Hepsi Burada Yenilendi

Bir mobil cihaz tutkunu olarak, uzun zamandır masaüstü ve dizüstü bilgisayarları sadece işte kullanıyorum. Aslında freelance bir çalışan olsaydım, asla masaüstü bilgisayar tercih etmezdim.

Eve geçtiğimde, gün boyu bakıp durduğum büyük masaüstü bilgisayarlar yerine mobil cihazları, genellikle de tabletleri ve ultrabook bilgisayarımı kullanmayı tercih ediyorum.

Gezinti, alışveriş, sosyal medya…

Hepsini de tablet ile hallediyorum diyebilirim. Ancak tabletler ile online alışveriş sitelerini dolaşmak ciddi sıkıntı. Çoğu sitenin mobil sürümü olmuyor. Hepsiburada.com ise sıkça ziyaret ettiğim alışveriş sitelerinden bir tanesi…

Bu nedenle küçük ekranlar üzerinde kullanılmak için iyi değiller. Mobil sürümü olanlar da özenli hazırlanmış olanını veya responsive tema desteğini bulmanız zor. Genellikle ihtiyaçlarımızı karşılamayabiliyor. Özellikle de düğmeler, menüler…

Hepsiburada.com’un yeni mobil tasarımı beni çok şaşırttı.

Öncelikle çok hızlı yüklendi. Arama kutucuğu üzerinde “dizüstü bilgisayar” araması yapınca, arama motoru sonuçlarından hepsiburada.com adresine tıklar tıklamaz açıldı.

Hızlı ve pratik “mobil” kavramı!

Sitelerin yüklenmesini bekledikten sonra, çok iyi geldi bu değişiklik. Diğer şaşkınlığı da tablet ekranına tam olarak oturması ile yaşadım, tüm menü ve düğmeler “olması gereken” yerlerde idi. Kullandığım cihazın ekran boyutunu algılamış ve kendini ona göre ayarlamıştı. Halen “şüphede”olduğum için, bir de cep telefonundan girmeyi denedim.

Gayet güzel!

Etkilendim açıkçası. Uzun zaman önce birkaç kez kullanmıştım. Alışverişlerimde tercih ettiğim en önemli yerlerden biridir. Hepsiburada.com mobil sitesini, böyle değildi. Önceki tasarıma hemen hiç benzemediğinden, bir de masaüstü sürümünü kontrol ettim, orası da değişikliğe uğramış ve yeni bir görünüme kavuşmuştu.

“Responsive design” kavramının önemi işte burada ortaya çıkıyor.

Aynı tasarımı, aynı deneyimini, aynı web sitesi üzerinde aynı anda hem masaüstü, hem tablet ve hem de cep telefonlarında çalışabilmek üzere tasarlanıyor.

Tek ve sabit bir tasarım, bütün cihazlara aynı şeklide karşınıza geliyor. Estetik yönüne geçmeden önce, sadece bu özelliği ile bile takdirimi kazandı.

Mobil tasarım, pek çok web sitesinin ihmal ettiği veya yeterince ilgilenmediği bir alan, HepsiBurada ise özellikle bu soruna eğilmiş gibi görünüyor. Çok başarılı olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Estetik dizayna gelirsek, eski tasarıma göre çok etkileyici.

Eski siteye girdiğimde aradığımı çoğunlukla bulamaz ve oradan buradan sürekli çıkan bilgi kutuları arasında ilerlemeye çalışırdım. Bilgi veriliyordu verilmesine, ancak insanın adeta “üstüne üstüne” geliyordu. Yeni tasarımda böyle bir şey yok.

O yüzden öncelikle bir “ferahlık” hissi veriyor. Sol tarafta upuzun bir liste halinde duran kategori menüsü, sitenin üst kısmına taşınmış. Aynı zamanda sayıları azaltılmış ve büyütülmüş. Simgelerin ve fontların büyümesi, yeni tasarımın tamamına yayılmış bir durum zaten.

Yeni kategorilerin sayıları azaltılmış olsa bile, daha az bilgi verdikleri anlamına gelmiyor bu durum. Aksine, kategori menüsü üzerine geldiğinizde ayrı bir menü daha açılıyor ve eskisinden daha detaylı seçenekler görebiliyorsunuz. Eskisine kıyasla, çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz istediğiniz ürünlere.

[kirmizi]Bazı bağlantılara tıkladığınızda, sizi halen eski tasarıma yönlendiriyor ancak beta sürümü bu, zaten gerekli uyarıları yapmışlar. Yeni tasarım tamamlandığında, rakipsiz olacağı şimdiden anlaşılabiliyor.[/kirmizi]

Açıkçası yeni tasarımın bitmesi için sabırsızlanıyorum diyebilirim.

İnternet üzerinden alışveriş yapmayı seven bir kişiyim ve sürekli olarak siteler arasında gezinmek mobil arayüzde can sıkmaya başlamıştı.

Hepsiburada.com, mobil tasarımı sayesinde takdirimi kazandı. Bunu şimdiden söyleyebiliyorum. Zaten dayanamayıp birkaç parça şey aldım siteden çıkmadan önce, ürün gösterimi daha zengin seçeneklere kavuşmasının bu alışverişimde etkili olduğunu söyleyebilirim. 🙂

“Hepsi Burada Yenilendi” üzerine bir yorum

Yorum yapın