GOOGLE VE PAGERANK

Google Arama motoru, Stanford ‘da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page (Lawrence “Larry” E. Page, Doğum yeri 1973 Ann Arbor, Michigan) ve Sergey Brin (Doğum yeri Moskova 1973, Rusya), Google’ı 1998’de kurduklarında PageRank ™ , olgusu temelleri üzerine geliştirdiler. Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin (Stanford) tarafından geliştirilen web sayfalarını, derecelendiren PageRank ve bunun ağ üzerinde çalıştırılmasına dayanmaktadır. PageRank sürekli olarak Google yazılımcıları tarafından geliştirilmekte (ince ayar) ve Google arama sonuçlarının temel unsuru olmaktadır. PageRank web’in demokratik karakterine dayanmakta ve onun yoğun link yapısındaki herhangi bir sayfanın değerinin yani öneminin bulunmasında kullanmaktadır.

Google 1998’de 1 milyon dolar sermaye ile kurulmuştur. Ancak bu seviyeye gelene kadar 95-96 yıllarında Larry Page ve Sergey Brin üniversitedeki odalarındaki birkaç bilgisayarla ise başlamışlardır. Site üniversitede popüler olmuş ve bu iki arkadaşın hocaları bir Alman iş adamı ile tanıştırmaları sonucunda 100.000 dolarlık bir çek almışlardır. Daha sonra Yahoo’nun sahibi ile de görüşmüşler ve adam siz bunu biraz daha geliştirin sonra gelin demiştir. Daha sonra bu arkadaşlar ailelerinden ve hocalarının yardımıyla 1 milyon dolar bulmuşlar ve siteyi kurmuşlardır. Google yönetimini usta bir isme vermişlerdir (Dr. Eric E. Schmidt, – Yönetici ve CEO) hocaları (Hayırlı öğrenciler Stanford’taki hocaları R. Motwani, J. Ullman ve T. Winograd’ı unutmadılar) daha sonra bu yardımlarından dolayı hocaları şimdilik 30 milyon dolarlık servet edinmiştir. Yahoo’nun sahibi de o gün bu iki gencin elinden tutmamanın cezasını ağır ödemiştir.

O zamanlar çok popüler olan arama motoru Altavista , sitelerin meta tag kısımlarına göre sıralama yapıyordu. Bir çok webmaster da sitesi ile alakası olmayan keyword ve description metalarına doldurmaya başladı. (Hala bir çok webmaster kelime doldurur sanki çok işe yararmış gibi 🙂 Sayfalarının geç açılmasından başka bir işe yaramaz.Yazılacaksa bile, 200 karakter sınırına uymak gereklidir. İlk 200 karakter sınırından sonraki kelimeler ignore edilir arama motorları tarafından). İşte Altavista’nın da sonunu “meta tag” getirdi. Google siteleri sıralarken PageRank faktörünü göz önüne alan, kendi PageRank patentini geliştirdi.

PageRank Nedir? (PageRank=Pr )

PageRank kelimesinin tam Türkçe karşılığı yok ancak dilimize link popülerliği diye çevirebiliriz. Arama motoru programlayanlar, söyle düşünmüşler eğer bir siteye herkes link veriyorsa bu site iyi bir site olmalı. İnsanların link verdiği site kötü bir site olamaz. İnsanlar kötü siteye link vermez. Bu sebeple çok link verilmiş siteyi üst sıraya taşıyalım diye düşünmüşler.

Şimdi hemen aklınıza bir sürü siteye linkinizi yerleştirmek bedava alanlara bir sürü link sayfası koymak gelebilir. Google arama motorunu yapanlar bunları önceden düşünmüşlerdir. Belli bir PageRank değerine ulaşmayan sitelerden aldığınız linkler sitenizin PageRank değerini artırmaz. PageRank 3 ve altındaki sitelerden aldığınız linkler işe yaramaz yada çok az etkisi olur sitenizi PageRank’ını artırmaya. 10.000 tane pr0 yada pr1 siteden link almaktansa 1 tane pr4 siteden link almak daha iyidir.10 tane pr4 siteden link almaktansa bir tane pr5 siteden link almak daha iyidir. 50 tane pr4 siteden link almaktansa bir tane pr6 siteden link almak daha iyidir. Özetle yüksek pr’li sitelerden link almak daha iyidir.

