IQ Mobile Solaris Smart Tab 7 İnceleme

Solaris_Smart_Tab_7 (14)Bugün uzun bir zamandır test ettiğim fakat yazmak için fırsat bulamadığım IQ mobile Solaris Smart Tab 7 AT-MID716ATM tabletten bahsetmek istiyorum.

IQ Mobile’ın 7 inçlik tableti olan Smart Tab AT-MID716ATM’yi incelemeye başlayalım…

Gümüş bir plastik çerçeveye sahip olan Smart Tab 7’nün üst çerçevesindeki görüntülü görüşme kamerası dikkatimizi çekiyor. Bu kameranın dışında ön yüzde herhangi bir tuş ya da işlev yok.

Sağ yan kenarını çevirdiğimizde 3,5mm kulaklık girişi ve ses tuşlarını görüyoruz. Sağ yanda dikkatlice bakarsanız bir de microSD kart yuvası konumlandırıldığını göreceksiniz. Bu yuva sayesinde cihazımıza ek olarak hafıza sağlayabiliyoruz.

Solaris_Smart_Tab_7 (30)   Solaris_Smart_Tab_7 (29)   Solaris_Smart_Tab_7 (28)

Allwinner A13 çipsete sahip olan Smart Tab 7’nin üst kısmında açma kapama tuşunu, şarj girişini ve usb girişini görüyoruz. Bu şarj girişi ile şarj edebilirken, USB girişi ile de bilgisayar bağlantımızı sağlamaktayız. USB girişinin bir diğer işlevi ise, kutusundan çıkan USB uzatma kablosu ile, USB Flaş bellek takılmasına ve 3G modem bağlantısı yaparak İnternet bağlantısı yapılabildiğinin altını çizmek isterim. Üst kısımda ortada küçük bir delik göreceksiniz. Buraya ince bir tel parçası ile bastırarak cihazımızı sıfırlanıyor.

Solaris_Smart_Tab_7 (3)   Solaris_Smart_Tab_7 (1)   Solaris_Smart_Tab_7 (12)

Cihazı açarken de açma kapama tuşunu uzun süreli basmak gerekli. Aksi takdirde cihaz açılmıyor zannedebilirsiniz.

Solaris_Smart_Tab_7 (27)   Solaris_Smart_Tab_7 (26)   Solaris_Smart_Tab_7 (25)

Cihazımızın arkasını çevirdiğimizde ise sağ alt kenarda hoparlör çıkışı konumlandırıldığını görmekteyiz. İdare eder bir ses çıkışı sağlamakta… Dış ses hoparlörü yanı sıra sol kısıma yakın olarak yerleştirilen MicroSD kart yuvası net olarak görülebiliyor.

Geleli itibari ile hafif, küçük ve ince bir tablet olduğunu söyleyebiliriz. Uygun fiyatlı bir tablet almak isterseniz çocuğunuz için ideal bir seçim olabilir. Hele ki tabletlerle yeni tanışacak küçük çocukların eline 1500-2000 TL’lik bir tablet vermektense Solaris Smart Tab 7 gibi bir alternatifle başlamanız yerinde olacaktır.

Solaris_Smart_Tab_7 (24)   Solaris_Smart_Tab_7 (23)   Solaris_Smart_Tab_7 (22)

Solaris Smart Tab 7’nin Allwinner A13 çipsete sahip olduğunu söylemiştik.  Cortex A8 1,5GHz’lik işlemcisi sayesinde büyük yüklerin altından kalkabilecek gibi görülüyor. Yalnız 512MB Ram’a sahip olduğunu söylemek istiyorum. Yani büyük bir performans beklemeyin. Yine de çocuğunuz için bu tablet, gelişmiş tabletlere nazaran birçok işlevi, ödev yapmayı ya da oyun oynamayı güçlü işlemcisi sayesinde sağlayabilecektir.   

Solaris_Smart_Tab_7 (6)   Solaris_Smart_Tab_7 (5)  Solaris_Smart_Tab_7 (4)

Mali 400 3D ekran çipine ship olan Solaris Smart Tab 7’nin ön kısımdaki kamerası 0,3Mp çözünürlükte. Daha kaliteli bir ön kamera beklediğimi itiraf etmeliyim. Çünkü arka kısımda herhangi bir kamera konulmamış.

