İngiltere’de Sahte Hesaplara Karşı Yasa Tasarısı

İngiltere’de hazırlanan yasa tasarısına göre, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağlar üzerinde sahte hesap açmak, bu hesaplar üzerinden diğer kişi ve kurumlara hakaret etmek, yalan beyanda bulunmak ve taciz suç olarak kabul edilecek.

Olsun arkadaş! 

Sokakta adamın birini çevirip küfür edebiliyor musun? Bak bakayım ne yapıyor?

  • Ya dayak yersin
  • Ya kavga çıkar gücün yeterse…
  • Ya da polise şikayet edilirsin!

Gerçek hayatta suç teşkil eden birçok şey sanal dünyada maalesef ki cezasız kalabiliyor. Ancak İngiltere ve birçok ülke bu konuda adımlar atmaya başladı. Hele ki siber suçlar iyice ortalığı kasıp kavurmaya başlayınca bu konunun önemini giderek anlamaya başlıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de önerilen yeni yasa tasarısı ile sosyal ağlar üzerinde açılan sahte hesapların suç sayılması ve hesabı açan kişilerin yargılanması gündeme geldi. Tasarının yasalaşması halinde, sahte ve taklit hesap açmak, bu hesaplardan diğer kişi ve kurumlara hakaret etmek, taciz içerikli mesaj yayınlamak ve yalan beyanlarda bulunmak suç olarak kabul edilecek.

Benzer bir tasarının Türkiye’de de hazırlanması gerektiğini vurgulayan Avukat Cevat Kazma, özellikle ünlü markalar ve kişiler adına sahte hesaplar açıldığını ancak taklit edenlere karşı bir yaptırımın bulunmadığını ifade etti. Aynı şekilde takma isimler altında diğer kişi ve kurumlara hakaret, tehdit içeren hesaplar hakkında da işlem yapılması gerektiğine değindi.

Diğer bir yandan da birçok kişinin bu konuda yaptırımlar olması gerektiğini belirten söylemlerini bir süredir görüyoruz.

Hele ki bir markanın ismi, logosu kullanarak açılan hesapların, sahte ürün üretilmesi ile aynı şekilde değerlendirilmesi de suç kabul edilmeli, Avukat Cevat Kazma’nın görüşleri yanı sıra, olaya bir de marka tarafından bakın…

Hatta ünlülerin isimleri ve büyük markaların isimleri kullanılarak İnternet dünyasında birçok insanın dolandırıldığını da unutmamak gerekiyor.

Umarım ülkemizde de benzer şekilde doğru ve bilişim avukatları ile bilişim uzmanlarından görüş alınarak, doğru kanunlar çıkartılır…

Yorum yapın