Aslında Google A sayfasından B sayfasına bir linki bir oy olarak algılar ( A sayfası ile B sayfası için) ve aynı zamanda oyun oluştuğu sayfanın analizini yapar. Bu şekilde oy büyüklüklerine göre derecelendirilmiş siteler yüksek PageRank değeri alırlar ve her seferinde Google aramasında hatırlanırlar. Başka bir deyişle sizin sayfanızın önemi başka sayfalardan sizin linklerinize ne kadar referans yapıldığına bağlıdır. Bunun yanında Google karmaşık yazı uydurma tekniklerini de kullanarak aramanızdaki sonuçların önemli ve ilgili olmasını sağlar.

Google arama motoru genel olarak aşağıdaki dört unsuru göz önüne alarak aranan kelime ile bilgileri sıralar :

• Aranması istenen anahtar kelimelerin geçtiği (uyduğu) tüm sayfaları bulur.
• Sayfadaki faktörlere göre derecelendirme yapılır.
• İlgili yazı içindeki kilit (önemli kelime)lere göre hesaplama yapılır.
• Son olarak sonuçlar PageRank’a göre ayarlanır.

Sitemin PageRank değerini nasıl öğrenebilirim?

Sitenizin PageRank değerini Google Toolbar yükleyerek öğrenebilirsiniz.

Sitenizin PageRank değerini nasıl yükseltirsiniz?

PageRank değeri yüksek siteler ile link değişimi yaparak işe başlanabilir. Ne kadar çok dost siteniz olursa o kadar çok geri linkiniz olur. Siteniz ile aynı içerikli sitelerden link almanız daha etkili sonuçlar doğurur. Hatta rakip sitelerden link almak PageRank değerinizin artışına çok büyük bir ivme verir. Çok mantıksız gibi görünmesine rağmen buradaki amaç, “insanların link verdiği site kötü site olamaz”, eğer rakip site bile, diğer siteye link veriyorsa link verilen site gerçekten çok iyi bir sitedir, teorisi üzerine kuruludur bu mantık. Ancak gerçek hayatta bu pek mümkün olmaz, bu durumda yapacak iki şey vardır, rakip siteden link alabilmek için rakip siteye reklam vermek eğer kabul ederse, diğer yöntem ise aynı içerikli başka bir site açmak. Kendi sitenizden kendinize link vereceksiniz. Google programcıları da bu olayın farkında olduklarından dolayı bazı önlemler almışlardır. Class C ip olayının ortaya çıkış sebeplerinden biride bu olaydır. (Class C ip olayı yazının alt paragraflarında vardır.)

PageRank değeri 5 ve üzerindeki link sitelerine sitenizi ekleyin. Pek hit yollamasalar bile PageRank getirisi yüksek olacaktır. PageRank değeriniz yükselirse Google dan daha çok ziyaretçi alırsınız daha üstlere çıkarsınız…

Gerçekten link popülerliğine ihtiyacınız var mı?

Genelde orta karar bir sitede link popülerliği çok mühim değildir, arama motorlarının kriterleri arasında link popülerliği sadece kriterlerden biridir. Yahoo, Dmoz, LookSmart gibi dizinlerde siteniz dizilmişse bu size yeterde artar bile. Diyelim ki hosting işi yada cep melodi işi yapıyorsanız ve sitenizin alanında birçok rakibi varsa link popülerliğinizi artırmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Sizinle alakalı içerikli sitelerde linkinizin bulunması için çalışmalısınız. Bu demek değildir ki onlarca domain alıp hepsiniz sitenize yönlendirin, basitçe size link verebilecek siteler bulun ve size link vermelerini sağlayın.

Dost site seçerken nelere dikkat etmem gerek ?