Solaris_Smart_Tab_7 (21)   Solaris_Smart_Tab_7 (19)   Solaris_Smart_Tab_7 (18)

Solaris Smart Tab 7 üzerindeki 2.800mAh’lık pili bir şekilde sizi idare edebiliyor. Pilimizi ilk şarj sırasında (ilk şarj önemlidir) 6 saat prize takılı tutmanızı tavsiye ederim. Bu sayede pilinizin ömrü daha uzun olacaktır. Sonraki şarjlarınızda gerektiği kadar şarj edebilirsiniz.

Solaris_Smart_Tab_7 (10)   Solaris_Smart_Tab_7 (9)   Solaris_Smart_Tab_7 (7)

800×480 piksel çözünürlüğe sahip olan ekranı ortalamanın altında kalıyor. Ahım şahım bir görüntü kalitesi beklememek gerektiğini söylemek lazım. Dokunmatik ekranı ise idael ölçülerde kullanım sağlıyor. Çoklu dokunmatik ekran kapasitif olarak karşımıza gelmekte.

Kutu içeriğinden bir şarj adaptörü, bir usb uzatma, bir data kablosu (usb – mikro usb bilgisayar bağlantısı için) çıkıyor. Ayrıca Türkçe bir kullanma klavuzu olduğunu da söylemek lazım.

Solaris_Smart_Tab_7 (17)   Solaris_Smart_Tab_7 (16)   Solaris_Smart_Tab_7 (17)

Smart Tab 7 piyasadaki en ucuz tabletler arasında yeni tabletle tanışacak çocuklar için, kullanımı sırasında bozulmasından veya ekranın kırılmasından kormamak için ideal bir seçenek olabilir. (Bozulsa bile çok para vermediğiniz için önemli olmaz…) Bunun dışında 4GB’lık bir hafızaya sahip olduğu için ek olarak bu tableti alırken, bir microSD kart da almanızı tavsiye ederim.

Solaris_Smart_Tab_7 (15)   Solaris_Smart_Tab_7 (12)   Solaris_Smart_Tab_7 (14)

Android 4.2 ICS işletim sistemine sahip olan Solaris Smart Tab 7 marketteki birçok uygulamayı destekliyor. İşletim sistemi iyi bir performans verse de, ağır güç isteyen uygulamalarda takılma ve tekleme ile karşılaşabilirsiniz. Bir uyumsuzlukla karşılaşmadan popüler birçok uygulamayı tabletinize kurabiliyorsunuz. Oyun ve benzeri bazı uygulamalarda pil ömrünün pek fazla olmayacağını da hatırlatmak gerekiyor. Ayrıca sert darbelerden kaçınmanızı tavsiye ederim. Dış plastik kısmı ve ekranı sert darbelerde ağır hasarlar alabilir.

Bir sonraki tablet incelememizde görüşmek üzere..

“IQ Mobile Solaris Smart Tab 7 İnceleme” üzerine 8 yorum

  • açılabiliyor ben aldım çok güzel bir tablet tek eksik özeliği arka kamera yok tabletin değeri 600tl mesala burda apple ünlüya ordada IQ mobile önde

   Yanıtla
 1. ben bu cihazı aldın 2 hafta sonra dokunmatik ekranı çatladı hiç biryerde yaptıramıyorum bana yok gösteren varmı. yoksa bu cihazı cöpemi atmak lazım ayıp denen bir şey var sadece satmak değil birazda servisi ile ilgili yerler olsa iyi olurdu

  Yanıtla
 2. Şuan bu tableti kullaniyorum 7ayda bir tablet ekranında “malesef launcher durdu “diye bir yazi cikiyo resetliyince oluyu ama şuan yapamiyorum yardim edin

  Yanıtla
 3. ben bu tableti aldim bir hafta önce sifirladim tableti aclilirken hani IQ mobile yazisi cikarya 3 4 kere sonre acilir ama sifirladiktan sonra beklesen 1000 den fazla sarji bitene kadar o yazi cikar ve acilmaz

  Yanıtla
 4. Merhaba;
  uyumlu dokunmatik ve yazılım mevcuttur. isteyene dokunmatik değişimide yazılımda yaparız ICMOBİLE Tabletler. ve diğer tabletler için.

  Yanıtla

Yorum yapın