Hrant Dink ‘in katili yakalandı..!

Ermeni Gazetesi sahibi Hrank Dink’in katili Ogün Samast Samsun’da Silahıyla Beraber Yakalandı. Dün 3 kurşunla Agos gazetesi önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hrant Dink ‘in katili kısa sürede yakalandı. Emniyet teşkilatının ve özelliklede devlet sorumluları ve bakanların ilgisiyle kısa sürede yakalanan Hrant Dink in katili Ogün Samast kaçarken yakalandı. Bir banka ve bir mağazanın güvenlik kameralarına takılan görüntüsü onu ele verdi. Emniyet teşkilatının bu görüntüleri televizyona vermesi ve tüm Türkiye’de geniş çaplı bir operasyon yapılması sonucu yakalanan Samast’ın sorgusu sürüyor. Samast’ın 17 yaşında olduğu ve işsiz olduğu söyleniyor.

Dünya çapında büyük yankı bulan bu suikast aslında bir komplo diye düşünüyorum. Özelliklede ermeni soykırım idaaları ve bu tip olaylar sonucunda ülkemiz sıkıştırılmak istendiği bir durumda böyle bir suikast gerçektende içler acısı. Hani birileri düğmeye bastı deniliyor du ya bir aralar. Yine birileri düğmeye bastı. Fakat şükür ki olay fazla büyümeden katil yakalandı. Sorgusu sonucunda umarım bu işi yaptıranlar bir an önce yakalanır. Ülkemiz tam ayağa kalkıyor kendimize geliyoruz. Hooop birden bir olay patlak veriyor ve bir daha geriye düşüyoruz. Olmaz böyle birşey dedirtecek bir olay.

Söylemek istediğim şu birileri ya gündemi değiştiriyor yada ülkemize zarar vermek için elinden geleni ardına koymuyor. Şükür ki aklı başında yöneticilerimiz varda olayı çözecekler ve katili buldular.

Peki kimdir HIRAT DİNK ? Bu adamı bu kadar önemli kılan nedir ?

Hrant Dink

Hrant Dink, 1954 yılında Malatya’da dünyaya geldi. Babası Sivas’ın Gürün ilçesinde, annesi Gülvart ise Sivas’ın Kangal ilçesinde doğup büyümüştü. Anne ve babası 1961 yılında İstanbul’a taşınmalarının ardından boşandı. Hrant ve iki kardeşi ailenin bölünmesi ardından Gedikpaşa’daki Ermeni Yetimhanesi‘ne yerleştirildi. Bir yandan içinde yaşadıkları Türkiye toplumundan olabildiğince uzaklaşıp, Ermenice konuşmadıkları zaman cezalandırılırken; bir yandan da yetimhaneden ayrıldıktan sonra kolaylıkla topluma uyum göstermesi için yetiştirildi.

Dink bu sırada Türkiye’de gelişmekte olan sol siyasetten etkilendi. Yasadışı Türkiye Komünist Partisi / Marksist-Leninist çizgisinde siyaset yapmaya başladı. Yakalandığı durumda örgüt ile Ermeni cemaati ilişkilendirilmesin diye ismini mahkeme kararı ile ‘Fırat’ olarak değiştirdi.

Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde Zooloji eğitimi aldı. Bir süre sonra yetimhanede birlikte büyüdükleri Rakel ile evlendi. Sol siyasetin teröre kanalize olmuş boyutundan uzaklaşmaya başladı.

Kardeşleriyle birlikte açtıkları yayın evi ve kırtasiye işlerini sürdürürken, eşi Rakel’le birlikte, kendileri gibi Anadolu’dan gelen kimsesiz ve yoksul çocukların yetiştiği Tuzla Ermeni Çocuk Kampı’nı yönetmeye başladı. Açılışından 21 yıl sonra kampa devlet el koydu. Denizli Piyade Alayı’nda sekiz ay kısa dönem askerliğini er olarak yaptı.