Öncelikle PageRank değeri en az 4 olması gerek ki size geri dönüşü olan bir PageRank katkısı olsun.
Aynı host’da olmayan siteler ile dost olun. Bu şu demek:

212.123.102.2 ip adresinde barındırılıyor diyelim siteniz

212=ülke
123=il
102=mahalle
2 =sokak

olarak düşünün. Google aynı sokaktakilerin birbirine verdiği linki PageRank için saymıyor. 212.123.103.(1) ile 212.123.103.(254) arasındaki ip ler birbiri ile Class C ip oluyor. Bu olay porno siteler yüzünden çıktı. Adamlar reseller makine alıyorlardı. 100 tane site açıyorlardı ve hepsini birbiri ile linkliyorlardı. Aslında hepsi aynı adamın sitesi ama hile yaparak Google i kandırmaya çalışıyordu. Aynı host’da diyelim pr5 siteniz var. pr’si daha düşük sitelerinize link vermeniz bir işe yaramıyor yada minimum katsayı ile yarar. Bir site ile Class C ip adresi olup olmadığınızda buradaki adresten bakabilirsiniz

Google PageRank ne zaman güncelleniyor?

İki tür PageRank vardır. Bir gizli PageRank bir de Toolbar PageRank değeri vardır. İnsanların algılaması kolaylaşsın diye Google Toolbar PageRank bölümü 10 skalaya bölmüştür. Buradan takip edilebilir ancak gizli PageRank değeri tamamen matematiksel bir değerdir ve algılamak zordur.

PR(A) = (1-d) + d(PR(t1)/C(t1) + … + PR(tn)/C(tn))

Tüm sayfaların birbiri ile link alışverişi tek tek hesaplanıyor ve doğal olarak da vakit alıyor. Her ayın 8’inde Toolbar PageRank güncellemesi yapılıyor. Ancak son 3 aydır yapılmadı. En son ne zaman yapıldı öğrenmek için buradan bakabilirsiniz

Arama motorlarında nasıl yükselebilirim?

Arama motorlarında yükselmek için bilmemiz gereken bir kaç önemli nokta vardır. Sitenizin mutlaka standartlara uygun olmalı gerekmektedir. Örneğin sitenizde kodlama kısmında çok gereksiz tablolar açılmış kapatılmamıştır. Siteniz browserlarda düzgün açılabilir ancak browserlar hataları düzeltip ekrana basmak için vakit kayıp ederler yada sayfanız çok resim vardır geç açılır bunlar hep olumsuz puan getirir sitenize. Sitenizi buradan test edin sıfır kodlama hatalı hale getirmenizde fayda vardır.

Arama motorlarında şu mantık vardır. Aynı içerikli binlerce sayfa vardır. Hangisinin üste çıkacağına şöyle karar verirler. Domain etkeni. Normal şartlar altında domain ile site içeriği uyumludur. Örneğin winamp programını indireceksiniz. Aklınıza ilk gelen adres winamp.com olur. Arama motorlarında da bu mantık vardır doğal olarak. Aranan kelime ile domain ilişkisine bakılır. Örneğin “mp3″ kelimesinde üste çıkmak istiyorsanız. mp3.com domain adını almanız gerek. Eğer mp3.com dolu ise ki bu vakitten sonra güzel domain bulmak zor biraz. Alternatif domainleri deneyin. mp3.cc mp3.ws gibi.

http://www.kurufasulye- mp3 .com gibi bir domain muzikkutusu.com gibi bir domainden her zaman daha şanslıdır çünkü aranan kelime domain içinde geçiyor. Çok fazla (-) tire işaretli domainler spam kategorisi domainler olarak sayılıyor buna da dikkat edin.

Örneğin, üst sıralara çıkmak için bedava-polifonik-cep-melodi-nokia.com gibi bir domain almak dangalaklıktan başka bir şey değildir. Bu domain asla üste çıkamaz. Hile için alındığını Google tabii ki biliyor. Böyle olmasaydı ortalık bu domainlerden geçilmezdi sıralamalarda.Yapılan anket ve arama istatistiklerinden çıkan sonuçlara göre, insanların %80’i bir arama sorgusunda iki kelimeden daha fazla kelime aramıyor. Yani insanlar ” melodi” yada “cep melodi” diye aratınca bulunan sonuçlardan memnunlar ki “nokia cep melodi” gibi 3 kelimelik arama yapmıyorlar. En azından %80 i aramıyor.

http://melodi.com sitesi en şanslıdır. http:// polifonik-melodi.com gibi bir domainde http://polifonik-melodi-nokia.com domainden daha şanslıdır. Domain adı ne kadar kısa ise o kadar şanslıdır.

