Kaçan Fırsatı Ne Yapayım?

Şu sıralar popüler olan alışveriş çılgınlıklarından bir tanesi “Fırsat Siteleri”,  merakla dolaşıyor ve izliyorum. Birbirlerinden farkları, nasıl alışveriş yapıldığı, nerelerde hangi noktalarda ilgi çektiklerine kadar.  Bir yandan merakımı gidermeye çalışırken diğer bir yandan da kafamda sorular oluşmaya başladı. Çevremdeki bazı arkadaşlarım bu sitelerle içli dışlı olduğu için sorup soruşturuyorum. Neyse bir çoğunda olan ortak bir nokta dikkatimi çekti ve sizlerle de paylaşmak istedim.

Kaçan Fırsatlar!

Önceleri “Kaçan Fırsatlar” bölümlerini incelemiyordum. Sonradan merakım iyice artmaya başladı. Malum birçok fırsat sitesinde bu bölüm vardı. “Fırsatın kaçanı mı olur?” merakı ile tıklayıp bu bölümlere bakmaya başladım.  Düşündüğüm gibiydi. Bildiğiniz daha önce fırsat olarak sunulan ürünlerin, satıldıktan/alındıktan sonra listelenmiş halleri bu bölümde yer almaktaydı. Üzerlerinde de kocaman “Bu Fırsat Kaçtı”  yazıyordu. Bildiğiniz “Kaçan Fırsatları” listelemişler. Sonra  kendi kendime sormaya başladım.

 • Fırsatın kaçanını ne yapayım?
 • Kaçan fırsat mı olur? Alırsın fırsat olur. Alamazsın bitmiştir.
 • Kaçan fırsatlar menüsüne girip  “aaaa 1300TL’lik dizüstü 100TL’ye inmiş, ama kaçırmışız…”   Tarzında geyik mi çevirmeliyim?
 • Kaçan fırsatlara baksana adamlar neler neler yapmış sonra herkes çullanıp almış sonrası?  Malum kaçmış …
 • Üff ya sana daha önce tıkla demiştim bak kaçan kaçmış!
 • Bu sitede “çok güzel fırsatlar vermişler” sürekli bu sitede dolaşayım?
 • Adama bak bee “pırlanta satmış 10TL’ye” helal olsun mu demeliyim?
Tuhafıma gitti arkadaş.  Kaçan fırsat mı olur? Böyle bir menü başlığı mı seçilir? Neden fırsatlar kaçmış olsun ki? A sitesinde biter B sitesinde başlar. Olmadı benzer bir şekilde ileri ki tarihlerde sunulabilir.  Fırsatı kaçırmayın mantığı olgusu üzerine düşünülmüş ama tuhafıma giden bir bölüm. Bilmem belki de insanları pisikolojik olarak etkileyerek daha fazla satış yapmayı sağlıyorlardır?
Ya da ne bileyim bilinç altına “Bak fırsatlar kaçıyor bunları da kaçırmışsın, bak bu fırsatı kaçırma” gibi  bir mesaj veriyor da olabilir.  Ne olursa olsun… Fırsat kaçtıktan sonra geriye dönüşü yok!  Eğer fırsat kaçtıysa bitmiş demektir.  Zaten üzerilerinde kocaman “Bu Fırsat Kaçtı” yazmıyor mu? Bir daha kaçan fırsatlar menüsüne girip “aaaaa kaçanlar kaçmış biraz da bana kaçsın” muhabbeti çevirmeyi pek mantıklı bulmadım. Arkadaşlarımdan birine bunu sorduğumda bana “En çok ziyaret edilen bölümdür Kaçan Fırsatlar” biliyor musun?” cevabını aldım. Şaşırdım da …
Sanırım fırsat siteleri bir şekilde kaçan fırsatlar kısmını bir referans olarak kullanıyor? Ya da kaçan fırsatların kalitesi ile alışveriş yapıyor? Yoksa başka bir mantığı var mı? Mesela orada 54bin kişi bu fırsatı kaçırmadı. Ama sen kaçırdın, aptallık etme gibi bir yazı görmek pek de hoşunuza gitmezdi her halde? Bir şekilde referans olarak kullanıldığını düşünüyorum. En azından alışverişi yapan kişinin bu bölümü görüp “50bin kişi almış” şeklinde güven duyması da sağlanılabilir?  Her neyse…
“Kaçan kaçsın, kalan fırsatlar bizimdir” 

“Kaçan Fırsatı Ne Yapayım?” üzerine 3 yorum

 1. O zaman ben de konuyla ilgili kuponomi ve firsatiyor’u önereyim, üstüne bi yazı daha bekleyeyim:)

  Cevapla
 2. Referans olarak gösterme, arama motorlarında çıkma, potansiyel müşterilere sitede ne gibi fırsatlara ulaşabileceğini gösterme ve takipçi kazanma gibi amaçlar güdüyor bildiğim kadarıyla. Müşteri için yararlığı kişiden kişiye değişir ama firma için baya yararlı bir şey :). En çok ziyaret edilen kısmı olmasında arama motorlarının payı büyüktür herhalde.

  Cevapla
 3. Aslına bakarsanız yapmış olduğunuz yorumların hepside uymaktadır kaçan fırsatların amacına. Evet kaçan fırsatlar referans sunmak amaçlıdır, site ziyaretçilerine daha önce sunulmuş olan kampanyaları duyurmaktır, bakın biz bu kampanyaları da yaptık gibi. Satış tetiklemesini oluşturmak, bi nevi etkilemek için sergilenen bir bölümdür. Hani yazmışsınız ya A sitesinde bulamazsam B sitesinde bulurum. Bu bazen olabiliyor bazen olmuyor, tamamen şans. Kimi firma sitelere bir kaç kampanya verdikten sonra ara verip uzun bir süre sitelerle fırsat anlaşması yapmaya ara verebiliyor. Cool davranış bilimine sizin düşünceniz uygun fakat genel Türk insanı yapısına bakacak olursak aa hay Allah bu fırsat da iyiymiş keşke kaçırmasaydım hissiyatı duyulması daha çok olası ve buda bilinç altında sitelere sık sık girip bakma isteği yaratıyor insanlar üzerinde. Gizli ama gerçekten etkili bir yapısı var Kaçan fırsatların.

  Cevapla

Yorum yapın