iTunes Phishing Saldırısı

Phishing Saldırısı ile kullandığınız e-mail servisinin ana ekranının bir kopyası yapılarak size mail gönderilmesidir. Daha önceden bu konudan bahsetmiştim. Size gönderilen sahte mail bağlantısında şifreniz ya da hesabınızın aktif olması için kullanıcı bilgileriniz isteniyor. Bağlantıyı tıkladığınızda sahte bir internet sayfasına ulaşıyorsunuz ve bilgileri doldurduğunuzda e-mail adresiniz malesef ki çalınmış oluyor.

Popüler olan bu saldırı tekniği malesef ki hala işe yaramakta ve dikkatsiz olan kullanıcılar bu şekilde oltaya getirilmekte. Bu yüzden Phishing yani olta saldırısı olarak adlandırılıyor.

Biraz önce bir Phishing saldırı maili daha aldım. Bu sefer ki hedef iTunes kullanıcıları.  Bir iTunes hesabım yok.  Bu yüzden maili açar açmaz olayın bir Phishing saldırısı olduğunu fark ettim.

Resme dikkatle bakarsanız bağlantının üstüne geldiğimde farklı bir adres açılıyor. Yani bildiğimiz iTunes markete gitmiyor malesef. Bağlantı linki tıklandığı zaman size iTunes hesabınızı ve şifresini soruyor. Sonuçta şifrelerinizi sazan gibi girip saldırganın eline teslim ediyorsunuz.

Neyse resme dikkatle bakarsanız sanki Apple tarafından gönderilmiş bir iTunes maili fakat değil..! Lütfen dikkat aldığınız e-maillere dikkat edin. En azından tıkladığınız bağlantı adreslerini tıklamadan önce status bar üzerinden resimde göreceğiniz gibi bakın ve gerçek olmayan bağlantılara asla tıklamayınız. Hatta meraktan ölseniz bile tıklamayınız..!

Yorum yapın