Google Plus Tasarım Değiştirdi. Artık Dokunabilirsiniz…

Google+, Google’ın yeni sosyal ağı her ne kadar olumsuz eleştiri yapılsa da hayatına ve gelişmelere devam ediyor.  Bugün yepyeni tasarımı ile karşımıza geldi. Önceki tasarımı sade ve çok standart bir şekildeydi. Belki alıştık, belki kolayımıza gidiyordu ama pek de beğenilen bir tasarım olmadığı aşikardı.

Bir süredir tasarım değiştireceğine kesin gözü ile bakarken bugün Google Plus yeni tasarımı ile beni karşıladı. Yeni tasarımda dikkatimi çeken ise arayüzün dokunmatik cihazlar için geliştirilmiş olmasıydı. Mobil, tablet ve cep telefonu ürünlerinin masaüstü bilgisayar satışlarını geçtiği şu günlerde dokunmatik bir cihaz için özel tasarım yapmak en doğru adım olarak görülmeli…

Google Plus yeni tasarımında dikkatimi çeken şey ise dokunmatik bir arayüze sahip olmanın yanında sol menüdeki sıralamayı sürükle – bırak yaparak değiştirebildiğimiz. En sık kullandıklarınızı yukarı taşıyarak daha verimli kullanabilirsiniz.

Yalnız alışmak biraz zor olabilir. Hele ki paylaşım yaptığımız yerler kare kutucuklar haline getirilmiş ve biraz ufaltılmış. Sağ tarafta ise bomboş alanlar görmekteyim. Mesela sohbet kısmı biraz daha dar ilginizi çekenler ve tanıyor olabilecekleriniz bölümleri de biraz daha daraltılarak daha geniş paylaşım alanları yapılabilirdi.

Sanki tüm işlevler sola yapıştırılmış gibi bir havası var. Sağ tarafta ise sohbet kısmı yine bir kutu içerisine alınarak yerleştirilmiş. Değişiklikler sadece bununla da kalmıyor. Gmail içerisindeki bildirim ekranında Gplus bildirim penceresi üzerinde de birkaç değişiklik yapılmış. Özellikle de resim galerilerinize yapılan yorumlara bildirim geldiğinde galeriyi karşınıza çıkarabiliyor.

Bir diğer değişiklik ise profil fotoğrafı ile arka plandaki band fotoların düzenlenebilmesi. Aynen Facebook TimeLine gibi farklı tasarımlar ortaya çıkarılabilecek bir şekilde dizayn edilmiş. Dilerseniz parça parça dilerseniz tek bir band halinde profil kısmınızın görselliğini ön plana çıkarabiliyorsunuz.

Google bu değişiklikler için ise aşağıdaki gibi bir video yayınladı. Bakalım yeni tasarım hoşunuza gidecek mi?

Google Plus Adresim: http://gplus.to/TEAkolik

“Google Plus Tasarım Değiştirdi. Artık Dokunabilirsiniz…” üzerine bir yorum

  1. Uzun zamandır google+ kullanıyorum ve tasarımda yapılan değişiklikten son derece memnunum. Paylaşımınız için teşekkürler..

    Cevapla

Yorum yapın