Hatırlatma: 25 arkadaşın seni Facebook’a katılmaya davet etti…

facebook_logo Aman kalsın almayayım ben…  Hala Facebook’a üye olmayanlarınız var mı ? Bilmem ama ben hala üye değilim 🙂 Aslında üye olmayada hiç niyetim yok.   İnternet üzerinde birçok platform var. Bunların büyük bir kısmıda Facebook gibi üyelik sistemiyle çalışmakta.  Malesef ki insanlar üye olurken üyelik sözleşmelerini ve gizlilik bildirimlerini okumadan işaretler ve üye olurlar.

Bu güne kadar üye olurken üyelik sözleşmelerini okumadığı için problem yaşayan var mı ? Bilmem ama okumadan üye olmanızı hiç tavsiye etmem.

Bu üyelik sözleşmelerini sağolsunlar platform sahipleri (Forum, arkadaşlık vs…)  tek taraflı ve kendi çıkarları doğrultusunda yazmaktalar.  Şuda bir kesinliktir ki bu üyelik anlaşma ve sözleşmelerinin kanuni yada bir yasal bir geçerliliğinin olup olmadığının araştırılması biraz zordur.  Hani buna bizde karar veremeyiz tabiki bir avukata danışmak gerekecektir.

Fakat internette birşeyler arıyorsunuz ve bir forumda buldunuz ne yani 10larca satır üyelik sözleşmesini okuduktan sonra mı üye olacağız ? Tabiki herkesin yaptığı işaretle üye ol bilgiyi al…!

Bari okumayacaksanız yanış yazın..!

Ad, soyad, doğum tarihi, gizli soru, cevabı, e@mail, hobileriniz, okuduğunuz okullar,  çalıştığınız iş sektörü ve daha nice bilgiler istenmekte.  Adama kalkıp şunu söyleyebiliriz… Ulen bir forumda benim hobimi fobimi ne yapacaksın ?  Sanki bana özel bir hobi konu başlığımı açıyorsun ?

Forumları bir nebze geçelimde asıl bahsetmek istediğim bu tip sosyal platformlar.  Facebook’ta bunlardan birisi.  Hiç facebook üyelik sözleşmesini okuyanlarınız var mı ?  1000 kişide 1 kişi ancak çıkar.  Orada bilmiyorum hala aynı mı ? En son 1 yıl önce okumuştum şöyle bir madde vardı.

“Facebook hesabınızı kapatsanız dahil dosyalarınızı silmeme hakkına sahibiz”

gibi birşeydi.  Deneme yaptım rastgele birşeyler doldurdum hesabı kapattım ve birkaç hafta sonra tekrar aynı hesabı açtığımda yüklediğim resimler aynı yerde duruyordu..!

Ne demek şimdi bu ?

“Bu şu demek facebook hesabını kapatsanızda facebook yetkilileri bu dosyaları silmeyecektir.”

Sadece bununla ibaretde değil.  Facebook’a yolladığınız albüm ve resimlerinizi yüklemek için üyelik sözleşmesinde şöyle bir madde vardı.

” Facebook’a yüklediğiniz fotoğrafları istediğimiz gibi kullanabiliriz.”

Yani isterlerse hatunun resmini alırlar götürüp başka bir sitenin tepesine koyarlar sizde gıkınızı bile çıkartamazsınız.  Yada birilerine yrın öbürgün üyelik olma adı altında gönderdikleri spam maillerinin içine koyacakları güzel bir hatun resmi sizlerden birinin olabilir.

Yahu en azından hesabımızı kapattığımızda tüm dosyaları ve verileri silselerdi belki üye olurdum ama onun dışında hiçbir şekilde üye olmaya niyetim yok. Aman benden uzak kalsın diyorum ve facebook hesabı kapatmak isteyenleri şu makaleme alıyorum…

“Hatırlatma: 25 arkadaşın seni Facebook’a katılmaya davet etti…” üzerine 5 yorum

 1. Facebook’a bir aralar üyeydim. Daha sonra tamamen kapatmak istedim. Onca resim v.s. bırakmak olmazdı değil mi 🙂 Önce tek tek resimlerimi sildim. Sonra tüm arkadaş listesini temizledim. sonrasında tüm bilgileri değiştirdim ve hesabı deactive yaptım. Şimdi düşünüyorum bu resimler hala onlarda mı?

  Yanıtla
 2. Kalıcı olarak kullanmadığım bir servistir. Bir kez arkadaşlarımın grubdaki fotoğrafları indirmek için farklı bir isimle kaydoldum. 2 gün sürdü. Çevremde deli gibi saatler geçiren insanlar olduğu için bende yoğun bir antipati oluşturdu. Ha birde beni facebook’a da eklememişsin diye konuya girenlere uyuz oluyorum. Onlara göre kullanılması kuvvetle muhtemel olan bir şey demek ki? Kullanmıyorum ki ekliyeyim 😀 Ve 6 ay herşeylerini deşifre edip, ondan sonra da bunu kapatmak istiyorum diye çare arayanlar var ya! Dayak atmak istiyorum 😀

  Yanıtla
 3. Evet Cook Güzel Anlatmıssın 🙂
  Sırf Hava Atmak icinde Uye olanlar var ama baslarına ne geleceklerini bilmiyorlar tesekkürler ellerin derk gormesin arkadaşım

  Yanıtla
 4. “Mantıklı” ölçüler dahilinde kullanıldığında o kadar da zararlı görünmüyor oysa 🙂

  yanılıyor muyum acaba?

  Yanıtla

Yorum yapın