Google Maps On Your Mobile Phone (GPS Destekli)

Nokia N97 telefonumda GPS için Nokia’nın Ovi Maps servisini kullanıyordum. Taki lisansım bitene kadar.  Lisans sürem bitince içim cız etti diyebilirim. Özelliklede bir adres ararken veya bir yere gidecekken beni epeyli rahatlatıyordu.  GPS mükemmel bir nimet.  Böyle bir özelliğin telefonunuzda olması ise bambaşka bir zevk.

Tabi lisans sürem bittiğinde farklı bir arayışa girdim.  Açıkcası Nokia’nın fiyatları sadece GPS hizmeti için bana biraz yüksek gelmişti.  Peki ne yapabilirim diye Google’a sordum.  Google’ın maps hizmetini hepiniz biliyorsunuzdur.  Birde mobile versiyonu olduğunu öğrendim. 🙂

Google Mobile internet sayfasından GPS destekli Cep telefonları için Google Maps uygulamasını rahatlıkla indirebilirsiniz.  Cep telefonunuzdan http://m.google.com/maps adresine girip harita servisini telefonunuza yükleyebilirsiniz. 

Nokia N97 tam dokunmatik telefonum ile %100 uyumlu olarak çalıştı.

Yaklaşık 1 saattir kullanıyorum.  Beğendiğimide belirtmek isterim.  Özelliklede Nokia’nın Maps servisinden hemen hemen hiçbir farkı olmadığını belirtmek isterim.  Bulunduğunuz noktayı göstermenin dışında navigasyon ve yer bulma özellikleride mevcut.  Bir nevi Google Maps’ın cep telefonu versiyonunu düşünün 🙂  Arama yapmak, yol tarifi almak, trafik durumunu görüntüleme aklınıza gelebilecek her şey…

Tabi bununlada kalmıyor.  Ek olarak Google Mobile Maps yazılımı içerisinde Google Latitude hizmetinide sunmakta.  Latitude hizmeti ile Google hesabınızı aktifleştirdiğinizde sizin gibi Latitude kullanan arkaşlarınızı rahatlıkla bulabilirsiniz. Şöyle bir baktığımda Süleyman Hocam’ın Sirkeci vapurunda boğazı geçişini gördüm 🙂 Tabi hemencik kendi yerimide Latitude’yi ayarlayarak görülmesini sağladım.

Hem hızlı,  hem pratik, hemde ücretsiz ayrıca dilediğiniz her özellik bu uygulamada var.  Tamamiyle Türkçe. Google’ın hizmetlerini kullanıpta beğenmeyen var mı ?

Yüklemek için : http://m.google.com/

Desteklediği telefonlar :

 • Android
 • BlackBerry
 • Java
 • Windows Mobile
 • Symbian S60 3rd Edition (Ör : Nokia N97)
 • Palm OS
 • iPhone (pre-installed)

“Google Maps On Your Mobile Phone (GPS Destekli)” üzerine 7 yorum

 1. hocam selam. oldukça etkileyici ancak link i cebe gönderdiği için tlf no isteniyor ancak çıkan listede türkiye yok. sen nasıl yükledin ki?

  Yanıtla
 2. Merhaba Hamza Abi,
  Konuyu görünce telefonuma(N95 8GB)yükledim. Sorunsuz çalıştı. Ayrıca içerde olmama rağmen GPS uydularına bağlanıp konumumu doğrulaması saniyeler aldı diyebilirim. Ayrıca Latitude katıldım, ilk olarak seni ekledim. Deneyelim bakalım. Yararlı bir konu olmuş. Eline sağlık.

  Yanıtla
  • İlk bağlantı biraz geç olacaktır ama daha sonra 2,3,4. bağlantılarda hızını göreceksin 🙂

   Yanıtla
 3. Bu programı ben Asus p 535 win mobile 6 cihazıma kurdum. Wireles olarak internete bağlandığımda sorunsuz çalışıyor. Ancak uydu ile iletişime geçmiyor. Anladığım kadarıyla mobil olarak programın çalışması için internet zorunlu. Ancak 3G bağlantısı yaptığınız taktirde de aşırı kota harcıyor.
  bu programı internetsiz çalıştırabilen var mı?

  Yanıtla

Yorum yapın