İzledim; The Hurt Locker / Ölümcül Tuzak

Oscar ödüllerinde Avatar filmi yerine The Hurt Locker filminin ödülleri kapması dikkatimi çekti.  Aslında Oscar ödüllerine kadar bu filmi duymamıştım bile.  Neyse Avatar gibi bir filmden sonra acaba nasıl bir film yapılmıştırda daha iyi olmuştur düşüncesiyle hemencik The Hurt Locker filminin başına geçtim.

Büyük bir merak içerisinde kendimide pisikolojik olarak filmin daha iyi olduğuna şartlayarak izlemeye koyuldum.  Fakat sonucunun hüsranla bittiğini söylemek isterim.  Türkçe adı Ölümcül Tuzak olan film aslında (kendi kanaatim) tam bir fiyaskoydu benim için.  Film de birkaç Amerikan askerinin Irak’ta yaşadıkları anlatılıyor.  Pisikolojilerinin bozulmasından tutunda cinsel ihtiyaçlarına kadar herşeyin dile getirildiği The Hurt Locker filmi malesef ki benden geçer not alamadı.

Filmde tüm Irak halkı katil olarak lanse ediliyor.  Üstüne üstlük Amerikan askerleri Irak halkına çok iyi davranıyor.  Tuhaf değil mi?  Irak’ta ölen binlerce insan nasıl öldü?  Ya tecavüze uğrayanlar? Çırıl çıplak soyulup toplama kamplarında köpeklerin önüne atılan gençler?  Elleri kolları bağlanıp soyulduktan sonra günlerce dövünen ve hatta üzerlerine çıkmış Amerikan askerlerinin zafer fotografları?

Umarım bunları unutmamışsınızdır..!

Eğer ki Amerikan askerinin Irak’ta yaptığı  işkence, zulüm, tecavüz, katliyamlar ve diğer şeyleri unuttuysanız yada hiç duymadıysanız (kendi askerleri komutanlarını kendi elleriyle Amerika’ya dönünce şikayet ettiler)  bu filme ağlama ihtimaliniz bile var.  Amerikan askerlerinin ne kadar iyi niyetli ne kadar ince düşünceli ne kadar ahlaklı olduğunu bu filmde görüp yaşadıkları pisikolojik baskı ve arkadaşlarını kaybetmeleri  sizide hüzünlendirebilir.  Hatta kendi Oscar’ınızı bile verebilirsiniz..

Amaç belli..!

Filmin amacı Amerikan askerinin Irak’ta yapmış olduğu,  katliyamları,  tecavüzleri, saldırıları, işkenceleri ve zulumlerini unutturmak, üstünü örtmek ve örtbas etmek için yapılmış bir film.  Emin olun bu filmi izledikten sonra şiddetle baktığınız Amerikan askerlerine “Yazık adamcağıza” bile diyebilirsiniz.  Bu kadar duygu yüklenmiş bir savaş filmi zaten izlememişsinizdir.

Peki nerde kaldı Oscar?

Eminim ki Oscar ödülünü Avatar filmine vermemelerinin tek sebebi bu filmde anlatılmak istenen ve Amerikalıların yedikleri haltları örtbas etmek ve haklı çıkartmak içindir.   Yinede helal olsun bir bir kurtuluş savaşı filmi bile çekemezken herifler yüzbinlerce insana tecavüz ettikten, yüzbinlerce insanı katlettikten sonra kalkıp böyle “Melake Amerikan Askeri” gibi film çevirmişler. …

“İzledim; The Hurt Locker / Ölümcül Tuzak” üzerine 5 yorum

 1. Yazdıklarınızda kesinlikle haklısınız. Saçma sapan bir filme Oscar verilmesi ödülün kalitesini düşürmekten başka bir işe yaramadı. Oscar Avatar’ın hakkıydı. Ölümcü Tuzak’ın filmin sinemaya verdiği hiçbir şey yok…

