İyi Güzel de Kocaman! Nerende Taşıyacaksın?

Nokia_Lumia_1520 (34)Bir süre önce Phablet Nedir? yazımla, akıllı telefon ile tabletler arasındaki yeni nesil cihazlar hakkında bilgi vermeye çalışmıştım.

Kısacası bir tablet kadar büyük bir ekrana sahip, bir akıllı telefon düşünün! Şu sıralar Galaxy Note 3, Xperia Z Ultra ve Nokia Lumia 1320, Nokia Lumia 1520 ile fablet dünyasına adım attık!

Tabletler ile telefon görüşmesi (Her ne kadar Skype ve benzeri iletişim teknolojileri olsa da) yapmıyoruz. Peki bir tablet kadar büyük bir ekrana sahip akıllı telefonunuz olsaydı? Nasıl sınıflandırırdık?

İşte bu noktada karşımıza Phablet (fablet) tanımı karşımıza çıktı!

Tablet ekranının sağladığı avantajlara sahip ve akıllı telefonlar ile bütünleşen cihazları Phablet olarak tanımlıyoruz. İngilizce Phone ve Tablet sözcüğünün bir araya gelmesi ile ortaya çıkan fablet tanımı, büyük ekranlı akıllı telefonlarda kullanılmaya başladı.

İyi güzel de kocaman cihaz bunlar! Nerende taşıyacaksın?

Arka cebime atayım desen sığmıyor. Ceketin cebine koydun, durmuyor. Elde taşımaya kalksak avucuna sığmıyor! Hacı bu cihazları neremde taşıyacağım?

Bu soruyu sormaya çok yakında başlayacağınızı düşünüyorum…

Öncelikle şu yanlış anlayışı ortadan kaldırmamız gerekiyor! Fabletler birer akıllı telefon değil, onları cepte taşımak zordur! Fabletler birer tablet de değil ki? Çantaya atayım dursun? Ya telefon çalar da duymazsam?

İşte tam bu noktada aksesuarlar devreye giriyor!

Sony_SmartWatchEvet, Fablet’ler birer kocaman ekranlı tabletler kadar büyüktür! Neredeyse tablet ekranı kadar büyük aynı zamanda bir akıllı telefon gibi görüşme yapılan cihazlar!

Hal böyle olunca büyüklük bir noktada insanın, kötü bir seçim mi yaptım? Sorusu ile karşı karşıya kalmasını sağlıyor.

İlk olarak büyük ekranlı bir cihazım olsun diye düşünürken, altı inçlik bir ekranı elde telefon gibi taşımayı ya da cebine sokup, taşımayı düşündüğümüzde, hayal kırıklığı yaşayacağımızı düşünüyorum…

Hayır kardeşim!

Onlar akıllı telefon değil, onları arka cebine sokup, üstüne oturmayı düşünme! Onları tablet gibi çantanın içine atıp taşımaya kalkarsan da telefon çaldığı zaman fark etmezsin…

Onlar yeni nesil teknoloji, onlar birer Fablet!

Peki fabletleri çantamızda ya da büyü kocaman ceplerde taşıyacaksak, bir tabletten farkları kalmıyor ki? Ya telefonum çalarsa, ya SMS gelirse?

Sony_BT_KulaklikAslında çok basit bir çözümü var!

Evet, Fablet cepte değil, çantada ya da ceketinizin (eğer büyükse) iç cebinde taşımanız gerekiyor.  Cihazı çantanıza atıp dolaşıyorken de telefon çalabilir. İşte tam bu noktada…

İmdadımıza BT Kulaklıklar ve Smartwach saatler yetişiyor!

Sony Mobile; son akıllı saati SmartWatch 2, SBH 52 ve akıllı bluetooth kulaklığını bir süre önce piyasaya sürmüştü…

Diğer, Android telefonlar için de benzer teknolojiler piyasaya girdi. Hele ki SmartWatch bu konuda büyük bir nimet olarak görülebilir.

Eğer bir Phablet kullanıcısı olmak istiyorsanız, Phablet almadan önce, aksesuarları olan SmartWatch ve BT kulaklık gibi ürünlerini de incelemenizi tavsiye ederim.

Bu sayede tablet gibi Phablet cihazlarınızı çantanızda taşırken, SmartWatch saatinizde durumunu, çağrıları ve mesajları görebilirsiniz.

Ya da bir BT kulaklık kullanarak, Phablet cihazınızı gönül rahatlığı ile çantanıza atabilirsiniz!

Kullanıcıların akıllı telefonlarını daha doğrusu fabletlerini yanında tutmalarına gerek kalmadan, hareket halindeyken ve ellerini kullanmadan telefon görüşmesi yapmalarına fırsat veren akıllı kulaklıklar ile, ekran üzerinde kimlerin aradığını artık görebiliyorsunuz! Aynı şekilde SmartWatch ile bu tarz bildirimleri ekran üzerinde görebilmeniz mümkün!

Özellikle de büyük ekranıyla tüketicilere akıllı telefonda full HD büyük ekran tecrübesi sunan cihazlar için, birer aksesuar almayı unutmayın!

Aksi takdirde, kocaman Phablet telefonu kulağınıza götürüp telefon görüşmesi yaparken, sanki insanların “Oha! Hayvana bak!”, “Yuhh o telefon mu?” gibi bakışları ile muhatap olabilirsiniz!

Ben bir kaç ay fablet kullandım. bir türlü Sony Xperia Z Ultra cihazımı kulağıma götüremedim. Millet sanki kocaman telefonu kulağıma götürüp konuşma yapışımı izliyormuş gibi gıcık bir his oluşmaya başladı!

Aynı şekilde Lumia 1520 ve Lumia 1320’de benzer bakışları gördüğümü itiraf etmeliyim! Hadi Lumia 1320 neyse tatlı bir alet ve daha ufak, fakat Xperia Z Ultra ile kulağınıza koyup telefon görüşmesi yapmak biraz tuhaf gelebilir…

Demek ki, bir Phablet! Her zaman bir BT kulaklık veya SmartWatch ile birlikte kullanılmalı… 

Demek ki, bir Phablet almadan önce! Aksesuarlarına bir göz atmanız gerekiyor…

“İyi Güzel de Kocaman! Nerende Taşıyacaksın?” üzerine 2 yorum

  1. İyi hoş da Windows Phone’a destek veren benim bildiğim bi’ Kreyos saat var. Nokia yada Microsoft bu konuda atak yapmadıkça zor..

    Yanıtla
  2. Bu yazıyı okuduktan sonra Galaxy Gear almanın zamanının geldiğini düşündüm. Teşekkür ederim, yine kredi kartından eksili günler beni bekliyor.

    Yanıtla

Yorum yapın