Hadi Pos Makinalarının Fişini Çekelim…

Merhaba arkadaşlar öncelikle bayramınız mübarek olsun dileklerimle başlamak isterim.  Bayram alışverişlerine sizde çıkmıssınızdır.

Bayram alışverişine çıkanların birçoğu kredi kartı kullandı. Aslında bazılarıda kullanmak istedi fakat olmadı. İş yeri sahiplerinin nakite ihtiyacı vardı da pos makinalarının fişini mi çektiler bilmem ama birçok mağazada pos makinalarının çalışmadığını söyleyip insanları mağdur bıraktıklarına şahit oldum.

Evet yanlış duymadınız POS makinaları malesef ki çalışmadı. Gerçi esnafta para yok. Kredi kartından alışverişi tercih edenlerin harcamalarını yani kazandıkları parayı bayramdan sonra alacaklarını düşününce insanın aklına acaba  ?  Diye sormak geliyor…

Acaba bilerek mi Pos makinalarını devre dışı bıraktılar yoksa gerçektende yoğunluktan dolayı banka sistemleri kaldıramayıp çöktü de veya telefon hatları o kadar meşguldüki malesef Kredi kartı ile ödeme yapmak istediğinizde size…. POS MAKİNALARIMIZ ARIZALI ÇALIŞMIYOR … Dediler ?

Açıkcası birçok dükkan dolaştım POS makinaları gayet güzel çalışanıda vardı hiç çalışmayanı hatta gözümün önünde bir tanesi TELEFON HATTINI takmadan kredi kartından çekim yapmaya çalıştığını görünce gülmeye başladım…

Yuhhh yani göz göre göre de yapılmaz ki…

Tabiki insanların paraya ihtiyacı var ama en azından telefon hattını söküpde Kredi kartından para çekmeye çalışmak insanları aptal yerine koymaktan farklı değil. Ulen kör müyüm… Diyesi geliyor insanın önümdeki müşteri mecburen cebindeki son nakit parayı vererek ödeme yaptı…

Ben banka kartım var kredi kartı değil dedim kasiyere söz bırakmadan elimdeki poşeti bırakıp çıktım. Hatta birde sövmek geldi içimden ama kalsın dedim…

Allah esnafada müşteriyede yardım etsin dualarımla alışveriş yapmadan bu bayrama girdim…  Buradan en azından insanları aptal yerine koymayın dileklerimle pos makinası çalışan esnaflara teşekkürlerimi iletirim.

Hayırlı bayramlar…

“Hadi Pos Makinalarının Fişini Çekelim…” üzerine 14 yorum

 1. Aynı durum bugün benimde başıma geldi. Garanti bankasından bir SMS aldım. Paracard kullanın BONUS kazanın şeklinde. Eşimle alışveriş yaptık ve kasaya geldiğimde Garanti bankasının attığı SMS aklıma geldi.

  Paracard’ı verdim ve kasiyer defalarca çekmeyi denedi. 3. kez denemesinden sonra sıkıldım ve nakit ödeme yaptım. Acaba bizedemi böyle bir çakallık yaptılar…

  Günahları boynuna…

  Yanıtla
 2. Aslında bu sorun cidden yaşanan bir Network trafiği sorunu , sanırım en büyük ve ciddi olanı İstanbul da olanlar yaşadılar.

  Ama zaman aralığı olarak belli dönemlerde çekimler yapılabilindi , en azıdan ben 2 mağazadan çektirebildim POS üzerinden kart ile ödemeleri.

  Yanıtla
 3. Dün eczaneden bir kaç ilaç almam gerekti. Aynı şekilde ödeyemedim. Ama “Cuma’ya ödersin” dedi, para vermeden ilaçları alıp çıktım. Sanırım genel bir problem var..

  Yanıtla
 4. Amcaogullarının magazaları var böyle yogun günlerde ya da nakit ihtiyacının oldugu günlerde pos makinalarının fişini çektigine bizzat şahit oldum esnaf psikolojisi işte illa cebine tomarla para gircek ya 😀

  Yanıtla
 5. teakolik, sanırım yeterince araştırma yapmadan bu yazıyı yazdınız.

  bu sektörün içinde olan bir insan olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, arife günü ve bugün pos sistemlerinde genel bir sorun vardı. bu sorunun nedeni bddk tan kaynaklanmakta. bankaların sistemlerinde herhangi bir sorun yok. detaylı olarak açıklamak gerekirse, sizin kredi kartınız pos cihazından geçirildiğinde pos cihazı bankanızdan onay bekler, bankanın sistemi de bddk (türkiye deki tüm kredi işlerinin bağlı olduğu kurum) nın sisteminden onay alır. eğer bddk onaylarsa banka da onayı pos cihazına gönderir ve alışveriş tamamlanmış olur. işte sorun bddk da idi. bddk onay vermeyince tüm bankaların kredi kartı işlemleri durdu. ara ara onay verilsede büyük ölçüde çekim yapılamadı.