Bazı gazetelerde kitap eleştirileri ile yazı hayatına başladı. Basında çıkan yanlış haberlere gönderdiği düzeltmeler ile adı duyulmaya başladı. Ermeni Patrikhanesi’ne, “Ermeni toplumu çok kapalı yaşıyor, kendimizi iyi anlatırsak önyargılar kırılır”[kaynak belirtilmeli] diyerek bu amaçla Türkçe bir gazete çıkarmayı önerdi. 5 Nisan 1996 tarihinde ilk sayısı yayınlanan Agos gazetesi’nin kuruculuğunu, yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını üstlendi. Agos dışında Zaman gazetesinde yazdı. Yazılarında Türkiye’deki her etnik topluluğun barış içinde yaşaması gerektiğinin altını çizen Dink [1], aynı zamanda Ermeni cemaatinin patrikhane dışında sivil bir merkezi olması gerektiğini söyledi. Ermeni Diasporası’na 1915 olayları için soykırım kelimesini içermeyen daha yumuşak muhalefet yürütmeleri çağrısında bulunan ve 301. maddeden “Türklüğe hakaret” suçlamasıyla yargılanan Dink, Şişli Halaskargazi Caddesi üzerinde bulunan Agos gazetesinin çıkışında 19 Ocak 2007 günü öğle saatlerinde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin silahla saldırısına uğradı ve olay yerinde hayatını kaybetti.

Hrant Dink, Türkiye’de 1909 yılından bu yana, suikast sonucu öldürülen 62. gazeteci oldu
Bir ulusal TV de programda Hrant Dink’e bir soru soruldu ve cevaben Kendisinin daha önceden Türk’lere bir kim beslediğini fakat bu kinin Türk’lerle birlikte yaşadıkça artık yok olduğunu diğer ermenilerin de bu kine sahip olduğunu ve panzerininde Türk’lerle yaşamak olduğunu söyledi.

Ermenileri kolay kolay biz Türk’lere ısındıramayacağımız kesin özelliklede önyargılı olanları ki tahminimce ermenilerin tamamında bu önyargı var.

Anlamadığım birşey var. Birileri Hrant Dink’i tehdit ediyormuş olabilir gitmiş herkes gibi mahkemeye başvurmuş buda olabilir sen giderde Türk’lere ileri geri konuşursan yada birilerini kışkırtırsan oda kalkar sana bişiler söyler bu gayet doğal sokakta yürürken bile adamın biri gelip ” Ne bakıyorsun Ulan ” diye söylüyorsa senin düşüncelerinin karşıtı olan birileride kalkıp seni tehdit edebilir. Fakat bunu o insanın canını alarak kast ederek almak apayrı birşeydir.

Ne Hrant Dink’i öldüreni savunuyorum nede onun görüşlerini savunuyorum. Çıkartmış olduğu gazeteninde adamın kendisininde çizgisi belli adam yasadışı birçok örgüt yanlısı olduğunu açıkca ortaya koyuyordu. Ki ülkemiz aleyhine olan bir durumda HİÇ YAŞANMAMIŞ BİR SOYKIRIM iddasınıda savunan birisi.

Anlatmak istediğim. Bu adamın öldürülmesi tamamen farklı bir olay yıllardır SOL – SAĞ çatışması içerisinde birçok insan öldürüldü. Kimi X partisi kimi Y partisi kimi A görüşünü savundu kimi B görüşünü birbirimizin gırtlağına daldık birbirimizi vurduk sonuçta yaralı olanda zararlı çıkanda iki taraf yani TÜRKİYE oldu.

Ey insanlar haberiniz olsun ki biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Âdem ile Havva’dan veya her birinizi bir ana ile bir babadan yarattık, yani bu yönden hepiniz eşitsiniz, birbirinize karşı övünmeye veya şu kavim, bu kavim diye aşağılamaya hak yoktur. Bu sebeple bir insanlık kardeşliği vardır ki o bile öyle alay etmeye ve birbirinin etini yercesine gıybete mani olmak gerekir. Ve sizi milletler ve kabileler yaptık ki tanışasınız, yani soylarınız, atalarınızla iftihar için değil.

Birbirinizi soyu sopu ile tanıyarak ona göre yardımlaşmanız içindir. …. (Kur’an-ı Kerim Hucurat 13)

Tefsirin tamamı

Şimdi ise AB ve Ermeni soykırım iddaları alevlenmiş bir durumda bir Ermeni asıllı Türk vatandaşının öldürülmesi hiç mi akıllarda soru işareti bırak mıyor ?

