Jenerik Alan Adı Başvurusunda Son Gün 29 Mart

ICANN tarafından (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) geçtiğimiz yıl kabul edilen yeni jenerik alan adı uygulaması ile ilgili başvuruların son günü 29 Mart 2012. 12 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren yeni uygulama sayesinde, sadece tüzel kişiler ve kurumlar, jenerik ibareleri veya markalarını alan adı olarak tescil ettirebilecekler.

ICANN tarafından kabul edilen ve .com, .net gibi alan isimleri yerine jenerik ibareler, sektör veya markanın kullanılmasını öngören yeni tescil sistemine başvurular geçtiğimiz sene başladı. Yeni tescil sistemi ile şirketler ve kurumlar istedikleri her türlü alan adı uzantısına sahip olabilecekler. Bu sayede firmalar, .hotel gibi jenerik alan uzantılarının yanı sıra, .apple gibi kendilerine ait markalar için de alan adı uzantılarına sahip olabilecek.
12 Nisan gününe kadar devam edecek olan başvuru sürecine katılabilmek için, başvuru sahiplerinin 29 Mart 2012 tarihine kadar www.icann.org sitesinden TLD (Top Level Domain Name) başvuru sistemine (TAS) kayıt olması gerekiyor.

Başvuru sahipleri yeni jenerik alan adı başvurularını ve 185 bin dolar tutarındaki, başvuru ücretinin ödemesini ise 12 Nisan 2012 tarihine kadar yapabilecekler. Kasım ayında tamamlanacak olan ön incelemenin ardından, incelemeyi geçen ve geçemeyen alan adları ICANN sitesinde yayınlanacak.

İnternet Dünyası Değişiyor

Yeni nesil alan adlarının 2013 yılından itibaren kullanılmaya başlanacağını söyleyen Deriş Marka ve Patent Acentalığı Marka Vekili Berrin Kalenderli yeni jenerik alan adlarının tescili ile internet dünyasında önem bir değişiklik yaşanacağını belirtti. Kalenderli, “VeriSign, Inc. tarafından yapılan açıklamaya göre sadece 2011 yılının son üç ayında tüm alan adı uzantılarında toplam altı milyon alan adı tescili yapıldı, böylelikle dünyadaki tescilli alan adı sayısı 225 milyona ulaştı. Son 25 yıldır ‘.com’, ‘.org’ gibi gTLD ve ülke uzantılı TLD’ler kullanılıyor. Yeni Jenerik alan adı tescil sistemi ile başvuru sahipleri yeni jenerik alan adını kendileri biçimlendirebilecek ve ihtiyaçları doğrultusunda bir marka, topluluk adı, şehir ismi, ya da bölge adı gibi coğrafi yer adı veya jenerik bir terimden oluşturabilecekler. Resmi olmayan açıklamalar çok geniş alanda .music, .bank, .dental ve .food gibi jenerik terimler ve .canon, .deloitte, .motorola, .hitachi ve .unicef gibi bilinen markaları içeren alan adı başvuruları yapıldığına işaret ediyor. İnsanın hayal gücü ile sınırlı olan bu yeni dünyada internet alan adı adresleri her türlü dilde her türlü kelimeden oluşabilecek” dedi.

Yetkisiz kişilerin kullanımı önlenecek

Yeni tescil sistemi sayesinde Türk markaları, kendilerine ait olan ve kullanıcılarını kendilerinin belirleyeceği tescil siciline sahip olabilecek. Bu sayede, şirketin distribütörleri ve lisans sahiplerine güvenli bir alan sağlayacak ve internet dünyasında markalarının yetkisiz üçüncü kişiler tarafından kullanımını önlemek konusunda bir araç sağlayacaklar.

Başvuru sahiplerinin kendi alan adı kayıt ve yönetimini yapabilecekleri hizmet kurumlarını (registry) kurması ve ICANN tarafından akredite edilmesi gerekiyor. Bu nedenle alan adı tescil işlemlerinin ve üçüncü kişiler tarafından bu alan adlarının kullanımının ancak 2013 yılı içinde tamamlanabileceği öngörülüyor.

Yorum yapın