Google’dan Şeffaflık Kavramı

Dünyanın en büyük arama motoru “şeffaflık” kelimesine güzel bir açıklama getirdi.  Google en çok sorulan sorulardan biriside “Ne kadar şeffafsınız” sorusu. Özlelliklede Açık kaynak kod destekliyor, açık kodlu yazılımlar sunuyor, insanlara ücretsiz olarak birçok hizmet veren Google ne kadar şeffaf ?

İşte bunun gibi birçok soruya Google Inc firması blogunda güzel bir açıklama yaparak cevap verdi. Elbetteki firmalar açık olmak zorunda fakat her firmada olduğu gibi Google’da bazı konulara açıklık getirmiyor.  Teknolojisini hiçbir şirket rakiplerinin iştahlı midelerine servis etmez.  İnternet dünyası Google’ın hizmetlerini kullanıyor,  araştırıyor, deniyor ve hiçbir ücret de ödemiyor.  Hemen hemen internette herkes Google’ı seviyorum diyebilir. Fakat sevmeyenler olduğunuda biliyoruz.

Her ne kadar sevsekte sevmesekte Google hizmetlerine devam edecek ve insanlara teknolojinin getirileri ile birlikte yeni hizmetler sunmaya devam edecek.  Google’ın kazanç kapısı biz Google kullanıcılarıyız.  En büyük gelir kaynağı ise reklamlar.

Google yaptığı açıklamada internet dünyasının açık olması gerektiğini ve mümkün olduğu kadar şeffaf bir hale getirmek için uğraşlarını anlatmış.  Açık kaynak kod yazılımları,  açık kaynak kod işletim sistemi ve diğer özellikleri ile Google “Açıklık” konusunda internetin şeffaf olması gerektiğinden bahsediyor. Fakat her şirketin yaptığı gibi Google’da bazı şeyleri açmıyor. En büyük gizlilik ise elbetteki reklam teknolojisi.

Jonathan Rosenberg’in “Şeffaflık” konusundaki yazısını  Google Blogundan okuyabilirsiniz (İngilizce).

“Google’dan Şeffaflık Kavramı” üzerine bir yorum

Yorum yapın