Hata kodu 0x80070035 XP Vista Network Sorunu.

Merhaba arkadaşlar… Hayatımıza windows Vista girmeye başladı hatta SP1 çıktı bile bunun yanında yan etkileride baş göstermeye başladı. Bunlardan bir tanesi Hata Kodu 0x80070035 çok uyuz bir hata arkadaşlar. Network’ümde bir makinaya ulaşmak istediğim zaman bu hatayı karşıma çıkarttı.

Hatayı vermesinin sebebi network yetkileri. Admin yetkisine bile sahip olsanız bu hatayı networkde alabiliyorsunuz malesef. Microsoft’un tartışma platformu http://windowshelp.microsoft.com içerisinde birkaç kişide sorumuş tabi platform ingilizce… Öncelikle arkadaşlar o kadar aradım taradım ve sonunda sonuca ulaştım diyebilirim. Kendi makinam Windows Vista ile test ettim. Sorunu çözebildim. Sorun : Windows Vista ile diğer WinXP veyahut Win2003 Server’e paylaşımdaki klasör veya sürücülere bağlantı esnasında karşımıza gelen 0x80070035 hatası.

//Karsibilgisayar

//karsibilgisayarinipadresi

gibi paylaşımda olan PC ve paylaşım klasörlerinize erişmeye kalktığınızda bu hata mesajı Windows Vista tarafından alınmaktadır. Aynı networke bağlı olan pc ler arasında veri iletişimi kesilmesinden meydana gelmektedir.

Çözüm :

Öncelikle aşağıdaki adımlar takip etmenizi istiyorum.

 • Sisteminizde yüklü olan yada sisteminiz ile bağlanmak istediğiniz bilgisayar arasındaki Firewall ( Güvenlik duvarı ) varsa Firewall ayarlarınızdan yerel networkünüze izin vermeniz gerekmekte. Eğer firewall yerel ağınızı güvenlik olarak görmüyor yada Firewall’ınıza ayarlama yapmadıysanız karşı PC ye bağlanmak istediğinizde firewall tarafından durduruluyor olabilirsiniz. Bu adımı test etmek için firewall’ınızı devre dışı bırakarak deneme yapabilirsiniz.
 • Workgroup ( Çalışma grubu ) ismi hatalı veya yanlış yazılmış olabilir. Windows XP de farklı Workgroup da olsa bile PC ler arasında ip adresi yazılarak \\192.168.2.1 gibi paylaşıma açık olan bilgisayara erişim sağlanabilmekteydi. Fakat Windows Vista’da bazen bu hata kodu karşınıza gelebilmekte. Bu sorun için önereceğim çözüm Workgroup isimlerini aynı yaptıktan sonra PC lerinizi yeniden başlatmanızdır.
 • Registry kayıtlarınızda WinXP network bilgisayarlarınıza ulaşmanızı engelleyebilir. Şu microsoft makalesindeki detaylara bakarak bu sorunu çözebilirsiniz
 • Paylaşım yetkilerinden kaynaklanma sebebi. Windows Vista bilgisayarı karşı bilgisayardan paylaşım için erişim denetimine takılıyor olabilir. Bu sorunu çözmek için paylaşıma açmış olduğunuz bilgisayardaki paylaşım izinlerini kontrol etmeniz gerekiyor. Kesin emin olabilmeniz için Everyone olaran paylaşım izni verip tam denetim ayarlamanızı tavsiye ederim. Ayrıca şifreli paylaşım klasörlerinizdeki şifreleri kaldırarak deneme yapmanızda iyi olur. Birde PC yönet kısmındaki User account yani kullanıcı erişim denetiminden Windows Vista için bir kullanıcı açarak da bu sorunun önüne geçebilmektesiniz. Windows Vistada kullandığınız kullanıcı ve şifresini XP yada 2003 server makinada da açarak bu kullanıcıya erişim izni verebilirsiniz.

Ayrıca XP ile Windows Vista Network’ü hakkında şu microsoft makalesinide (EN) okumanızı tavsiye ederim. Birde Vista Network ayarları hakkındaki şu makaleden(EN) de bilgi alabilirsiniz.

“Hata kodu 0x80070035 XP Vista Network Sorunu.” üzerine 4 yorum

 1. süper bir anlatım olmuş önümüzdeki günlerde böyle bir sorunla karşılaşırsak şaşırmam. teşekkürler.

  Yanıtla
 2. pdfdergi ;

  Elimden geldiğince çözüm bulmaya çalışırım karşılaştığım sorunlarıda yazmam gerek diye düşündüm çünkü Vista yeni bir sistem ve insanlar balıklamasına daldı bakalım daha ne sorunlar ortaya çıkacak…

  Yanıtla
 3. ben win7 kullanıyorum aynı hatayı alıyorum anlamadım çok karışık ya xp de ne kadar kolay ve güzeldi.. ama artık alışmakta lazım sonuçta xp nin sonu geliyor yavaş yavaş 😉

  Yanıtla
 4. arkadaşımın anlatımına ek olarak,

  bilgisayarım>yönet>hizmet ve uygulamalar>hizmetler listesinde SUNUCU durumunu kontrol edin. Şayet BAŞLADI nın dışında bir seçenek varsa onu BAŞLADI ya dönüştürün sorununuz düzelecektir….

  iyi forumlar…

  Yanıtla

Yorum yapın