Hrant Dink’i bende sevmiyordum neden mi ? adamın öyle bir sözü var ki öyle kanıma dokunuyordu ki anlatamam ama sonradan adamın TV lerdeki açıklamalarına bakınca yok kardeşim bu adam böyle birşey dememiştir dediğimde oldu. Hatırladığım kadarıyla söylediği Türk kanındaki Zehri Asil Ermeni kanı enjekte ederek sileceğiz gibi birşeydi . ( …. Damarlarındaki asil kanda mevcuttur Mustafa Kemal Atatürk )

Herkesin şuanda sağ duyulu olması gerekiyor. Yarın Mersin’de öbürgün Diyarbakır’da sonra Ankara’da halkı galyana getirecekler sonrada ortalığı karıştıracaklar. Lütfen sağ duyulu olalım.

“Hrant Dink ‘in katili yakalandı..!” üzerine 10 yorum

 1. Benim bir türlü kabul edemediğim şöyle bir durum var. Bu adamın öldürülmesiyle ortalık neden bu kadar çok karıştı? Bir tek adamın öldürülmesi, niye geri kalan 70 milyon kişiyi bu kadar etkiliyor?

  Bu vatanda hergün onlarca TÜRK OĞLU TÜRK öldürülüyor. Medya neden bu insanlarımıza, bir ermeniye çıktığı kadar sahip çıkmıyor? 70 milyon’un içerisinde altı delik ayakkabı giyen sadece bu adam mı? En azından bir 5 milyon kişinin ayağına giyecek bir ayakkabısı bile yoktur tahminimce.

  Türkiye son günlerde Kerkük olayı için Amerika’yı sıkıştırıyordu. Bu olaydan sonra gündem birden değişti. Ne Kerkük kaldı ortada ne de PKK. Sanırım bu işin içinde Amerika da var. Hergün Irak’ta onlarca Türkmen öldürüyor. Medya kalksın “gerçekten Türk aşığı olduğu” belli olmayan bir kişiyi Tanrı’laştır.

  Yemin ederim artık anlam veremiyorum. Bu ülkede ben mi azınlığım yoksa başkaları mı? Benim dededim bana emanet ettiği bu vatanda benim mi yaşama hakkım var yoksa Ermenilerin mi Yunanlıların mı Kürtlerin mi?

  Cevapla
 2. yukarda yazdıgı gibi kemal kardeşimin sözlerine katılıyorum üzücü bir olay hrank dink’in öldürülmesi ama bizim kardeşlerimiz her gün bu vatan ugruna can veriyor onlara neden bu kadar sahip cıkılmıyor çünkü medyada fazla yer tutmuyor işlerine gelmiyor bazılarının yok AB ye giriyoruz yok şu şununla geziyor varken neden kardeşlerimizle ilgilenilsinki haberlerde yer alırsa ne olur hükümet oy kaybeder neden yer alsınki uyansın bu millet artık bu vatan için bende hazırım düşünmeden canımı veririm ama ankarada benim paramla yaşayan insan için degil köyde kuru ekmegi bulamayanlar için neyse kafanızı agrıttım özür dilerim hrant dink ailesinede ALLAH sabır versin iyi akşamlar

  Cevapla
 3. s.a arkadaslar benım en çok uzulduğüm nokta dediğiniz gibi onca türk askeri öldürülüyor.sn basbakan türk askeri yan gelip yatıyor diyor vatan haini öldürülüyor üzüldük diyor. anlayamadım ben bu işi birde şu var vatan haininin oldurulmesiyle beraber butun vatan hainleri bir araya toplanıp hepimiz ermenıyız hepimiz hirant ız sloganları atıp türklüğe bir hakarette onlar ediyor bizim bazı devlet buyuklerimizde tabutu TÜRK BAYRAĞI na sarılmalı diyor.o sözü söyleyen devlet büyüğü o bayrağın bir aysiyeti şerefi vardır bilmem siz bilirmisiniz şerefsizlere örtülemez.bilirsiniz BAYRAĞI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR… ben bu vatan için ölürüm. ya siz siz ve şişli de toplanan kalabalık sizde bu vatan için ölürmüsünüz… SAYGILARIMLA… G.O.PAŞALI FERHAT

