Güvenlik Olur da, Bu Paranoyaklık…

Twitter için bir eklenti arıyordum. Hani şu kim beni takip ediyor gibi zımbırtılardan biri.  Neyse http://www.manageflitter.com/ sitesini buldum. Siteye girdiğimde karşıma tuhaf bir uyarı mesajı geldi.  Sağdaki resimde de görebileceğiniz gibi bilgisayarımda virüs olduğunu idda eden bir sayfa beni karşıladı.  Hatta kendini aşmış bir uyarı sayfa tamamiyle bilgisayarıma bulaşan virüs ve trojanlardan bahsediyordu.

Ulan nerden biliyorsun bilgisayarımda virüs var mı?

Firefox’un bir siteye girdiğiniz zaman bu sitenin zararlı bir site olduğunu belirtmesi gibi bir şey değil ki.  En azından bilgisayarıma bir activeX yükleyip tarama gerçekleştirmesi gerekiyor.  Aksi takdirde benden gelen veriyi nasıl analiz etti üstelik birkaç milisaniyede sonrada bende virüs olduğuna karar verdi ki?

Güvenlik değil bu..!

Bu adamlar aşmışlar kendilerini harbiden aşmışlar çünkü birkaç milisaniyede bilgisayarımda virüs olup olmadığına karar verdi. Alt tarafı bir Twitter plugin kullanacağım. Zaten benden Twitter’a erişim için user pass istemek zorunda istiyorda.  Bunu isterken küçük bir not ile bilgisayarınızda virüs olabilir gibilerinden uyarmak yerine tam sayfa altta sponsorlu! bir şekilde kocaman uyarı verdi.

Hani ip adresimden birşeyler öğrenebilir…

Ip adresimin bazı spam ve kara listelerle karşılaştırmasını yapıp birkaç milisaniyede bu ip adresinin kötü işlerde veya zarar vermek amaçlı kullanılıp kullanılmadığına bakabilir. Zaten bu sitenin yaptığıda bu yoksa bu kadar kısa bir sürede hemde bilgisayarıma hiçbirşey yüklemeden beni “Virüslüsün” diye suçlaması garibime gitti.  Utanmadan birde uyarının altına captcha koymuşlar en altta captcha’yı girip sitedeki işlemlerinize devam edebiliyorsunuz. Tabi güvenlikle alakalı adsense reklamlarını da unutmamak lazım..!

Kara listede bir ip adresim olsa dahi yinede bu güvenlik uyarıları abartı değil mi?

Abartmışlar hatta bokunu çıkartmışlar diyebilirim..!

“Güvenlik Olur da, Bu Paranoyaklık…” üzerine 6 yorum

 1. Merhabalar.

  Bahsettiğiniz ” Güvenlik Uyarıları ” Fake Güvenlik Ürünlerini Sitelerine gelen userlara Download ettirip, kullandırmak için yerleştiriliyor. Sisteminize indirip kurduğunuz yada tarattığınız zaman Sponsorlar sayesinde para kazanıyorlar.

  Cevapla
  • Onları iyi biliyorum. Bu site onlardan biri değil. Düzgün bir site ve altta çıkan reklam Google Adsense….

   Cevapla
 2. Urlyi Bizde alsak baksak daha iyi fikir edinmiş oluruz.
  banada sıradan bir oltalama tekniği gibi geldi.

  Cevapla
 3. @Lodos2005
  2. satırda yazıyor. Ayrıca resmin üzerini tıklayıp bakarsanız url orada da yazmakta.

  Cevapla

Yorum yapın