Yapılan bir “link” kelimesi aramasında, link ler.com domaini , link siteleri.com domaininde daha şanslıdır. Şansınızı artırmak için gidip link X.com gibi bir domain alırsanız, linkler.com sitesinden daha şanslı bir konuma gelirsiniz arama motorlarında…

Eğer aranan kelime ile ilgili bir domain yoksa arama motoru veritabanında , o zaman subdomain dikkate alınıyor sıralama için. http:// mp3 .siteniz.com gibi. Tüm bu kriterlerden sonra hala bir sürü site varsa veritabanında ki var olur hep, üste çıkmak için bir sürü site subdomain oluşturmuştur. Şunlara bakıyor Google :

1-Hangi sayfanın unique içeriği varsa yani çalıntı yada kopya bir içerik olmayacak. Google arama motorunun temel amacı, insanlığa faydalı siteleri üste çıkartmaktır. Mesela, NTV haber portalındaki teknoji haberlerini alıp kendi sitenizde yayınlarsanız üste çıkma şansınız çok zordur çünkü aynı şeyi yapan onlarca belki de yüzlerce site vardır. Hepsi avucunu yalar, NTV en üste çıkar. Google veritabanında var olan daha önce indexlenmiş olan bir içeriği, ısıtıp ısıtıp tekrar sunarsanız, yani çalıntı bir site yada aynı içerikli başka bir site yaparsanız, Google sitenize prim vermez üst sıralara çıkamazsınız. Tablo yapısını yada renklerini değiştirseniz bile üste sıralara çıkamazsınız. Google zaten tablo yapılarını falan görmezden geliyor.Yapmanız gereken şey yazılan makaleyi unique içerik haline getirmektir. Kendi yorumlarınızı da ekleyip, makaleyi değiştirirseniz kendi unique içeriğinizi oluşturursanız çok rahat çıkarsınız üst sıralara ve NTV ile kapışırsınız 🙂
2-Hangi sayfa hızlı açılıyorsa
3-Hangi sayfada kodlama hatası yoksa
4-Hangi sayfanın title kısmında yazan kelimeler ile içerikteki kelimeler aynı ise. (meta tag kısmı değil keyword ve description değil yani)
5-Hangi sayfa standartlara uygunsa, (standartlara uygun siteler varken hile yapan siteler üste çıkmaz, hile ile sıralamayı değiştirmeye çalışan siteler kısa süre sonra aşağılara çekilir yada banlanır. gizli kelime döşeyenler, cloak yapanlar vs)
6-Hangi sayfanın PageRank değeri yüksekse o site üste çıkar.

Özellikle Google bütün sitelere eşit mesafededir. Herkes yarışa eşit koşullarda giriyor. Kimseye torpil yapmaz. PageRank değeriniz sıfır olsa bile aramalarda ilk sayfada çıkabilirsiniz. PageRank sıralamayı belirleyen kriterlerden sadece biri.