  pos cihazının telefon hattını çektiğini iddaa etmişiniz.
  durum sandığınız gibi değil. şimdi türkiye de en çok kullanılan 2 çeşit pos cihazı var. 1cisi dail-up ile çalışan poslar (telefon hattı ile) 2cisi de adsl ile çalışan.
  adsl poslar da ayrıca telefon hattı da bağlıdır, eğer adsl de sorun olursa telefon hattını kullansın diye. dün ve bugün sorun olduğu için, işyerleri acaba sorun adsl den midir diyerek pos un internet kablosunu çeker telefon hattından çekmeye çalışmıştır. yani sizin gördüğünüz kablo telefon hattı değil adsl kablosudur. diyeceksiniz ki ben cad5 ethernet kablosunu bilmiyor muyum? adsl pos larda ethernet kablousu olarak cad5 kablousu kullanılmaz. dışarıdan baktığınızda neredeyse telefon hattı kablosu kadar ince bir kablodur.

  son olarak, zaten mağdur durumda olan esnafımız en azından bayram gibi özel günlerde durumunu kurtarmak istemekte. nakit elbette daha iyidir ancak dediğiniz gibi fişi çekip insanları nakite yöneltmeyi kimse düşünmemiştir. öyle bir düşüncesi olan esnaf yoktur. neden derseniz, zaten insanlarımız da da para yok ki, esnaf neden müşteriyi kaybetmek istesin. pos cihazının fişini çekip neden müşterisini kaybetsin.

  sizden ricam, lütfen kişileri suçlamadan önce biraz daha araştırmanız. ülkemizde esnafın durumu oldukça kötü durumdadır. vergi, elektrik yükünün ne durumda olduğunu bilmiyorsunuz. lütfen daha bilinçli olalım.

  Yanıtla
 6. tegali ;

  Arkadaşım benim esnafa bir lafım yokki okuduysan ESNAF da para yok dedim haliyle insanlarda da para yok. Aslında bir nevi piyasaya sıcak para girişide oldu. Benim derdim esnafla değil. Derdim bu durumu kötüye kullananlarda gördüm. Şahit oldum dedim öküz değilim yıllarca bende pos kullandım. Ethernetide biliyorum telefon hattınıda arka taraftaki RC 11 RC 45 ve güç girişlerinide iyi biliyorum. Anlatmak istediğimi sanırım yanlış anladınız.

  Şudur ki… İnsanlarımızda para yok esnaftada para yok millet ne yapsın bizi bu durumlara sokanlardan ….

  Derdimi sanırım anlatamadım dert niye ediniyorsun diyebilirsinizde sizlerle gördüğüm birşeyi paylaştım iyi yada kötü bilmem nasıl alırsanız öyle olsun.

  Fakat bunu kötüye kullananların birde üstüne üstlük göz göre göre yapıp birde aaaa pos makinası çalışmıyor demek iğrençliktir arkadaşım madem öyle hiç postan çekme ? Doğru mu yanlış mı ?

  Kimsenin ismini dükkanını veya telefonunu vererek afişe etmedim. Söylediğim esnaftada para yok bizde de… Ayrıca bu durumu ortaya çıkartanların gözüne soktum…

  Siz BDDK da çalışmıyorsanız veya TElefon / internet hattını bakım onarımını yapmıyorsanız sorun yok 🙂

  Hadi hayırlısı…

  Yanıtla
 7. Ayrıca şunuda söylemek isterim ;

  Aynı gün aynı saat Benzin istasyonuna gidiyorum ve adam aynı bankanın posu hiçbir sıkıntı yaşamadığını söylüyor ne kadar ilgiç değil mi ? Ayrıca bu kredi kartı değil BANKA KARTI..!

  Yanıtla
 8. Ne insanlar var değil mi?

  Benim de geçen gün başıma ilginç bir olay geldi. Akpil’e yükleme yapmak için adama 50YTL verdim adam cebine koydu parayı fark ettim ancak yükleme bittikten sonra adam bana 30YTL verdi oysa ben 10YTL yükleme yapmıştım. Adama dedim 50YTL vermiştim ben adam para koyduğu çekmeceyi kaldırıp “hani 50YTL yok burda” deyince beni bi gülmek aldı. İçimden neler geçti o an anlatamam. Sonra “cebinize koydunuz ya” dedim ama neye ugradıgını sasırmıs bir vaziyette paranın geri kalanını da verdi ve gittim oradan..

  İnsanlar çok garip hallere bürünmeye basladılar. Hiç birine güvenemiyorum artık…

  Yanıtla
 9. arkadaşlar mrb.bir soru sorabilirmiyim.ben de adsl baglantılı pos cihazı var ama wireless internet varbunu nasıl kullanabilirim.bir de interner üzerinde telefon görüşmesi yapabilirm.iyim cevaplarsanız mutlu oluırum teşekkürler

  Yanıtla
 10. esnaf kesinlikle yanlış yapmaz o bankalardaki yoğunluktan kaynaklanan problemdir artı esnaf parasını siz kartı çektiğinizin ertesi günü hesabından çeker hemde çok cüzzi bir komisyon ile yani esnaf için nakit vaya kradi kartı fark etmez.
  haa birde banka kartım var demişsin kredi kartının kesintisi neyse banka kartının da kesintisi aynıdır bunun böyle bilelim çok bilmişlerrrrr…

  Yanıtla

Yorum yapın