İdeal Bir To-Do List Wunderlist

Wunderlist_Ana_ekranBugün sizlere Wunderlist uygulamasından bahsetmek istiyorum. Wunderlist, tüm platformlarda çalışabilen (henüz Windows Phone yok) başarılı bir iş planlama uygulaması.

Birçok kişinin başarılı ve kolay özellikle de basit bir arayüze sahip bir to-do list aradığını düşünüyorum.

Uzun bir süredir Microsoft’un One Note yazılımından tutun da, Evernote ve Pocket List’e kadar birçok uygulamayı denedim. Bazıları sadece Apple için, bazıları sadece Android için derken, Evernote gibi tüm plaformlarda çalışabilen bir to-do list kullanmam gerektiğini fark ettim.

En sonunda da Wunderlist ile tanıştım!

Evernote kullanıcıları biliyordur. Gerçekten de takdire şayan bir uygulama olduğunu söylemek isterim. Fakat bana daha basit ve iş listemi alt görevleri ile birlikte tutabileceğim bir uygulama gerekiyordu.

Arayışlarımın sonunda Wunderlist’i keşfettim!

Yapılacaklar listesi, alışveriş listesi, izleyeceğim filmler, notlarım, iş yüküm, iş planlarım ve daha birçok şekilde Wunderlist’i kullanabiliyorum.

Tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz ideal bir to-do list olduğunun altını çizmek gerekiyor!

Wunderlist’i ücretsiz olarak kullanırken bir sorun ya da kısıtlama ile karşılaşmayacaksınız. Özellikle de kişisel kullanım için ücretsiz versiyonu sizi tatmin edecektir. İş kullanımlarında iş paylaşımları ve birkaç özelliği için (arka plan değiştirme gibi) pro hesap almanızı istiyor. 

Aslında pro hesap alma ihtiyacı hissetmiyorsunuz…

Ek özellikleri için pro hesabı tercih edebilirsiniz. Ben son birkaç aydır buna ihtiyaç duymadım. Sadece merak ettiğim için Pro hesaba geçiş yaptım. Geçenlerde bir kampanya olarak Tweet atana bir yıllık Pro hesap veriyordu. Fırsatı kaçırmayayım demiştim 🙂

Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızda rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.  Aynı zamanda size bildirim sunarak hatırlatmalar yapabiliyor.

Wunderlist_Tercihler   Wunderlist_Not_Ayrintisi   Wunderlist_Kisi_Eklemek

Birden çok platformda kullanabilme imkanı büyük bir avantaj sağlıyor.  Uygulama sayesinde mobil cihazınızda yaptığınız bir listeye aynı zamanda masaüstü bilgisayarınızdan da ulaşabilirsiniz. Fikir basit bir yapılacaklar listesi olsa da, bunu güzel ve kolay arayüzde sunuyor olması yoğun bir kullanımda basitliği beraberinde getirerek avantaja çeviriyor.

Kindle, Android tablet, Android telefon, iPhone ve iPad üzerinde çalışan uygulamalara sahip! Yakında Windows Phone cihazlar için de bir sürüm çıkartırlarsa tadından yenmez…

Genel özelliklerine baktığımızda bu platformlar için ücretsiz olması büyük bir avantaj sağlıyor. Wunderlist tüm datayı bulutta sakladığı için cihazınıza rahatlıkla format atabilirsiniz. Kurulan cihazda herhangi bir data saklamıyor.

Tüm içerikleri bulut üzerine anında senkron ederek, diğer cihazlardan erişimi sağlıyor. Her iş için ayrı bir liste yapabiliyorsunuz. Mesela aile, iş, eğlence gibi kategorilere ayırmanız mümkün!

En güzel özelliklerinden biri de, iş listelerinizi veya to-do list’i print ya da tek bir tuşla e-postanıza göndermeniz!

Panel üzerinde sürükle bırak yapabildiğiniz gibi basit bir kullanım kolaylığı sağlıyor. Herhangi bir iş listesini çift tıkladığınız zaman sağ tarafta o işe ait notlar, alt görevler eklenebiliyor.

Elbette ki bir nota fotoğraf ya da dosya ekleme imkanı da tanınmış! 

İş listelerinize tarih belirleyebiliyorsunuz. Bu sayede iş bitişini takvimden ayarlamak mümkün! Yine her işe bir hatırlatıcı kurarak istediğiniz gün ve saatte sizi uyarmasını sağlamak büyük bir avantaj yaratıyor.

İstediğimiz her içeriğe ayrıntılı notlar ekleyebiliyoruz. Yaklaşan bir işi görmek mümkün ve işlerinizi yıldız ile işaretleyerek önem derecesi belirtiliyor.

Bitirdiğiniz işleri silmek zorunda da değilsiniz!

Bitmiş olan işler üzerileri çizilerek en alta atılıyor. Altta sağdaki küçük göz işaretine basarak bitmiş işleri gizleyebilir ya da bitmiş işleri görüntüleyebilirsiniz.

Eğer benim gibi bazı şeyler için not alma ihtiyacı duyuyorsanız, Wunderlist sizler için ideal bir to-do list ya da iş listesi olabilir. İhtiyacınız olan hemen hemen her türlü özellik Wunderlist  içerisine eklenmiş durumda. 

İlk ekranı açtığımız zaman bizleri gelen kutusu karşılıyor. Bu bölüme not almak için üstteki kutuya bir şeyler yazarak enter tuşuna basmanız yeterli!

Notlarımızı çift tıklayarak sağ kenarda ayrıntılarını görebiliyoruz. Bu bölümden notlar alabilir, alt görevler tanımlayabilir, tarih ve saat aralığı verebilirsiniz.

Dilerseniz hatırlatıcı kurarak, daha sonra bu iş için size hatırlatma yapmasını sağlayabiliyorsunuz. Sağ kenarda ayrıntıların hemen altındaki dosya yükleme alanı da dikkatinizi çekecektir.  Buradan da resimlerinizi yüklemek mümkün hale gelmiş. 

Ayarlar menüsü ise, kullanımı gibi basit bir şekilde dizayn edilmiş. Bu bölümde eğer pro hesap almak isterseniz birkaç ek özelliğe sahip olabiliyorsunuz. 

Pro olmaya kolay kolay ihtiyaç duymayacaksınız. Kısacası bedava ve müthiş bir uygulama! Eğer şirket içerisinde kullanmak ve iş listelerine birden fazla kişi dahil etmek isterseniz pro hesaba geçmeniz gerekecektir.

Bildirim bölümünde uygulamanın hatırlatma yaptığı gibi size e-postalar atarak hatırlatmalar yaptığını da söylemek gerekiyor. Çok güzel arka planlar da eklenmiş. Bu arka planları kullanmak için pro hesap istiyor. Gerek var mı? Ben ihtiyaç duymadım…

Unutmadan, Chrome tarayıcınız için de bir eklenti geliştirilmiş. Gmail içerisinde herhangi bir e-postanızı tek bir tıklama ile Wunderlist iş listenize gönderebiliyorsunuz.

Aynı zamanda arayüzünde Türkçe dil desteğinin olduğunu, sesli olarak Türkçe notlar alabildiğinizi de unutmadan söylemek istiyorum… Umarım hoşunuza gider…

https://wunderli.st/74bZia

“İdeal Bir To-Do List Wunderlist” üzerine 3 yorum

Yorum yapın