Habere Bir Doz!

Türkiye’de son yıllarda internet haberciliği noktasında atılan çarpıcı manşetler toplumu bilgilendirmek yerine  sadece tıklanma sayısına yönelik bir amaç gütmektedir.

Atılan manşetler, konulan görseller haberin içeriği  ile alakasız olmakla birlikte gazetecilik ilkelerini de hiçe saymaktadır.     Hap Haber, hem alternatif bir gazetecilik pratiği için olanaklar barındırması hem de internet haberciliğine  örnek teşkil etmesi bakımından ortaya konulmuştur.

Bu platform, aldatıcı başlıklar atan haber sitelerinin aslında neyi paylaşması gerektiğini basit bir dille  paylaşmayı ve kullanıcıların gereksiz haberler ile zaman kaybetmelerini önlemeyi hedefliyoruz.

İndirme linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=hap.haberler  ­­­­

Herhangi bir sosyal ağda gezinirken karşınıza çıkan haber başlıkları çok ilginizi çekiyor fakat tıklayıp içeriği  gördüğünüzde çoğu zaman hayal kırıklığına uğruyorsunuz. Karşınıza çıkan şey bir haberden çok tekrar  eden yazılar ve bir çok gereksiz bilginin bulunduğu, tek amacı bir kaç ziyaretçiyi daha siteye çekmek olan bir  yazıdan başkası olmuyor.     İster bilgisayar başında, ister mobil durumda olun haber okumak ve en hızlı şekilde doğru bilgiye ulaşmak  oldukça zorlaşmış durumda. Hap Haber ekibi olarak bu durumun önüne geçebilmek adına sosyal ağlarda ve  haber sitelerinde gördüğünüz “ilgi çekici” başlıkları ve haber kaynağını belirterek haberin özet ve net halini  paylaşıyoruz.

 

3 kişilik bir editör ekibi ile başladığımız bu yolculukta ekibimiz güncel olarak haber servislerini takip ederek  Hap Haber kullanıcıları için özetler ve net açıklamalar hazırlıyor ve en hızlı şekilde paylaşımı yayınlıyor. Şu  anda özel haberlerden ziyade var olan haberlerin en doğru şekilde kullanıcıya ulaştırılması odağında  ilerliyoruz. (Evet, sizler için 3 kişilik editör ekibimiz haber sitelerinin yazdıkları sözde haberlere maruz  kalıyorlar…)    ­­­­

Hap Haber, ana akım medyaya karşı bir duruş olarak ortaya çıkmış olsa da önümüzdeki 6 ay içerisinde  bireysel habercilik anlamında da yenilikler getirmeyi planlıyoruz. Hali hazırda onay mekanizmasına bağlı  olarak bir haber ekleme modülümüz bulunuyor. Bu modül, önümüzdeki güncellemelerde fotoğraf ve video  eklenebilecek (kullanıcıların kendi içeriklerini üretebileceği) hale getirilecek ve bireysel gazetecilik anlamında  gelişmeler gösterecektir.

Yorum yapın