Google Analytics Nedir ? Yenir mi ? Tatlı mı ? Tuzlu mu ?

Internetin en büyük arama motoru olan Google yeni bir hizmeti ile karşımızda ANALYTICS .. Peki nedir bu Analytics diye sorarsanız hemen başlayalım … Google Analytics Web sayfanızdaki tüm istatislikleri tutan bir sistemdir. Bu sisteme önce üye olmanız gerekiyor. Üye olabilmek içinde davetiye gerekli önceden bir ara ücretsiz olarak hizmete sunuldu şimdi ise bir süre önce yeni üyeliklere kapatıldı tabiki nedeni aşırı ilgi bu ilgi nedeniyle sadece davetiye alarak üye olabiliyorsunuz. Hemen söyleyeyim elimde 1 adet davet var isteyen ilk kişiye bu ÖZEL DAVETİYEYİ GÖNDEREBİLİRİM …  Gelelim Google Analytics e …

Öncelikle Gmail e kayıt olmanız gerekmektedir.  Sonra Google tıkayarak kayıt olabilirsiniz..  Peki ne yapar bu Google Analytics ? Tambir analiz uzmanı diyebilirim. Google Analytics mükemmel bir analistik programı Web sitenize yerleştireceğiniz bir kod sayesinde sitenize gelen ziyaretçilerin hangi ülkeden geldiğinden tutunda ip adreslerine kadar Hangi linklerden size ziyaretçi gönderildiğinden tutunda yüzdelik dilimlerine kadar görebiliyor bu istatislikleri karşılaştırabiliyor ve internet sayfanızın hangi konularının daha çok hit aldığını görerek kendinizi ve internet sayfanızı geliştirebiliyorsunuz.

Yukarıdaki resimde hangi ülkelerden bana ziyaretçi geldiğini dünya haritası üzerinde gösteriyor. Bu noktaların üzerine geldiğinizde Şehir isimleri çıkıyor.

Yukarıdaki resimde ise bana ziyaretçi gönderen sistemler yer alıyor bu dilimleri tıkladığınızda yüzdelikleri ile öne çıkıyor.

Yukarıda ki resimde de domainler yüzdelikleri ve ziyaretçi göndermedeki artış miktarları ve hemen altında orta bölümde benim siteye gelmek için arama motorlarına yazdıkları arama kelimeleri…

Burdan çıkardığım Kırım Kongo Kanamalı Ateşi makalemin arama kelimeleri ile siteme ziyaretçi getirdiğini bu makalemin daha da geliştirirsem daha çok ziyaretçi alacağımın göstergesidir.. Google Analytics olmasaydı bunu asla bilemezdim …!

Vs.. Vs .. Vs..  Google Analytics sayesinde birçok istatisliğe anında ulaşabiliyorsunuz sisteminizi test eebiliyor takip edebilme imkanına kavuşuyorsunuz.

Gerçektende etkileyici ve dibine kadar ayrıntılı raporlara ulaşmak mümkün Google Analytics arayüzü ve esnekliği ile kolay bir kullanım sağlıyor.

Buraya Kadar:

Hangi makalemizin ne kadar hit aldığını
Gelen ziyaretçi sayısını
Hangi ülkelerden geldiklerini ve hatta şehirlerini
Ziyaretçi gönderen domainleri
Arama motorlarını
Ziyaretçi gönderenlerdeki artış miktarları ve yüzdelerini ..

Vs.. kısaca gördük ..

Gelelim İPUÇLARINA :

PAYLAŞIMA AÇTIĞINIZ BİR DOSYANIN NE KADAR İNDİRİLDİĞİNİ GÖRMEK İÇİN

Gibi özellikleri de var… bunları dahada fazlalaştırabilirsiniz .. Size kalmış birazda JAVA bilginiz varsa tamamdır hayal edemeyeceğiniz kadar genişletebilirsiniz. …

Teşekkürler Google ..!

Google Analistik : https://www.google.com/analytics

What is Google Analytics ?
Google Analytics is a system that keeps all statistics in your web page. First you need to sign up this system.
Firstly you need to sign up Gmail. Then you can sign up Google by ticking it. Google analytics is a excellent analytic program. With the code that you put in your web page you can see which country that your visitors come, their Ip address and which links that visitors are sent and its percentile, you can compare these statistics and you can develop your internet page and yourself by seeing which case are hit in your web page.

“Google Analytics Nedir ? Yenir mi ? Tatlı mı ? Tuzlu mu ?” üzerine 7 yorum

 1. ya hocam bir şey sorucam; ben verdikleri kodu siteme ekledim ondan sonra birkaç gün geçti ama hala bütün istatistikler 0

  Cevapla
 2. Bu süper bir olaymış kardeş yaa. Yayınlanalı 3 yıl olmuş hala konusu taptaze. iyi paylaşım olmuş gerçekten. Hele de ziyaretçilerin sitenizi hangi keywordle arayarak geldiğini öğrenmek çok hoş olmuş, Şimdilik download düşünmüyorum ama download linki vermek bile hit kazandıracak birşeymiş. Şimdi olmasa bile en kısa zamanda deneyeceğim. Teşekkürler klavyene sağlık.

  Cevapla
 3. 3 Yıl Önce ki Konu, Ama Google Analytics Diye Arattım Burası Çıktı..
  Şöyle Bi Bakınıyordum Nedir Necidir Bu Google Analytics..

  Cevapla

Yorum yapın