HD-DVD ve BLUE-RAY Teknolojileri

blue-ray.jpg Bu terimler çok yakında karşımıza çıkacak. Kısa bir süre önce Blue Lazer dediğimiz teknoloji ile Artık DVD ler eski lazer sistemlerini kullanmayacağını duyurmuştuk. Yeni Mavi Lazer teknolojisi ile hayatımıza girmekte olan Blue DVD ler çok daha fazla kapasiteye sahipler. Sol resimde gördüğünüz BLUE-RAY SONY tarafından icat üretilen bir DVD tam 25 GB kapasitesi ile göz dolduruyor. Sadece SONY değil SONY firmasının yanında Philips, HP, Sidney gibi büyük firmaların desteği ile geliyor. Sağ tarafta gördüğünüz ise HD-DVD bizlere 15GB lık hafıza sunuyor. Gerçektende harika HD-DVD ise Toshiba firması tarafından geliştirilen ve NEC, Sanyo, Intel firmalarının desteği ile büyüyen bir teknoloji ile geliyor. Bu iki teknoloji birbirlerine birer rakip kendi alanları ortak yani DVD bu yeni nesil DVD ler tam bir HDD gibi teknolojileri göz dolduruyor ve şimdiden kapışmaya başladılar bile.
hd-dvd.jpg Bir tarafta ucuz fiyat ve çabuk üretime geçilebilecek olan teknoloji diğer tarfta ise Daha gelişmiş teknoloji ve yüksek kapasite.

Toshiba firmasının HD-DVD leri önümüzdeki aylarda diz üstü PC lerine eklenmiş olarak piyasaya sunulmaya başlayacak SONY firması ise 3. Kuşak PlayStation larda Blue-RAY teknolojisi ile geliyor. Microsoft ve Intel firmaları seçeneklerini HD-DVD den yana yaptılar bile yani XBOX larda HD-DVD olacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz. Rekabet kızışıyor daha tam olarak piyasada boy göstermeye başlamasalar bile birçoğunuz isimlerini duymamış olsanızda SICAK REKABET git gide kızışıyor diyebilirim.

HD A1 HD DVD, amazon.com’da 399 USD, Blu-Ray Disk oynatıcılarının fiyatı ise 600 dolardan başlıyor. …….

Umarım bu rekabet biz kullanıcıların lehine sonuçlanırda fiyatlar ucuzlar gelişmiş teknoloji olur.. Hadi hayırlısı…

“HD-DVD ve BLUE-RAY Teknolojileri” üzerine 7 yorum

 1. ya herhalde bu firmalar birbirleri arsında kızışacaklar çünkü bir çok firmanın ismini duymamış olsanızda sıcak rekabet kızışıyor

  Cevapla
 2. Blue-Ray değil yazınızı düzeltin “e” harfi olmadan “Blu-Ray” adamlar Patentini bu şekilde almışlar.

  “Blu-ray, ismini veri yazıp okumak için kullandığı mavi-mor ( Blue-Violet ) lazer ışınının “Blue”, su ile optik ışının “ray” inin birleşmesinden alıyor. Blu-ray yazımındaki “e” harfinin eksikliği Blu-ray disk birliğinin bu adı kayıtlı bir ticari marka olarak kaydettirebilmeleri için bilerek yaptıkları bir oynama.”

  Cevapla
 3. abı bu adamları kafası ne kadar calısıyoo ya neler cıkarıyolarinsan yetısemıyo nerdeyse hd yapıcaklarmışş

  Cevapla

Yorum yapın