Google Devletlerden Gelen İçerik Kaldırma Taleplerini Yayınladı.

Bunu ilk duyduğumda (Melih Bayram Dede Sağolsun) herhalde Türkiye’den 100lerce istek gelmiştir diye düşünmüştüm. Ne münasebet 10 tane içerik kaldırma isteği bile gelmemiş. Yazık ki ne yazık. Binlerce site kapatıldı, yüzlerce dava açıldı.  Fakat Google’a bu içeriği kaldır diye 10 tane bile istek gitmemiş.  Üstelik bu sayıya  Youtube ‘da dahil.  Düşünüyorum da içeriği kaldırması için Google’a bir yazı göndereceğimize neden siteler kapatılır?

Deve kuşu gibi kafamızı toprağa gömmek…

Deve kuşlarını bilirsiniz.  Çok korktukları zaman kafalarını toprağa gömerler.  Kafalarını sakladıkları zaman tamamiyle saklandıklarını sanırlar.  Peki site kapatarak kafamızı toprağa gömmüş olmuyor muyuz?  Birileri siteler kapanırken bakanlara, vekillere, savcılara ve hakimlere siteyi sadece ülkemize kapattığımızı tüm dünyanın bu içeriği görmeye devam ettiğini anlatmıyor mu acaba?

İnternet artık yeni bir teknoloji olmaktan da çıktı.  Hemen hemen her yerde bilgisayar ve internet bağlantısı kullanılan şu günlerde ilkokul çocuklarının msn üzerinden chat yaptığı şu dakikalarda acaba site kapatarak sadece kendimize ceza verdiğimizi ne zaman öğreneceğiz?

Kapatmak en kolay iş…

Aslında bildirimde bulunup içeriğin kaldırılmasını istemek çok zor bir iş olmasa gerek? Sanırım benim bilmediğim özel birçok prosedür var bu prosedürlerin uygulanması ve Google’ın ilgili içeriği kaldırması çok zaman alıyor. Bu yüzden ülkemizden Google ve Youtube’a içerik kaldırma isteği malesef ki 10 kez bile gitmemiş. Bunu görüpte şaşırmamak içten bile değil.

Peki çözüm ?

Açıkcası uzun bir süredir düşünüyorumda çözüm olmadığına karar verdim.  Çözüm için sanırım eğitim gerekli ülkemizde de eğitim malesef ki yetersiz düzeyde.  Hele ki bu işlerle uğraşan kişilerin yada karar mercilerinin sokağın başındaki internet kafeciyi bilirkişi olarak çağırmasını duyduktan sonra pek de çözüm olacağına inanmamaya başladım. Yarın bir gün yazdığım bu yazı sebebiyle hiçkimse benimle iletişime geçmeyebilir de direk kapatın…

Birde O’nların gözünden bakalım…

O’nların tarafında da malesef ki bir çözüm yok.  Siteyi kapatınca DNS değiştiriliyor yada adam domaini değiştiriyor. Siteyi kapatmazsa içerik orada herkese açık duruyor.  Peki host sağlayıcısı ile iletişime geçip ip kayıtları istenildiğinde bu ip adresinden kimin hangi adresten bağlandığı bulunamıyor mu?  Bu da çok zahmetli bir iş şimdi kim ip takibi yaptıracak host ile iletişime geçecek, TTNet’den adresi öğrenecek?  Sonra adrese baskın yapıp adam yakalanacak,  sonrada adam mahkemeye çıkartılacak…  Bu kadar uğraşılmaz ki kapat gitsin…

Biraz fazla mı abarttım?

Sanırım tarafsız olarak bakamıyorum. Sansüre karşı değilim. Sansür gerekli fakat sansürle beraber içeriğin kaldırılması istense? Baktınız adam içeriği kaldırmadı.  Adamı yakarsınız sonrada cezalandırırsınız. Çok daha iyi olmaz mı?

Fakat şunu unutmamak gerekiyor…

Site kapatmalardan sonra internet kullanıcılarının büyük bir kısmı Host ve DNS değiştirme yöntemini kullanmaya başladı. Artık TTNet DNSlerini kullananların sayısı eskisi kadar çok değil.  Bir zaman gelecek ki DNS kullanmadan insanlar internete girmeyecek. Kafeler, oteller, şirketler yavaş yavaş dns kullanmaya başladı bile.  En basit örneği geçen gün Kartepe’de yapılan 5651 çalıştay toplantısı.  Otelin internet bağlantısı Youtube’a erişilebilir bir şekildeydi ve oradakiler Youtube’un kapatılmasını tartışıyordu.  Bir gazeteci bunu fark etti ve dile getirdi sonra paldır küldür Otel’in kullandığı DNS’ler TTNet dnslerine çevrildi ve yasaklandı…

Benim umudum var benim umudum..!

Şebnem Ferah’tan Çakıl Taşları parçasını hiç dinlediniz mi?  Parçada şöyle diyor… “Benim umudum var benim umudum” hala umut var mı? Şu internet yasası hakkında hala umudunuz var mı?

http://www.google.com/governmentrequests/ bu adresteki Google’a ülkelerden gelen içerik kaldırma isteklerini gördüğümde pek umut kalmadığını görüyorum.  Google ve Youtube için devletlerden gelen içerik kaldırma talepleri ortada. Sadece biz de değil diğer biçok ülke bu durumda.  İçeriği kaldırırsanız rahat edersiniz. Kaldırmaz siteyi kapatırsanız sadece kendinizi yasaklarsınız.

Korkmaya başladım..

Yahu bu kadar yazdık ettik yarın biri şikayet eder de TEAkolik.com kapanırsa?  Not olarak küçük bir ekleme yapayım. Eğer bu içerikten rahatsız olduysanız ve sitemi kapatmak isterseniz lütfen Hakkımda sayfamda ki e-mail yada cep telefonu numaramdan beni arayın.  Sadece istemeniz yeterli.  Bu sayfayı birkaç saniye içerisinde kaldırabilirim.  Üstelik Google üzerinden de kaldırmak için Google’a bağlantı kaldırma talebinde bulunurum.  Birkaç dakika içinde yazı kalkmış olur akabinde Google üzerinden 24 saat sonra içerikte silinmiş olur.  Böylelikle dava açılmaz, site kapanmaz bizim gibi boş beleş adamlar yazı yazıp, soru sorup kafanızı meşgul etmez. Hele ki resmi bir talep gelirse iyicene korkarız ve bu tip yazılar yazmadan önce iki kere düşünürüz.  Yada siteyi direk kapatırsınız ben de 30 dakika sonra TEAkolik.info domaini üzerinden yayın yapmaya devam ederim…  Ek not: Bu yazıyı yayınlamadan önce 3 kere düşündüm…

“Google Devletlerden Gelen İçerik Kaldırma Taleplerini Yayınladı.” üzerine 6 yorum

  1. Dertlere derman bir yazı, bütün akıldakileri dile getiren, kendi dilinide biraz sivriltip oraya buraya batırmaktan çekinmeyen bir yazı;) Ellerine sağlık. Domain ine kuvvet kuzen:))

    Yanıtla
  2. Çin yakında zaten tapusunu almak için başvuracak.eğer vermezlerse trafiği felç etmekle tehdit edebilir.:)

    Yanıtla
  3. ne kadar guzel soylemissin egitimin ne kadar onemli oldugunun farkinda olmak fakat hicbirsey yapamamak.teknolojiyi kullanmakta ustumuze yok umarim birgun o teknolojiyi yapn insanlar benim ulkemden cikacak.benim hala umudum var:)

    Yanıtla

Yorum yapın