Hotmail Phishing Saldırısı

Phishing Saldırısı ile kullandığınız e-mail servisinin ana ekranının bir kopyası yapılarak size mail atıyorlar. Size gönderilen sahte bağlantıda şifreniz ya da hesabınızın aktif olması için kullanıcı bilgileriniz isteniyor.  Bağlantıyı tıkladığınızda sahte bir internet sayfasına ulaşıyorsunuz ve bilgileri doldurduğunuzda e-mail adresiniz malesef ki çalınmış oluyor.

Bu saldırı tekniğinin en popüler olanı banka şifrelerine karşı yapılıyor.  Günümüzde bu tip saldırılar rabet görüyor ve bilinçsiz kullanıcılar malesef ki oltaya geliyor.  Oltaya geliyor dedim çünkü bu bir sazan avı…

Bu saldırı tekniği ile bana saldıran hiç olmamıştı.  Eğer dikkatsiz bir durumdaysanız ve gelen bağlantı adresine yada tıkladığınız zaman açılan sayfadaki adres satırına dikkat etmezseniz malesef ki sazan gibi avlanabilirsiniz. Önemli olan bağlantıyı tıklamadan önce sizi hangi siteye yönlendirdiğine bakmaktır.  Zaten hotmail, gmail gibi sunucular sadece onların sayfalarına girdiğinizde user ve password bilgileri sorarlar. Bunun dışında 3. parti yazılımları, e-mail gibi işlevlerle şifreniz ve kişisel bilgileriniz istenmez.

Aman dikkat.  Tekrardan uyarayım dedim. Resime dikkatlice bakarsanız tıklandığı zaman açılacak sayfa ile e-mail adresinde yazan bağlantılar birbirlerinen farklı. Sahte bir sayfaya yönlendirilerek e-mail adresiniz çalınmak istenmektedir.

“Hotmail Phishing Saldırısı” üzerine 3 yorum

Yorum yapın