Google Hacks “Set Timer X Minutes”

Google’ın arama çubuğunun birçok gizli kalmış özelliği var. Bu özelliklerden bir tanesi de zamanlayıcısı…

Google arama çubuğuna “Set Timer X Minutes” yazdığınız zaman, belirttiğiniz dakika, saat veya saniyeden geriye doğru sayan bir zamanlayıcı başlattığını ve alarm çalabildiğini biliyor muydunuz?

Açtığı bu zamanlayıcı belirttiğiniz süreden geriye doğru sayma işlemini bitirdiğinde ise, sesli olarak alarm verebiliyor.

Yalnız bu özellik sadece Google EN üzerinde çalışıyor. Yani Google.com.tr,  Google.ru gibi domainlerde çalışmıyor. Hele ki Google Chrome kullanıyorsanız, arama çubuğunuzda yapacağınız “Set Timer 10 Minutes” gibi bir arama sonucunda karşınıza zamanlayıcıyı çıkartmayabilir. 

Zamanlayıcıyı çalıştırmak için öncelikle Google’ın .com versiyonunu “?HL=EN” parametresi ile aşağıdaki gibi  açmanız gerekiyor. 

https://www.google.com/?hl=en

Ardından da arama kutucuğuna geriye doğru saymasını istediğiniz…

  • “Set Timer 10 Hours”
  • “Set Timer 20 Minutes”
  • “Set Timer 30 Seconds”

…gibi arama parametresini yazmanız yeterli. Resimde de görebileceğiniz gibi arama sonuçları üzerinde bir zamanlayıcı açıyor ve geriye doğru saymaya başlıyor. İşlem bittiğinde (sıfıra geldiğinde) alarm çalmaya başlıyor.

Zamanlayıcı üzerindeki “hoparlör” simgesine basarak alarmı durdurabilirsiniz. Ayrıca sağ tarafındaki “kare” simgesine basarak tam ekranda zamanlayıcıyı görmek de mümkün.

Zamanlayıcının hemen altındaki “Reset” ve “Sart / Stop” butonları ile de zamanlayıcıyı kontrol edebiliyoruz.

Güzel ve keyifli hem de çok basitçe ulaşabileceğimiz bir özellik. Ara sıra bir şeyleri hatırlamak için saate sürekli bakarız. Aslında yeni bir sekme açıp, beklediğimiz iş için geriye sayım komutu vermemiz yeterli olacaktır.

Umarım hoşunuza gider…

Yorum yapın