  Yanıtla
 2. Burak YILDIRIM :
  Yazdıklarınızda kesinlikle haklısınız. Saçma sapan bir filme Oscar verilmesi ödülün kalitesini düşürmekten başka bir işe yaramadı. Oscar Avatar’ın hakkıydı. Ölümcü Tuzak’ın filmin sinemaya verdiği hiçbir şey yok…

  sırf 3d diye popüler kültürün yozlaştırdıgı farklı gözlere ödülün kalitesini düşürdü diye eleştirmek son derece mantıksız.Sanatsal ne yanı var Avatarın çok merak ediyorum 🙂

  Yanıtla
 3. Söylediklerinize katılmadan geçmek mümkün değil. Hollywood yine yapıyor yapacağını, kullandığı yöntemlere devam. Filmi izlemedim ancak yapmış olduğunuz yorum bana eski CIA, FBI ve Vietnam filmlerini hatırlattı. Sinema tarihinde CIA & FBI konulu filmler, özellikle halkın güvenini kazanmak isteyen kurumların yapmış olduğu filmler haylice var. Bir kurum ya da herhangi bir olay, filmde övülüyorsa bilinki asıl olay dağın görünen kısmında değil suyun altında yatıyor. Vietnam olayını bilmeyen yok, kamuoyunun fikrini sabit eylemek için çok uğraşmadılar mı ? Hollywood’ da Vietnam kazanıldı, gerçekte ise biliyorsunuz.

  OSCAR’ a gelince, AVATAR’ a çok büyük bir haksızlık etmiş. Burdan da ne anlarız, ABD halen IRAK’ ta kurtarıcı olduğunu sayıklıyor.

  Yanıtla
 4. Tabi ki avatarın bir noktaya kadar oscar alması normal. Ama o kadarda abartmanın bir alemi yok bence. Fakat mantık açısından iki filmde birbirinin oldukça zıttı. Özellikle de avatarda insanların doyumsuz halleri, tıpkı amerikanın halen devam eden durumları gibi.Bu sene oscarı hakeden bir film olduğunu zannetmiyorum.

  Yanıtla
 5. filme on dakika baktım midem bulandı.

  film hakkında diyeceklerim şudur; evet oscar’lık bir film.. oscar’ın ne olduğunu ve nereden geldiğini bilmem. merakımda degil. ( kirli çamaşırları oscar’layınca daha bi beyazlıyor sanki ) ama filmde eksikler var. çuvalda bomba var bombayı patlacaklar falan filan.. ee amarikan savaş uçaklarının gece bombardımanları nerede ? bombalanan hastaneler okullar yada sivil hedefler.. usa ırağa neden girdi neden çıkmıyor? hani bunlara hiç değinilmemiş. daha önce de gördük biz bunları. sanki usa yine mazlumları oynuyor. ee savaş alanlardaki pis işleri de temizlemek hollywood’a kalıyor.. onların işleri de zor.

  yurdum insanına da “her ne oluyorsa” empatiden yoksunlar.. bkm’ye bakıyroum “hepsi israil’in yüzünden” şeklinde alaya alır skeçler falan.. yazılarınız karşılığı kaç para alıyorsunuz kardeşim? yahu kendini ıraklı gibi japon gibi düşün! 2 şehrine atom bombası atacaklar.. ve seneler sonra attığın 2 atom bombasının etkisini son samuray gibi güzel bir filmle* kapatacaksın. ee ırak için de bir “son samuray” filmi on sene sonra artık.

  göğün heryerde mavi olduğunu anlamak için tüm dünyayı dolaşmak gerekmez. Düşünebilen ve görenler için bunlar yeterli sanırım. Güdülenmeyelim ki koyunlardan bir farkımız kalsın.

  Komşuda pişen sana da düşer.. ne diim. Allah sonumuzu hayır etsin.

  site sahibi -detaylı- açıklamayı yapmış. ➡ bu filmi sinemada izlemeyi bırakın tamamını izlemek tüm insanlığa hainliktir.

  Yanıtla

Yorum yapın