Genç Atletler, Avrupa’nın İlk Karbon Nötr Etkinliğinde

50 yıla yakın süredir Türkiye’de ve yurtdışındaki başarılı projeleri ile inşaat sektörünün öncü şirketlerinden YÜKSEL’in 17 yıldır gönül vererek desteklediği, Türkiye’nin en uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları, 2 Haziran 2012 Cumartesi günü İstanbul, ENKA Spor Kulubü Sadi Gülçelik Spor Sitesi’nde gerçekleştiriliyor. 17 yıldır atletizme gönül vermiş yüzlerce genç sporcuyu ve atletizm severi bir araya getiren yarışmalar bu yıl karbon-nötr olarak gerçekleştirilerek Avrupa’da bir ilke de imza atıyor.

Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları bu yıl Yüksel’in “YÜKSELebilirlik” olarak adlandırdığı sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında “karbon nötr” olarak gerçekleştiriliyor. Avrupa’nın ilk karbon nötr atletizm organizasyonu olarak tarihe geçecek olan 17. Yılmaz Sazak Atletizm Yarışmaları kapsamında gerçekleştirilecek olan sosyal program da dahil olmak üzere, ortaya çıkacak olan sera gazı miktarı hesaplanarak nötrlenecek. Etkinlik sonrasında ortaya çıkan karbon salım miktarı “The Gold Standart” projesi olan Ankara, Mamak Katı Atık Alanı ve Geri Dönüşüm Tesisi Projesi’nden alınan karbon kredileri ile dengelenecek.

 Bu etkinlik karbon nötr olarak gerçekleştirilmektedir.

Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları, Yüksel İnşaat’ın kurucu ortaklarından Yılmaz Sazak’ın önderliğinde 1996 yılından bu yana Dünya’nın dört bir yanından genç atletlerin bir araya gelerek, uluslararası bir platformda ter dökmelerine olanak sağlıyor. Ulusal ve uluslararası onlarca rekora ev sahipliği yapan Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları’nın 17.’sinde Almanya,  Ermenistan, K.K.T.C, Azerbaycan, Rusya, Lüksemburg, Kosova, Bulgaristan, Tunus, Katar, Cezayir, Ürdün, Irak, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Kazakistan, Hırvatistan, Fransa, Slovenya, Ukrayna, Etiyopya, Beyaz Rusya, Moldova, Gürcistan, Bosna Hersek,  Yunanistan’dan yüzlerce atletin yarışması bekleniyor…

17. Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları’nda 12-17 yaş arası genç atletler 100 m, 300 m, 800 m, 1500 m, 1 mil, 2000 m koşu, 100 m ve 110 m engelli, uzun atlama, yüksek atlama, üç adım atlama, sırıkla atlama, cirit atma, disk atma, gülle atma branşlarında yarışacaklar. 17. Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları’nda ilk kez 1 mil büyükler bayan kategorisinin şampiyonu atlet, atletizm sporuna gönül vermiş merhum gazeteci Kenan Onuk adına verilen “Kenan Onuk Özel Onur Ödülü”nün de sahibi olacak.  2 Haziran 2012 Cumartesi günü 08:30’da seçmelerle başlayacak yarışmalar 12:30’da Yüksel çalışanlarının, Sazak Ailesi’nin ve Yılmaz Sazak’ın torunu Yılmaz Sazak’ın da koşacağı, “Yüksel Mini Maraton” ile renklenecek. 14:45’de gerçekleşecek Açılış Töreni’nin ardından gerçekleşecek olan finaller ile 19:00’da sona erecek.

Ayrıca bu yıldan itibaren yarışmalar kapsamında Atletizm sporunun gelişimine katkıda bulunan özel isimlere  Yılmaz Sazak Atletizme Hizmet Ödülü verilmeye başlanıyor. Bu ödül ilk olarak Atletizm Federasyonu Eski Başkanı ve Uluslararası Atletizm İstatistikçileri Birliği Üyesi Sayın Nejat Kök’e takdim edilecek.

Yüksel İnşaat öncülüğünde gerçekleştirilen 17. Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları’na, Türkiye Atletizm Federasyonu, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sarıyer Belediyesi kurumsal sponsor, Yüksel Özel Güvenlik Hizmetleri ve ENKA Spor Kulubü hizmet sponsoru, Depar Sports organizasyon danışmanı ve N’PR İletişim Danışmanlığı da İletişim Danışmanı olarak destek veriyor.

Yorum yapın