İzinsiz SMS, Arama, E-posta Şikayet Edin!

Yeni çıkan yasaya rağmen umursamaz ve sorumsuz birçok firmanın izinsiz SMS atmaya, izniniz olmadan sizi aramaya veya e-posta göndermeye devam ettiğini görüyoruz. Bakanlık bu firmaları şikayet etmek için İnternet üzerinden bir şikayet sistemi kurdu.

Kurulan sistem üzerinde cep telefonunuza gelen izinsiz SMS veya izinsiz ARAMALARI şikayet edebiliyorsunuz.

Üstelik çok basit!

Reklam SMS’leri 1 Mayıs’tan itibaren yasaklanırken, birçok firma tüketiciye SMS, E-POSTA göndermeye ve ARAMAYA devam ediyor. Bana da bu SMS’ler ve aramalar gelmeye devam ediyor.

Şikayet Adresi; tiss.gtb.gov.tr

İzinsiz SMS, Arama veya E-posyayı Nasıl Şikayet Edeceğim?

Çok basit! Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemine (tiss.gtb.gov.tr) girdiğiniz zaman küçük bir ekran sizi karşılıyor. Bu ekrana TC Kimlik numaranızı, doğum yılınızı ve cep telefonu numaranızı giriyorsunuz.

Giriş butonuna bastığınız zaman cep telefonunuza bir onay kodu geliyor. Bu kodu sisteme giriyoruz ve şikayet ekranı açılıyor.

Şikayet ekranı üzerinde sol tarafta İşlem Menüsü’ne dikkatle bakarsanız, 

 • Kısa mesaj (SMS) şikayeti
 • Sesli Arama Şikayeti
 • E-posta Şikayeti

Seçilebiliyor. SMS, arama ya da izinsiz e-posta seçeneklerinden size gelen mesajın kategorisini seçiyorsunuz.  Sağ bölümde ise detaylar karşımıza geliyor.

 • E-posta adresimizi
 • Ev adresimizi
 • ve diğer bilgileri dolduruyoruz.

Sonrasında “Şikayete Konu Ticari Elektronik İleti Hakkında Bilgiler” bölümüne geliyoruz. Bu bölümde

 • Cep telefonu numaranızı
 • GSM operatörünüzün adını
 • İletiyi Gönderen Telefon Numarasını
 • İletinin Başlık Bilgisini
 • İletinin Tarihi ve Saati (burası önemli)

Bilgilerini dolduruyoruz. Hemen alt taraftaki “Ticari elektronik ileti onayım olmadan gönderilmektedir.” seçeneğini işaretliyoruz.

Aşağıdaki bölümde ise Gelen SMS, Arama ya da E-posta’nın Ekran Görüntüsünü jpg/png/gif formatlarında + işaretine basarak yüklüyoruz.

Alt kısımdaki “Gelen Ticari Elektronik İletinin Tam İçeriği” kısmına da size gelen mesajı yazıyorsunuz. Sonrasında alt bölümdeki “Yayın Tercihi” kısmından Adrese veya E-posta‘ya tebligatlarından birini seçiyoruz.

Bakanlık işlemi sonlandırdığı zaman size bilgi veriyor. 

Hemen sağ kısımdaki “Başvuruyu Yap” butonuna basıyoruz. Bu kadar basit..

Sistem (çok fazla şikayet var galiba) arada bir hata verebiliyor. Ya da site açılmayabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız yeniden deneyin ve bilgileri eksiksiz girin! Sonrasında “başvuru yap” butonuna basarsanız, size şikayet alındı şeklinde ekranın sağ kısmında mavi bir bildirim çıkarıyor.

Tüketiciyi bezdiren reklam SMS’lerinin yanı sıra, E-postalar ve Aramalar da şikayet edilebiliyor.

Sistem arada bir hata verse de yoğun olarak şikayetlerin iletildiğini düşünüyorum. Artık size bakanlık sonuç aldığında bilgi de verecek!

Haydi şikayet etmeye başlayalım! Biz şikayet etmezsek cep telefonumuzu satmaya, satın almaya devam edecekler

[kirmizi]Şikayet Adresi; tiss.gtb.gov.tr[/kirmizi]

“İzinsiz SMS, Arama, E-posta Şikayet Edin!” üzerine 39 yorum

 1. bu kadar uğraşıp gönderiyorum cezasız sonuçlandı cezasız sonuçlandı cezasız sonuçlandı dan geçilmiyor neden kardeşim neden ortakmı çalışıyorsunuz.

  Cevapla
 2. Hangi birini şikayet için buraya tek tek yazalım. Hergün en az üç kişi arıyor, işi gücü bırakıp telefona bakıyorsun, karşına makina çıkıyor, reklam…. Engellemekten koca bir liste olmuş telefonumda. Devlet tespit etmeli bu robot tanıtımları birşekilde…

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)