intel Core 2 Extreme QX6700 4 LÜ BOMBA

İntel Core 2 Extreme QX6700 4 LÜ BOMBA

Amd intelin pençesinden kurtulacakmı diye beklerken artık bu kadarıda olmaz dedik 2.66GHz (Çift 4MB L2 önbellek ve 1,066MHz FSB’den bahsetmemek istiyorum sizlere bu işlemcinin adı QX6700 yani intelin 4 çekirdekli yepyeni bombası.
.İntel 4 çekirdeğe geçti geçiyor derken geçen haftalarda bomba gibi QX6700 Ü patlattı hemde ne patlattı. Bu işlemci ile intel yine kendi geliştirmiş olduğu X6800 ün tahtını masaüstü platformlarından alıyor. Aslında yepyeni bir mimari ile üretilen bir işlemci olmamasına rağmen Core Duo 2 başarısının ardından aynı taktiği 4 çekirdekle devam ettirmeye başladı intel firması. Bir çok donanım sitesi bu işlemcinin 2 adet core 2 duo işlemciyi tek bir lga775 işlemci paketinde birleştirdiğini konuşuyorlar. İlgilenen arkadaşlar bilirler core2 duo da L2 önbellek ortaklaşa kullanılıyordu bu yeni işlemcide ise her çift çekirdeğe bir L2 ön bellek kullanılmış. Çok çekirdekli işlemcilerde yapılan işin yarı yarıya bazen de daha kısa bir sürede olduğunu görüyoruz.

Şiimdi işlemcimizi övdük öveceğimiz kadar birazda sövelim artık eleştirmenler bu işlemcinin yeni bir teknoloji olmadığını söylüyolar işlemcinin yapısını yukarıda her bir çift çekirdeğin arasında bir L2 var demiştik bu işlemcide kullanılan mimarinin Kentsfield mimarisinde kullanılmış olduğunu da not ettiler. Test Sonuçları ne kadar doğrudur ama Grafik yazılımlarında Photoshop cs2 %25 3d max de ise %60 daha verimli çalıştığı belirtilmiş. Yani kısaca kötüleyecek çok da bi şey yazmamış eleştirmenler kim ne derse desin adamlar bi şeyler yapmış herhalde kötüsünü yapacak değiller. İşlemcinin Türkiyede ki ithalatçısı Armada ve işlemci yaklaşık olarak 1050 + kdv dolar olarak satılıyor.İlerleyen günlerde Fps sonuçlarını karşınıza getireceğiz.

Yazar:Samet Aşar
Kaynak: Paylaşırız Biz Forumları

“intel Core 2 Extreme QX6700 4 LÜ BOMBA” üzerine 2 yorum

  1. abi öyle bi işlemcim oLsun counter strike dünyasında beni tanımayan kalmaz SK|Potti bile karşımda duramaz tek kelime doğa üstü bişey o pc yi canawarlaştıran bi işlemci xD ama param oLsun ilk işim almak olucak bu işlemciyi cıkartanlardan allah razı oLsn : )

    Yanıtla
  2. at yalanı demiş… uçak olsa binilmez o işlemciye o kadar parası olan 1 yarım altın olsun en azından zarar etmemiş olur ilerde bozdurur.

    Yanıtla

Yorum yapın