Mesela e-kart siteniz vardır yada sayfanız. Aramalarda hiç çıkmaya bilirsiniz. Arama yaparsanız şu an için ” e-kart ” kelimesinde http://www.google.com/search?hl=tr&q=e-kart&lr= ilk sayfalıdakilerin hep büyük siteler olduğunu görürsünüz (1-Superonline 2-Ekolay 3-Mynet…) ve aklınıza doğal olarak torpilliler diye gelebilir oysa asıl sebep şu, bir çok küçük site ” e-kart ” linkini bu sitelere vermiştir bilerek yada bilmeyerek. Özellikle yeni açılan siteler koyacak bir şey bulamaz ve linklerini hep bu sitelere verir 🙂 Dolayısıyla bu sitelerin PageRank değerleri yükseliyor ve üste çıkıyor. Eğer sizde yeterinde çok link alırsanız sizde 1.olabilirsiniz. Yeterince link içinde, iyi içerik ilk şart. Google programcılarının temel amacı, insanlığa faydalı içerik sunan siteleri üste çıkartmaktır. Sağdan soldan çalıntı içeriklerle, bir kaç günde oluşturulan sitelerin, çok fazla üste çıkma şansıda yoktur. Çalıntı yapılan sitenin içeriği, Google veritabanında zaten kayıtlıdır ve belli bir sıralamada yerini almıştır. Eğer, o siteyi çalarsanız, Google sizin çalıntı yaptığınızı anlıyor ve sizin sitenize prim vermiyor. İstediğiniz kadar renkleri, tablo yapılarını değiştirin, zaten Google tabloları görmezden geliyor. Sitenin içindeki saf cümle yapılarını kontrol ediyor. Unique içerikli (daha önce hiç kimsenin yapmadığı bir sayfa, kendi yazınız, makaleniz, şiiriniz gibi) siteler yada sayfalar her zaman üste çıkıyor. Ne kadar çok unique içeriğiniz olursa Google sitenize o kadar değer verir.

Örnekte vereyim: Meta tag Seo konulu makalemizi, Google dünya sıralamasında 4.yapmış. Türkçe aramalarda da birinci yapmış. PageRank değeri sıfır olmasına rağmen sayfanın “Meta tag seo” araması sonuçları , PageRank değeri 6-7 olan bir çok yabancı makaleyi geçmiş…

Karşılıksız alınan linkler, PageRank için daha büyük artı sonuçlar doğurur, bunu da unutmamak gerek. Başkaları, sizi taktir etsin sitenize link versin… Eğer bir anda çok fazla site ile link değişimi yaparsanız, Google para ile link satın alıp, PageRank dengesini bozmaya çalıştığınız için sizi cezalandırır. Bu cezanın teknik adı da “Google Bomb” . PageRank 5-6 olmayı beklerken, Google PageRank ™ değeriniz 2-3 olabilir Google Bomb yüzünden. Karşılıksız link almaya çalışmak, en etkili PageRank kazanma yoludur. Bunun içinde sitenizin içeriğinin iyi olması gerek, başka insanların sizi taktir edip, link vermesi gerek…
Yazar Mert ÖĞÜT (http://www.gitme.com)