  Cevapla
 4. ermeni oldugu icin tanrilastirildi sözünüze katilmiyorum asil neden ülkemizde yasayan azinlik insanlari susturup katletmek türklerin gercekten de ne kadar barbar oldugunu gösteriyor ermeni kimligini bi yana birakin sosyal demokrat aydin bi gazetecimizdi. issiz gücsüz bi serserinin böyle tahsilli,kültürlü bi adami öldürmesi gelisip ilerleyen bi ülke olmamizi engelliyor her öldürülen aydin ,ülkemizi geri geri sürükleyip orta cagda kalmamizi sagliyor asil soyakirim böyle serserilere yapilmalidir bende bi türk olarak türklügümden utaniyorum .en kisa zamanda bu cagdisi görgüsüz ülkenin vatandasligindan cikmayi düsünüyorum kurban olun gavur dediklerinize ermeni dediklerinize onlar insanlari sokak ortasinda sirf görüsleri icin vurmuyorlar her görüse saygi duyuyorlar.siz kimsiniz türkmüs ……………………

  NOT: Lütfen Türk’e ve Türk’lüğe hakaret etmeyiniz. Hakaretinizden dolayı YORUMUNUZ Kesilmiştir. Tekrarında Yorumlarınız silinecektir. Herkez saygı ve sevgi çerçevesinde görüşünü anlatmakta. Türk’lüğü beğenmiyorsanız T.C vatandaşlığından ayrılmanız yeterlidir. DURDURĞUNUZ T.C vatandaşı olarak kaldığınız süreç sizin için hezimettir bizim içinde sizin gibiler SIRTIMIZDA BİR YÜKTÜR..! (Yönetim)

  Cevapla
 5. misra denen yaratık akıllı ol senıde onun yanına yollarlar… sizin hepiniz birer dink senız bak bende açık açık soyluyorum bizde hepimiz birer OGÜN SAMAST ız.ayrıca samast ın babasınada bir sozüm var olunu ispıyonlucağına onunla gurur duymalısın.ayrıca o ceset TÜRK BAYRAĞINA sarılırsa çok buyuk şeyler olucak bunuda o kuçuk aklınıza yazın oldumu…..saygılarımla….g.o.paşalı ferhat

  Cevapla
 6. Bu vatanı bölmek için uğraşmayan her ırktan her insana bağrımız açıktır. Ki 600 yıla yakın bir zaman birlikte yaşayarak bunu kanıtlamış bulunuyoruz. Ama o bağrımızı açtıklarımız en ufak bir fırsatta bunu değerlendirmeye çalışıyorlar. Türklükten utanıyormuş. Sen Türk olamayacak kadar basit düşünceli birisin. Kimse kimsenin ölümüne alkış tutmuyor. Ancak kimse bu vatana,bu vatan için kanını verenlere ihanet edemez. O kadar küçük düşüncelisin ki barbar dediğin Türklerin, o savunduğun Avrupalılar tarafından tarih boyunca ne gibi katliamlara maruz kaldığını bilmiyorsun bile. ya da bence bilmek istemiyorsun. Yönetimin de dediği gibi Türk olmaktan utanıyorsan vatandaşlığını ve toprakları terkeder gidersin. İnan bana kimse sana kal demez. Ne diyeyim yazıklar olsun. Bu düşünceye sahip olanların bu topraklarda yaşamasında hakkı geçen tüm şehit ve gazilerin akan kanlarına yazık olmuş… Türk düşmanı bir gazeteci cinayete kurban gitmiş Allah ailesine sabır versin… Hergün kaç gencecik can bu vatan için kan kol bacak hayat feda ediyor. Allah tüm TÜRKlere sabırlar versin.

  Bomba şimşekleri beyninden inip her siperin
  Sönüyor göğsünün üstünde o arslan neferin.
  Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer,
  O ne müthiş tipidir, savrulur enkazı beşer.

  Boşanır sırtlara, vadilere, sağnak sağnak.
  Kafa göz, gövde, bacak, kol, çene, parmak, el ayak
  Vurulup, tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
  Bir hilal uğruna yarap ne güneşler batıyor.

  Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker
  Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer.
  Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
  Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın.

  M.A.Ersoy

  Cevapla
 7. Sanmayın ki Ogün, Hrant Dink’i öldürdü. Onu birileri öldürttü ve 17 yaşında cezai ehliyet almaması dikkat çekici ayrıca Babasının onu ispiyon etmesi… Ayrıca mademki böyle bir adamı öldürdün Otobüsle kaçılır mı ? Ulen kacacaksan kaçışını ayarlarsın önceden kaçmayacaksan kafasına sıktıktan sonra gider teslim olursun.
  Peki yakalanan silah dikkatinizi çekti mi ? 60 yıllık bir silah… buna da dikkatinizi çekerim… Kim bilir bilmediğimiz neler neler var ? Kim bilir belkide ermeniler öldürtmüştür ? Böyle bir kaos en çok onların işine yarayacaktır. Belkide Ermeniler’den nefret eden birisi yaptırdı bunu ? Yada ….
  Sonuçta yaptıran herkimse yakalanmasınıda istemiş. Burası kesin ve inşallah Devletimiz en kısa sürede bu işin ucunu çözecektir.
  Ve Mediya.. İşte burada medyaya çok iş düşüyor katilin yakalanmasında ne kadar büyük bir payları var ise şimdi halkın huzurunun bozulmaması için ve T.C Devletimizin zarar görmemesi için çaba sarf etmeleri gerekiyor.

