Huawei Ascend P7 İnceleme

Huawei_Ascend_P7 (5)Huawei’nin yeni akıllı telefonu Ascend P7 ile karşınızdayım. Bir süre önce lansmana katılarak ilk defa inceleme fırsatı yakalamıştım. Gerçekten de ilk görüşte dikkatimi çeken nadir cihazlardan biri olduğunun altını çizmek istiyorum. Uzun bir süredir de kullanarak bol bol deneyimledim.

Ascend P7 ismindeki akıllı telefonumuzun en önemli özelliklerini inceliği, hafifliği, görüntü kalitesi, kamera çözünürlükleri ve 4G desteklemesi olarak sıralayabiliriz. Şimdiye kadar incelediğim en ince ve en hafif telefon olduğunun altını çizmek istiyorum.

Huawei Ascend P7 ön yüzüne katığımız zaman yukarı orta kısımda hoparlörü yanında sensörlerini ve ön kamerasını görüyoruz. Altta ise Huawei logosunu görüyoruz.

5 inç büyüklüğündeki ekranın sağ ve sol kısımları çok ince tasarlanmış.

Bu sayede 5 inçlik bir ekrana göre gayet küçük ve tek elle kullanımın kolay bir hale getirildiğini söylemek mümkün. Aynı zamanda elimiz aldığımızda 124 gram ile de çok hafif bir telefon olduğunu görüyoruz.

Ekran gerçekten de muhteşem bir görüntü kalitesi sunuyor. Full HD görüntü destekleyen Ascend P7’nin piksel yoğunluğu gerçekten de kayda değer!

Ekran 441 piksel yoğunluğa sahip!

5 inçlik ekranımız full hd görüntü desteklerken 441 piksel yoğunluğu ile muhteşem bir görüntü kalitesi sunuyor. Piyasadaki en iyi görüntü sağlayan cihazlardan biri olarak görebilirsiniz. Bunun yanı sıra ekranımız Corning Gorilla Glass 3 ile korunuyor ve darbeler ile çizilmeye karşı sizi koruyabiliyor. Akıllı telefonumuz Ascend P7 ön yüzünde ayrıca çizilmeye karşı önlem için bir film de unutulmamış!

Huawei_Ascend_P7 (4)   Huawei_Ascend_P7 (2)   Huawei_Ascend_P7 (1)

Huawei’ye özel Emotion UI kullanıcı arayüzü ile karşımıza gelen Ascend P7’de yeni sürüm Emotion UI 2.3’ün yer aldığını görüyoruz.

Dünyanın en ince akıllı telefonu!

Ascend P7 tatlı görünüşü, görüntü kalitesi ve hafifliği yanı sıra 6,5 mm kalınlığı ile dünyanın en ince akıllı telefonu olarak karşımıza geliyor. Oldukça ince bir gövdeye sahip olan Ascend P7 modeli, hafifliğiyle de iddialı ve yalnızca 124 gram ağırlığında…

Elde iyi bir tutuş hissi yaratıyor. Aynı zamanda sağlam bir cihaz görünümü var. Alt kısıma yuvarlak tasarımla ayrı bir hava katmış. Yan kısımlar ise alüminyum gövde olduğunu görüyoruz. Arka kısım ise iPhone’lardaki gibi cam malzemeden üretilmiş. Tasarım olarak da farklılıkları olsa dahi, iPhone’lara benzetebilirsiniz.

Ascend P7’nin 5 inçlik ekranı IPS teknolojisine de sahip!

Ascend P7’nin sol kenarı dümdüz ve herhangi bir fonksiyon bulunmuyor. Aynı zamanda Ascend P7’yi sol kenarı üzerinde dik olarak masa yüzeyinde tutabiliyorsunuz.

Sağ yan kenara baktığımız zaman alüminyum şerit üzerinde ses tuşlarını ve açma / kapama tuşunu görüyoruz. Yuvarlak metalik bir tasarıma sahip güç tuşunun altında iğne ile açılabilen Sim kartı yuvası ve MicroSD hafıza kartı yuvası konumlanmış durumda. Bu yuvalar herhangi bir çıkıntı yaratmıyor ve tasarımla bütünleştiğini görüyoruz.

Ascend P7’nin yan kenarları düz tasarlanmış ve sol kenar üzerinde dik olarak durabiliyor. Bu sayede cihazı masada dik konumlayarak video izleyebilirsiniz.

Yuvarlatılmış alt kenarda ise micro USB girişini ve mikrofon deliğini görüyoruz. Üst düz kenarda ise 3,5 mm kulaklık girişi ve ikinci mikrofon deliğini görüyoruz. Yine alüminyum yan kenar şeritleri üst kısımda da tasarım bütünlüğü sağlıyor.

