Google +1 Butonu Arama Sonuçları Etkisi (SEO)

Son birkaç gündür özellikle de Google+ servisi (Google Plus) çıktıktan sonra epeyli popüler oldu diyebilirim. Gerçi bir süredir Google +1 butonunu kullanıyorum. Yazılarımın hemen altında yer alan twitter paylaş butonu bile birlikte. Kullanılıyor da sağolsun okuyucularım +1  (forumlardaki REP gibi oldu) vermekten çekinmiyorlar.

Benim dokunmak istediğim nokta ise +1 butonunun arama etkisi…

Google,  +1 butonu ile arama sonuçlarında sitenizin performansının nasıl etkilendiğini net olarak görebilmenizi sağlıyor. Bu özellik, web sayfasınızda +1 ile en çok gösterim alan sayfaları Webmaster Tools üzerinde gösterebilmeyi sağlıyor. Ayrıca Webmaster tools üzerinde (TO) tıklanma oranınızı ve tıklamaları karşılaştırabilmektesiniz.  Bunun yanı sıra tüm gösterimlerde ve tıklamalarla ilgili arama sorguları sayfasındaki verilerle eşleşmesini sağlayabilmekte.

Google arama motoru üzerinde ise bir kelime aradığınızda karşınıza çıkan sonuçlar arkadaşlarınız tarafından +1 (forum dilinde REP 🙂 ) verilmiş olanları ön plana çıkarabiliyor.  Eğer bir yazınız birileri tarafından +1 olarak işaretlendiyse Google arama motorundaki sonuçlar arasında aramayı yapan kişinin karşısına çıkarabilmekte.

Arkadaşlarınız tarafından önerilen yani +1 yapılan içerikleriniz, diğerlerinin içeriğinden daha alakalı olur. Kısacası öncelik arkadaşlarınızın önerdiği içeriklere verilir.

Mesela bu yazımı aşağıdaki +1 butonunu kullanarak önerme yaptınız. Siz de bu konuda yararlı olarak gördünüz bir SEO uzmanı olduğunuzu varsayarsak çevrenizdeki kişilere önerdiğiniz bir yazı SEO uzmanı olmayan kişilerin önermelerinden daha etkili olur. Doğal olarak SEO uzmanının önerdiği bir SEO içeriği diğerlerinin önermesinden önemli görülür ve çevrenizde sizi tanıyanlar daha çok itimat ederler.

Bu yüzden, arkadaşlarınızın +1’leri (Repleri :), sayfanızın bir kullanıcının sorgusuyla alaka düzeyini belirlemede Google için yararlı bir ipucu olacak ve çevrenizdeki kişilere arkadaşlarınıza bu içerik daha ön planda sunulacaktır.

Google’ın, bir sayfanın alaka düzeyini ve sıralamasını belirlemek için kullanabileceği birçok etkenden yalnızca biri olan Google +1 kullanıyoruz ve arkadaşlarımıza +1 (Rep) vermesini tavsiye ediyoruz.

Toplam arama kalitesini daha iyi hale getirmek için sürekli olarak Google bu konuda çalışmakta ve algoritmasını değiştirmekte. +1’ler için de, diğer tüm yeni sıralama etkenleri olduğu gibi, dikkatli bir şekilde kullanmaya başlayacak ve bu etkenlerin arama kalitesini nasıl etkilediğini birlikte göreceğiz. Unutmadan Webmaster tools içerisinde Google +1 etkilerini görebilirsiniz 🙂

Habi bakalım Arman, Cihan, Kahraman, Ercüment, Ali, Ahmet, Halit, Hüsrev, Hüseyin, Murat, Murat Can, Başak, Ayşe, Deniz, Selim, Hüseyin, Alp … kim var sa bu yazıya +1 istiyorum bu şekilde SEO konusuna etkisini de ölçmüş olacağım..!

Ekleme; 08 Temmuz 2011

Google +1 seo denememin sonuçlarını Google üzerinde “Google +1 Seo” ve “Google +1 Butonu Seo” aramaları yaparak görebilirsiniz.  Ne kadar etkili olduğunu görmüş olduk 🙂

“Google +1 Butonu Arama Sonuçları Etkisi (SEO)” üzerine 11 yorum

 1. ilk ben oldum bu sefer galiba 🙂 e adımı buraya yazmaya yorulmuşsunuz, biz de bir +1e basamya üşenmeyiz elbette 🙂

  şaka bir yana, yazının faydalı olduğunu düşünmeseydim +1’e basmazdım 🙂

  Cevapla
 2. @Hüsrev
  yazmaya yorulmuşsunuz deyince bir garip oldu tabii, üşenmemişsiniz, zahmet olmuş anlamında olacak 🙂

  Cevapla
 3. google +1 gelmesine geldi de nakliyat ve biraz kara borsa kelimelerde biraz işler değişcek gibi 🙂 fazla değil google günlük gmail üye sayısı 2 katına çıkabilir.

  Cevapla

Yorum yapın