When Larry Page and Sergey Brin construct Google in 1998, they developed it on basis of PageRank fact. Grading the web sites that are developed by Larry Page and Sergey Brin, PageRank depends on this working on web. PageRank is consistently developed by Google software experts and it is the essential element of Google’s searching results. PageRank depends on web’s democratic character and uses it to find a page’s value or importance that is on its instance link structure.
What is PageRank? (PageRank=Pr )
Searching engine programmer thought that if everyone give link to a site, ,it should be a good site. People do not give links to a bad site. So let’s move the site that is given lots of links to top positions.
Now, locating your links to lots of sites and putting lots of links pages to free lands may come to your mind. Maker of Google search engine probably thought it beforehand. The links that you took from the sites, which does not reach a certain PageRank value, do not redouble your site’s PageRank value. The links that you took from PageRank 3 and lower sites are worthless or have little effect on your PageRank value. It is better to take a link from a site that is pr4 than taking 10.000 links from pr 0 or pr 1 sites.
Google search engine generally concatenates data with searched word as taking care four factor below :
• It finds all the pages that searched words are in.
• It makes grading as factors of page.
• Calculating is made to important word in the relevant writing.
• Finally, the results are regulated to PageRank.
How can I learn my site’s PageRank value?
You can learn your site’s PageRank value by downloading Google Toolbar.
How can you promote your site’s PageRank value?
You can start with changing links with sites that have high PageRank value. The more friend site you have, the more back links you have. Taking links from the sites that have same content with your site, brings more effective results. Moreover, taking link from rival sites gives very high acceleration to your PageRank value.
Add your site to link sites whose values are 5 and more. Although they may not send hits , its PageRank return will be high. If your PageRank value rises, you get more visitors from Google and move to the top.
Do you really need link popularity?
Generally, for middle quality site, link popularity is not so important, link popularity is only a criteria among search engine’s criteria. If your site lined in the site like Yahoo, Dmoz, LookSmart, it is really enough for you.
What should I care while I choose a friend site?
Firstly, its PageRank should be at least 4 to make a contribution to your PageRank.
Be friend to the sites that are not in the same host. That means:
212.123.102.2 your site is located in this ip address
212=country
123=providence
102=district
2 =street
Think like that. Google does not count the link that is given by ones from the same street. Ip between 212.123.103.(1) and 212.123.103.(254) are Class C ip. This occurred because of pornographic sites. They bought reseller machine. They open 100 sites and linked them with each other. Actually all they belong to a man but they try to cheat Google.
When will Google PageRank update?
There are two kind of PageRank. One is hidden PageRank and the other is Toolbar PageRank value. To make is easy for people to understand, Google Toolbar PageRank divided into 10 scala. It can be follow form here but hidden PageRank value is totally a mathematical value and hard to understand.
PR(A) = (1-d) + d(PR(t1)/C(t1) + … + PR(tn)/C(tn))
Whole pages link traffic with each other are counted one by one and this takes times naturally. Toolbar PageRank’s update is done at the eighth of every month.
How can I promote in the search engine?
So as to promote in the search engine, we need to know some important points. Your site is need to be appropriate to standards. For instance useless tables are opened and are not closed in your site’s code part. Your site can open in browsers but so as to arrange faults and print it on the screen, browsers waste time or there are lots of pictures on your site, it opens late, these all bring negative point to you.
There is that logic in search engines. There are thousand of pages that have the same content. They decide which will promote like; Domain factor. Normally, site’s content and domain are relevant. For instance; you download winamp program. First address that come to your mind is winamp.com. Naturally, there is that logic in the search engine. Relation between searched word and domain is looked. If you want to be top on the “mp3” word, you need to take mp3.com domain name.
At the searching of “link” word, links.com domain is more luckier than link sites.com. To redouble your luck , if you take a domain like X.com, you will be more luckier than links.com in the search engines.
If there is not a domain that is relevant to searched word on the search engine data base, then subdomain is cared for listing. After all these criteria, if there are still lots of sites on data base, that always is, lots of sites made subdomain to promote. Google looks at these:
1-Which page has unique content. The basic aim of Google search engine is promoting sites that are beneficial to humanity. For instance, if you take technology news from NTV news portal, it is hard for you to promote as there are lots of sites that do the same thing. All of them get nothing, NTV will promote. If you present a content that is on the Google data base and indexed before, Google will not promote you. Although you change table structure or colour, you can not rise. Only thing you can do is to make article in unique content. If you add your comment and change article, make your unique content, you easily promote top positions and race with NTV.
2-Which page open faster
3-On which page there is no code fault
4-Which page’s words that is written on title part same with content.
5-Which page is appropriate to standards,
6-Which site’s PageRank value is higher, it rises.
Especially, Google stands equal to all sites. Everyone starts race with the same conditions. Even if your PageRank is zero, you can be at the first page on the searching engine . PageRank is only one of the criteria that determine the ranking

When Larry Page and Sergey Brin construct Google in 1998, they developed it on basis of PageRank fact. Grading the web sites that are developed by Larry Page and Sergey Brin, PageRank depends on this working on web. PageRank is consistently developed by Google software experts and it is the essential element of Google’s searching results. PageRank depends on web’s democratic character and uses it to find a page’s value or importance that is on its instance link structure.
What is PageRank? (PageRank=Pr )Searching engine programmer thought that if everyone give link to a site, ,it should be a good site. People do not give links to a bad site. So let’s move the site that is given lots of links to top positions.
Now, locating your links to lots of sites and putting lots of links pages to free lands may come to your mind. Maker of Google search engine probably thought it beforehand. The links that you took from the sites, which does not reach a certain PageRank value, do not redouble your site’s PageRank value. The links that you took from PageRank 3 and lower sites are worthless or have little effect on your PageRank value. It is better to take a link from a site that is pr4 than taking 10.000 links from pr 0 or pr 1 sites.
Google search engine generally concatenates data with searched word as taking care four factor below :
• It finds all the pages that searched words are in.• It makes grading as factors of page.• Calculating is made to important word in the relevant writing.• Finally, the results are regulated to PageRank.

