iPhone Türkçe Yapmak

Merhaba arkadaşlar. Patronuma Turkcell kampanyasından bir tane iphone 3G aldık.  Tabi akabinde alette Türkçe dil desteği olmadığını gördük.

Apple firmasından aslında bunu beklemezdim. İçinde bir sürü dil desteği var. Türkiye’den 2 Dev cep operatörü ile anlaşıp iphone satışına başlıyorlar fakat Türkçe dil desteği vermiyorlar… Yazık yazık… Aslında bunu Turkcell ve Telsim yani Vodafone ye yazık olarak nitelendirmek lazım.

Neyse Google’de bir arama  yaptım.  “iphone türkçe yapmak” diye aradığım zaman karşıma çıkan internet sayfalarında iphone’lerin Türkçeleştirilmesini yazmışlar sağolsunlar da bu Turkcell kampanyasından alınan telefonlardan bahsedilmemiş.

Biraz daha arayıp kurcaladıktan sonra gördüm ki iphone’yi Türkçe yaptığınız zaman Garanti kapsamı dışında kalıyormuş. Aynı zamanda Turkcell ve Vodafone kampanyalarından alınan  iPhone’unuzun dosya sistemi açık olmalıdır. Uyarısını gördüm yani anlayacağınız gibi SIM kilidi gibi bir kilit konulmuş ve iPhone’nizi Türkçeleştirmek istediğiniz zaman eğer kampanyadan alınan bir aletse işe yaramayacağından bahsediyorlar. Çünkü kampanyadan alınan iphone’ler malesef ki dosya sistemleri kapalı durumda gelmekteymiş.

İyi halt etmişler… Hem Türkçe dil desteği vermeyin hemde Türkçe dil yüklersem garanti kapsamı dışında kalacağını söyleyin birde üstüne üstlük kilit koyup yükleme yapmamızı engelleyin…

Gel şimdi bu iPhone’yi kırma ?

Neyseki alet patronumun yoksa onun inciğini boncuğunu çıkartırdım. Şu kilidi nasıl kırabiliriz ? diye bir aramaya başladım bile bakalım iPhone’nin dosya koruması kilidini kırabilecek miyiz ? Türkçe yapabilecek miyiz ?

“iPhone Türkçe Yapmak” üzerine 13 yorum

 1. Teo hocam normal de iphone lar Türkçe diye biliyorum. Sizinki kampanya malı olduğundan yabancı dil olabilir. Yoksa Türkiye de büyük ayaklanma olurdu yaf ing. iphone mi kullanılır. Millet türkçesini kullanamıyor. 😀

  Yanıtla
 2. ilyas TEKER ;

  Malesef 🙂

  Henster ;

  Apple firması henüz Iphone ler için Türkçe dil desteği sağlamıyor..!

  Yanıtla
 3. Kadıköy de dosya korumasını kırıyorlar artık Türkçe yapıyorlar 🙂 Gönderiyorum Çarşamba günü bakalım ne olacak….

  Yanıtla
 4. Bizde de Turkcell’in verdiği HTC P3450 vardı. içinde windows mobil 5 ve ingilizce. mobil 6 yükledim ve türkçe yaptım. Şimdi wi-fi çalışmıyor. 1 haftadır düzeltmeye çalışıyom. Doğru düzgün destek bile alamıyorum. Bu büyük firmalar nasıl iş yapıyor kendi ülkesinde hayret bir şey… Bu arada, HTC P4350 upgrade sonrası wi-fi sorununu halledebilen biri varsa insaniyet nağmına web sitemden iletişime geçerse sevinirim…

  Üstad, siteni de ilan panosu gibi kullandık lakin kusrumuza bakmayın 😉

  Yanıtla
 5. Gazanya ;

  Sanırım aşağıdaki link ve yapman gerekenler sorunu çözecektir.

  http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=326655

  Step 2: (Fixing WLAN button malfunction, somehow it doesn’t work by default on Wing): **Thanks for beowulf6’s post for this fix.
  Change “HKEY_LOCAL_MACHINE SOFTWARE HTC CommManager WLAN= “Windows WLanMgr.exe ” “DeviceName” = “{98C5250D-C29A-4985-AE5F-AFE5367E5006} TNETW12345”
  the end of this long String is the WLAN-Adaptername of the Device.
  just change in this Example “TNETW12345” into “TNETWLN1”

  -Step 3: (Fixing Wi-Fi setting launch issue) **Thanks for phatman81’s post for this fix.
  Change “HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREHTCCommManagerW LAN Default:”
  WindowsWlanMgr.exe –> Windowsctlpnl.exe

  Yanıtla
 6. Slm arkadaslar ya bn bu firmaya ne desem yaa inanin aldigima bin pisman oldum yani yapmamiz gereken ne varsa onu yapalim bn nerdeyse atcam yaa uyuz oldum artik bu telefonu nasil turkce yapcaz bn ingilizce bilmiyorum cok zorlaniyorum hatta alirkrn cihazi Kisa bi surede turtce menusu yuklenecek dediler yardimci olacak kimse varsa ilgisine simdiden tskr

  Yanıtla
 7. Gazanya .. aynı sorun bende de var . Ben WM 6.0 Kullanıyordum. WM6.5 Yapayım dedim. ve Yaptımda Wireless ayarlarına gireyim dedim .Ne göreyim? Wi-Fi açılmıyor 5 sn sonra X çıkıyor gene . 1 Haftadır uğraşıyorum.Aramadığım girip çıkmadığım yer kalmadı sonunda çakacam Duvara olacağı o. Aynı sorunu yaşayıp Düzelten arkadaşlardan Bilgi Bekliyoruz. teşekkürler.Bu arada Telefonum HTC P4350 ( Hera 100 – Herald – Dopod 858 )
  Saygılar

  Yanıtla

Yorum yapın