Huawei_Ascend_P7 (6)   Huawei_Ascend_P7 (7)   Huawei_Ascend_P7 (8)

Ascend P7’nin arka kısmını çevirdiğimiz zaman cam bir malzemeden yapıldığını görüyoruz.

Arka kısmın sol üst köşesinde hafif çerçeve çıkıntısına sahip ana kameramız görülüyor. Ana kameramızın hemen altında ise led flaşımız unutulmamış.

Arka kısımın alt sol kenarında ise dik olarak hoparlör çıkışının konumlandığını görüyoruz. Bunun yanı sıra ortada Huawei logosu ve altta diğer bilgiler görülüyor. Ön ekran üzerinde olduğu gibi arka cam yüzeyinde de çizilmeye karşı koruma bandı unutulmamış!

Huawei’nin dünyanın en ince ve en akıllı telefonlarından olan Ascend P7 Çin’den geliyor!

Çin menşeli ürünlere bakış açımız her zaman ön yargılıdır. Çok dandik ve çok kötü olduğunu düşünürüz. Ancak bu düşünceyi Huawei firması Ascend P6 ile kırdığı gibi Ascend P7 modelinde de yok ediyor.

Huawei Ascend P7’nin bir diğer özelliği çip seti!

Huawei Ascend P7 üzerinde kendi yapımı olan HiSilicon’un Kirin 910T modeli çipset kullanılıyor. İşlemcisi ise ARM tabanlı olan Cortex A9 işlemci olarak karşımıza geliyor.

İşlemcimiz dört çekirdekli ve tam 1,8 Ghz hızında çalışıyor. Aynı zamanda işlemcinin 2GB’lık Ram ile desteklenmesi sıkı bir performans ortaya çıkarıyor.

Diğer akıllı telefonlardan işlemci ve çipset olarak ayrılan Ascend P7 üzerinde dört çekirdekli yapıda ve 1.8 GHz hızında işlemcimiz var. Elbette bu işlemci ile birlikte Mali 450MP4 grafik işlemcisi konumlandığını görüyoruz. Grafik işlemcimiz tanıdık. Şuan Mali’nin en iyi görüntü işlemcisi olarak karşımıza çıkıyor.

Huawei_Ascend_P7 (10)   Huawei_Ascend_P7 (11)   Huawei_Ascend_P7 (13)

Donanımı ile üst segment bir akıllı telefon

Ascend P7’nin içerisinde 16GB’lık dahili bir hafıza var. Bu hafızayı 64GB’a kadar micro SD kart yuvası sayesinde artırabiliyoruz. İşletim sistemimizden sonra dahili hafızada yaklaşık 11 GB yer kalıyor. Bu hafıza ise yeterli olarak görülebilir. İstenildiğinde de micro SD kart ile artırılabiliyor.

Huawei’nin amiral gemisi Ascend P7

Huawei sizlere yabancı bir marka gelse dahi, şimdiye kadar kullandığınız Superonline, Turkcell, Avea ve Vodafone 3G modemlerinin üreticisi olduğunun altını çizmek gerekli. Aynı zamanda Huawei’nin dünyanın en büyük 3. telefon üreticisi olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Hatta kullandığınız ADSL modemlerin bile üreticisi aslında Huawei firmasıdır. Huawei dünya genelinde çok büyük bir üretici. Aynı zamanda Ascend P6 akıllı telefonundan sonra Ascend P7 ile kalitesini ön plana çıkartıyor.

Ayrıca şebeke alt yapılarına imza atan bir şirket

Türk Telekom’dan TTNet’e kadar birçok yerde Huawei ürünleri kullanılıyor. Kurumsal tarafın yanı sıra diğer yandan son tüketiciye de telefon üretimi ile ismini dünya genelinde konuşturduğunu görüyoruz.

Daha önce Ascend P6’yı incelemiş ve beğenmiştim. Ascend P7 ile de beklentilerimi fazlası ile karşıladığını söylemek isterim. Kutusuna baktığımda ise kalitesini yine konuşturduğunu görüyorum.

Huawei_Ascend_P7 (14)   Huawei_Ascend_P7 (15)   Huawei_Ascend_P7 (16)

Ascend P7’nin kalitesi, tasarımı ile kutusuna da yansımış…

Şık tasarımlı kutu içeriğinden şarj adaptörü, usb kablosu, kulaklık, kullanım klavuzları ve iki adet NFC etiketi çıkıyor. Aynı zamanda en çok hoşuma giden tarafı bu oldu. NFC destekleyen Ascend P7 için iki adet NFC etiketi unutulmamış!

Devamı bir sonraki yazımda…

Yorum yapın