How can I learn my site’s PageRank value?
You can learn your site’s PageRank value by downloading Google Toolbar.

How can you promote your site’s PageRank value?
You can start with changing links with sites that have high PageRank value. The more friend site you have, the more back links you have. Taking links from the sites that have same content with your site, brings more effective results. Moreover, taking link from rival sites gives very high acceleration to your PageRank value.
Add your site to link sites whose values are 5 and more. Although they may not send hits , its PageRank return will be high. If your PageRank value rises, you get more visitors from Google and move to the top.Do you really need link popularity?
Generally, for middle quality site, link popularity is not so important, link popularity is only a criteria among search engine’s criteria. If your site lined in the site like Yahoo, Dmoz, LookSmart, it is really enough for you.What should I care while I choose a friend site?
Firstly, its PageRank should be at least 4 to make a contribution to your PageRank.Be friend to the sites that are not in the same host. That means:
212.123.102.2 your site is located in this ip address
212=country123=providence102=district2 =street
Think like that. Google does not count the link that is given by ones from the same street. Ip between 212.123.103.(1) and 212.123.103.(254) are Class C ip. This occurred because of pornographic sites. They bought reseller machine. They open 100 sites and linked them with each other. Actually all they belong to a man but they try to cheat Google.
When will Google PageRank update?
There are two kind of PageRank. One is hidden PageRank and the other is Toolbar PageRank value. To make is easy for people to understand, Google Toolbar PageRank divided into 10 scala. It can be follow form here but hidden PageRank value is totally a mathematical value and hard to understand.
PR(A) = (1-d) + d(PR(t1)/C(t1) + … + PR(tn)/C(tn))
Whole pages link traffic with each other are counted one by one and this takes times naturally. Toolbar PageRank’s update is done at the eighth of every month.
How can I promote in the search engine?
So as to promote in the search engine, we need to know some important points. Your site is need to be appropriate to standards. For instance useless tables are opened and are not closed in your site’s code part. Your site can open in browsers but so as to arrange faults and print it on the screen, browsers waste time or there are lots of pictures on your site, it opens late, these all bring negative point to you.
There is that logic in search engines. There are thousand of pages that have the same content. They decide which will promote like; Domain factor. Normally, site’s content and domain are relevant. For instance; you download winamp program. First address that come to your mind is winamp.com. Naturally, there is that logic in the search engine. Relation between searched word and domain is looked. If you want to be top on the “mp3” word, you need to take mp3.com domain name.

At the searching of “link” word, links.com domain is more luckier than link sites.com. To redouble your luck , if you take a domain like X.com, you will be more luckier than links.com in the search engines.
If there is not a domain that is relevant to searched word on the search engine data base, then subdomain is cared for listing. After all these criteria, if there are still lots of sites on data base, that always is, lots of sites made subdomain to promote. Google looks at these:
1-Which page has unique content. The basic aim of Google search engine is promoting sites that are beneficial to humanity. For instance, if you take technology news from NTV news portal, it is hard for you to promote as there are lots of sites that do the same thing. All of them get nothing, NTV will promote. If you present a content that is on the Google data base and indexed before, Google will not promote you. Although you change table structure or colour, you can not rise. Only thing you can do is to make article in unique content. If you add your comment and change article, make your unique content, you easily promote top positions and race with NTV.2-Which page open faster3-On which page there is no code fault4-Which page’s words that is written on title part same with content.5-Which page is appropriate to standards, 6-Which site’s PageRank value is higher, it rises.
Especially, Google stands equal to all sites. Everyone starts race with the same conditions. Even if your PageRank is zero, you can be at the first page on the searching engine . PageRank is only one of the criteria that determine the ranking.

“GOOGLE VE PAGERANK” üzerine 3 yorum

  1. vALLa kard€$ cok begendım anlatımlarını okurken cok zevklıydı klavyene saglık kard€$ 🙂 net ve güzel anlatmişsın …

    Cevapla
  2. izzet ;

    Saolasın ben teşekkür ederim. Yalnız yazı alıntı Mert Öğüt ‘e teşekkür etmek gerekir.

    Cevapla

Yorum yapın