İnternet Üzerinden İşletim Sistemi kullanmak

Merhaba arkadaşlar PDFDergi internet sayfasında okudum sörf yaparken dikkatimi çekti. İnternet üzerinden işletim sistemi hizmeti veren birkaç internet sayfasını yayınlamışlar şimdi “ne demek internet üzerinden işletim sistemi” diye bir soru aklınıza gelebilir. Bildiğiniz Windows yada Linux ‘u internet explorer’inizle kullanmak. Dosya kaydetmek oyun oynamak video oynatmak ve daha birçoğu…

Hemen hemen bu hizmeti veren birçok internet sayfası profesyonelce hazırlamış ve gereksinim duyduğunuz birçok şeyi eklemişler. Basit olarak şuan için size gelebilir ama bir Windows’u yada Linux’u internet üzerinden hiç bu kadar kolay kullanmadığınıza emin olabilirsiniz. Teknoloji ve Web2.0 uygulamalarının getirdiği bir yenilik diyebilirim.

Peki nasıl kullanacağız ?

Öncelikle size Zimdesk ‘ten bahsedeceğim. İnternet sayfası http://www.zimdesk.com/ adresine girdiğinizde bir DEMO butonu göreceksiniz buna tıklayarak görebileceğiniz gibi Oyunlardan tutunda dosya kaydetme özelliğine kadar birçok şey aktif olarak kullanıcıya sunulmuş. Zimdesk’te Linux üzerine kurulmuş bir sistem yer alıyor. Bu sistemde Office belgelerinizi kayıt edebilir kullanabilir hatta bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Artıları olarak diyebileceğim özelliklerinden birisi sanal Linux’unuzda kullandığınız dosyaları yerel bilgisayarınıza indirebilmektesiniz. Hatta Zip yada Tar olarak sıkıştırma özelliğide mevcut. Bunun dışında media özelliklerine ağırlık verilmiş Zimdesk’inize videolarınızı upload edebilir ve izleyebilirsiniz. Oyunlarına zaten diyecek birşey yok. Satraç’ı denedim gerçektende az kalsın mat ediyordum ki beni köşeye sıkıştırdı ve mat etti. Ayrıca Zimdesk’te bir kontrol paneli dahi mevcut.

Eksileri olarak gördüğüm şeyler ise 100MB ile sınırlandırılmış bir alan kullanımınız var. 3d özelliği tabiki yok sonuçta Web üzerinden kullanmaktasınız. P25 leri hatırlarsınız o tip bir sistem gibi karşımıza gelmekte. Hızı ise tabiki sizin internet bağlantı hızınızla ve Zimdesk’in hızıyla doğru orantılı Zimdesk’te çok fazla ayrıntıya girilmemiş ama standart bir bilgisayar kullanıcısı için hemen hemen herşey düşünülmüş durumda.

İnternet üzerinden işletim sisteminizi kullanırken internete de bağlanabilmektesiniz. Bir deneme yaptım acaba proxy olarak kullanabilir miyim ?

Aslında sırf proxy olarak da kullanabilmek için üye olurdum bu siteye fakat malesef sanal işletim sisteminizin tarayıcısı öyle bir ayarlanmış ki Zimdesk’in serveri üzerinden internete çıkmıyor. Sizin makinanız üzerinden internete çıkıyor. Gerçi bunu Hackerlere karşı bir koruma yada Proxy server olarak kullanılmasın diye tasarlamış olabilirler. Aslında internetide Zimdesk’in internet bağlantısı üzerinden kullanabilseydik sanırım Tüm dünyadaki hackerler Zimdesk ve bunun gibi sistemlere balıklama dalarlardı. Fakat malesef Cookie leri bile kendi bilgisayarınız üzerinden okuyor…. Velhasılkelam güzel bir uygulama işe yarar ve geliştirilebilir bundan birkaç sene sonra heralde yerel pc nizde ne varsa aynısını hatta 3d olarak da kullanabilmenizi sağlayabilirler…

Teknoloji bu hızla ilerliyor.. Ayrıca birde Silverliht teknolojisi ile acaba böyle bir uygulama yapılabilir mi ? Diye düşünmeye başladım. Hatta Silverlight gibi uygulamalara 3D özellikleri geliştirilerek sanal PC nizde bir Doom oynamanın keyfini ileriki senelerde görebileceğimizi düşünüyorum.

Diğer hizmet veren web sayfalarını görmek isterseniz PdfDergi internet sitesindeki şu habere bakabilirsiniz.

“İnternet Üzerinden İşletim Sistemi kullanmak” üzerine 5 yorum

  1. slm kaardes benim yukardaki makaleniz cok ilgimi cekti bende aslinda verdiginiz web adresin deki gibi bir sitem olsa ne iyi olur diyordum. ama verdiginiz sitede demo butonu yok birde baka sitelr var mi nasil boyle bir seye ulasabilirim bildiginiz baska siteler de vars benimle paylasirsanisz cok sevinirim

    saygilarimla
    [email protected]

    Yanıtla

Yorum yapın