Kart Sahipleri, Bankamatik (ATM) Dolandırıcılarına Dikkat!

Bugün sizlere bankamatiğe gidip, para çektiğimde karşılaştığım, başımdan geçen bir kart kopyalama olayını anlatmak istiyorum.

Dolandırıcılar, özellikle de kredi kartınızı kopyalayıp banka hesabınızı boşaltmak isteyenler bankaları ve tüketicileri zor durumda bırakmaya devam ediyorlar.

Son günlerde ise bu tarz olayların sıklıkla yaşandığını görmeye başladık!

Dün H. Bank’ın Ataşehir Çayır Caddesi üzerindeki (Carrefour girişinin yanı) ATM’sine gidip, bankamatikten para çekmem gerekiyordu. Kartımı taktım ve işlemi yapmaya başladım. Acelem vardı ve kırk beş TL çektikten sonra işlemi bitirdim.

Tam bu sırada…

Kartımı alırken kart yuvasında bir gariplik gözlemledim!

Normal şartlar altında H.Bank ATM’lerinin kart yuvası çukur şeklindedir. Kullandığım bankamatikte ise kart yuvası dümdüzdü. Kart kopyalama olaylarını bildiğim, okuduğum ve meraktan araştırdığım için, dikkatimi toplayarak kartımın kopyalanmış olabileceğini düşünerek, kart yuvasını incelemeye başladım.

Kart yuvası içerisindeki parça orijinal değildi!

Kart_Kopyalama_Halk_Yuvasi_Yan_Tutkal_durum

Üzerine tırnağımla bastırdığımda boyasının bozulduğunu fark ettim. Sonrasında ise yuva içerisindeki bölümün kenarlarında Japon yapıştırıcı izleri olduğunu fark ettim. Dikkatle incelemeye başlayınca, Japon yapıştırıcı ile tutturulan yuva içersindeki parçanın kenarlarında da deformasyon olduğunu gördüm.

Hiçbir banka, hiçbir ATM makinesini Japon yapıştırıcısı ile yapıştırmaz / tamir etmez! 

En azından ben böyle düşündüm. Dikkatlice izlemeye devam ettiğimde Japon yapıştırıcının parçanın kenarından aşağıya doğru aktığını da fark ettim.

Hemen telefona sarıldım!

[kirmizi]H.Bank müşteri hizmetlerini aradım ve kartımın kopyalanmış olabileceğini, kart yuvasına bir cihaz takıldığından şüphelendiğimi ilettim.[/kirmizi]

Müşteri hizmetlerindeki kız hemen kontrol ediyorum dedi. İşlem yapıp yapmadığımı sordu… Evet kartı çıkartırken fark etmiştim yuvadaki garipliği…

Pek inanmamıştı ancak, kartımı hemen iptal etti ve ilgili birimlere şikayetimi ilettiğini söyledi. Neyse… Bankamatik başından ayrılmadığımı en azından bankamatiği kapatılması gerektiğini (işlem dışı bırakmak) söyledim. Ancak yapamadı / yapmadı. Sonra bana kartımın kapatıldığı ve gidebileceğimi telefonda iletti. 


Ancak bir sorun vardı!

Yahu ben 30 dakikadır sizinle görüşürken 5-6 tane yaşlı amca ve teyzeyi geri çevirdim. (Makineyi kullanmasınlar diye) Şimdi bankamatiği bırakıp gidersem benden sonra gelecekler ne olacak? Ayrıca ekip gönderiyoruz dediniz, bari ne zaman geleceklerini söyleyin de ona göre işlerimi telefonda erteleyip, bankamatik başında bekleyeyim dedim… (Evet bunu ben teklif ettim)

Kart_Kopyalama_Halk_Kamera_Duzenegi_ic

Tekrar hatta bekletmeler vs…

Tekrar döndüğünde telefona bana yolda olduklarını ve zaman vermeyeceğini söyledi. Gidebilirmişim… Sinirlendim, teşekkür edip kapattım!

İşte buraya kadar H.Bank çok iyiydi! Ancak bu sözü söyledikten sonra, gözümden düştüler. En azından uzaktan bankamatiği geçici bir süre devre dışı bırakabilirlerdi değil mi?