  NOT: Lütfen yorum yaparken hakaret etmeyiniz. Lütfen insanları kışkırtmayınız. Aksi taktirde yorumlarınız silinecektir ve Sitemizden uzaklaştırılacaksınız.
  by TEAkolik

  Cevapla
 8. arkadaşlar öncelikle s.a kardeşim bukaradar şehidimiz ölüyö sadece alt yazı olarak geçiyo türk milletine hakaret ediliyo tükbayrağına hakaret ediliyo sesiniz çıkmıyo bu adam mındar olmuş 1 aydır buadamın haberi tüm gastelerde en baş sayfayı alıyove gastenin her sayfasında er alıyo eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee kardeşim 301 yasayı istiyolar adamın cenazesi kilisede kalkıyove buadama türk vatandaşı diyonuz ve türkiye için hiç bi faliyette bulun muyo sadece ermenileri savunuyosizde buadamın yasını tutuyonuz biz ELHAMDÜRİLLAH ÖNCE MÜSLÜMANIZ SONRADA TÜRKÜZ VE BUNDAN GURURLUYUZ ya bu ülkeye ALLAH bidaha savaş göstermesin olursada ilk mermim içimizdeki ermeniyedir kardeşim mademki ermenisin istemeden vermelisin çıkmışlar vay efendim hepimiz hrand dinkiz diyolar ben ELHAMDÜRİLLAH MÜSLÜMANIM VE TÜRKLÜYEDE EN UFAK Bİ LAF GELDİMİ ÇILDIRIYORUM LA VURAN ADAMIN ELLERİNE SALIKHELAL OLSUN BEN BUGÜNE KADAR HRANT DİNK TANIMIYODUM AMA ADAM TÜRKİYE İÇİN DEYİL ERMENİ İÇİN ÇALIŞIYOMUŞ VE BİZİM TOPRAĞIMIZ DA YAŞIYO BEYENMEDİYSEN CANIN CEHENNEME 301 YASAYI İSTİYONUZ BİZ DE İSTEDİK KARDEŞİM BENİM TÜRBANLI BACILARIM OKULA ALINMIYO SENİN GİBİ NAMUSSUZLAR YÜZÜNDEN VE BEN MÜSLÜMAN Bİ ÜLKEDE YAŞIYORUM ANLATACAĞIM ÇOK ŞEY VAR AMA SİZE ANLATSAMDA FAYDASI YOK ANLAMAZLAR S.A

  Cevapla
 9. Bazıları varki hrank dinki türk dostu olarak gösteriyor ama
  yazdıkları ve söyledikleri bunu göstermiyor ben türk vatandasıyım diyor vatandası oldugu bu ülkenin insanına kanları zehirlidir diyor bazı türklerde cıkıp biz ermeniyiz biz hrantız diyor hocalıda binlerce azeri ve türk öldü neden kimse yürümedi ben müslümanım ben türküm demedi onlarca diplomat öldürdüler neden bir ermeni ben türküm demedi önceden belirlenmiş bir plan uygulanıyor binlerce sehid geldi neden o ermeninin cenazesinde oldugu kadar kalabalık değildi neden bir Türk elinde ben türküm yazısıyla cıkmadı trabzonu sucladılar. orada ne oldugu cok net müslüman bir insanı öldürmez Türkiye cumhuriyeti sözde ermeni soykırımının üzerine gittigi bir zamanda işlendi.
  o cenazede ben ermeniyim diyen adamın dinindende soyundanda şüphe ederim

  Cevapla
 10. Turkıyenın karramanına nasıl katıl dersınız turkıyeye hakaret eden we otuleyen ınsanın coktan bu cezayı alması gerekırdı yoka turkıye cok darbeler alır boyle ınsanlar yuzunden :@

  Cevapla

Yorum yapın