[sari]Yazık değil mi onca emeklinin maaşı, onca insanın hesabı? Üç kuruş parası vardır onca insanın, bir de ayak üstü bir yer sürekli kullanılan bir bankamatik… Benden sonra gelip işlem yapacaklarının kartları da kopyalanacak?[/sari]

Not: Bu bütün bankaların bankamatiklerine uygulanan bir yöntem. Sadece H.Bank ile kalmıyor. Diğer bankalarda da akıl almaz yöntemler uygulanıyor. Maalesef ki tüketicilerin bilinci, bu konuda yok! Bankalar her ne kadar güvenlik önlemleri alsalar dahi, biz Tüketicilerin daha dikkatli olması gerekiyor. H, Fin, Gar, İş, Zir… Hiçbir farkı yok!

Neyse ben H. Bank’ı tekrar arayıp, genel müdürlükten yetkili birine bir şekilde ulaştım.

Telefondaki kişiye durumu tekrardan en baştan anlattım. Hatta fotoğraflar çekerek, WhatsApp üzerinden kendisine ilettim.

Bana yuvayı sökebilir misin diye sordu. Denemiştim ancak Japon ile yapıştırdıkları için sökemedim…

Ayrıca aklımda şu soru belirdi…

Tamam kart yuvasında anlaştık. Yuvada bir parça var ve Japonla yapıştırılmış. Bu orjinal parça da değil… Belli ki sonradan takılmış ve kopyalamayı buradan yapıyor.

Ancak kartımı kopyalamasına rağmen şifremi nasıl öğrenecek? 

Bu soruyu sorduğum zaman yetkili kişi bana orada başka bir aparat olduğunu en azından bir kamera kaydı yapan ikinci bir aparat daha olabileceğini belirtti.

Adam bu işi biliyor! Helal olsun dedim. Biraz bankamatiği inceleyince yukarıda ekranın üst kısmında bir hoparlör olduğunu gördüm. Elimi attığımda direk olarak aşağıya indi!

Bu sefer Japon değil, çift taraflı bant kullanmışlardı!

Hoparlöre benzeyen parçayı indirdiğimde içinde bir pil bir elektronik devre ve bir kameranın olduğunu fark ettim!

[mavi]Evet, bir yandan kartı yuvadaki parça ile kopyalarken, diğer bir yandan da yukarıya taktıkları kamera ile, şifremi öğreniyorlardı![/mavi]

Sonrası mı? 

İlgili arkadaş, ekip yolda olduğu için, parçayı en yakın şubeye götürmemi rica etti. Ben de en azından başkasının kartı kopyalansa bile, kamera kaydı ile şifreyi alamayacakları (kamera aparatını söktüm) için, içim rahat bir şekilde elimdeki elektronik parçayla en yakın şubenin yolunu tuttum.

Yakında kurumsal bir şube vardı. Girer girmez kapıdaki görevli…

_ Burada sadece ticari işlemler yapıyoruz.

dedi… Gülümseyerek cevap verdim.

_ Merak etme, sizi büyük bir ticari işlemden kurtaracağım. Sen bana kart kopyalama konusunda yetki kim onu söyle?

Kart kopyalama lafı yetti zaten :)

Şubedeki yetkililere konuyu tekrar anlattım ve parçayı teslim ettim. Herkes şaşkın şaşkın parçaya bakarken içerisindeki pili, kamera sistemini ve kayıt için kullanılan hafıza bölümlerini anlattım. Ayrıca o bankamatiği hemen devre dışı bırakmalarını rica ettim.

Neyse şirkete dönerken, (mesai sırasında olan bir olay) bir sigara almak için bankamatiğin yanındaki büfeye gittim.

H.Bank’ın ekibi de bankamatiğe yeni gelmişti. 

Onları görünce yanlarına gidip, durumu anlattım. Parçayı teslim ettiğimi ve kart yuvasını sökemediğimi belirttim. Tornavida ile birlikte kart yuvasına konan parçayı da beraber söktük… İlgili kişilere çektiğim fotoğrafları teslim ettim ve ayrıldım.

Bu tarz durumlara karşı dikkatli olmamız gerekiyor.

Tüketiciler Dikkat!

Dolandırıcılık hadiselerinin önlenmesinde hem bankaların hem de tüketicilerin üzerine düşen görevler var! Öncelikle tüketicilerin çok dikkatli olması gerekiyor. Sürekli bankamatiklere gidiyor, acele acele para çekiyoruz. Peki hiç dikkat ediyor musunuz?

 • Kart yuvasındaki anormalliklere?
 • Kart yuvasının standart şekline?
 • Kart yuvasına yerleştirilen parçalara?

Maalesef… 

Bu parçalar o kadar profesyonelce yerleştiriliyor ki, çok fazla dikkat etmezseniz hiçbir şekilde fark etmiyorsunuz. Ben işlemi yaptım, paramı çektim kartı yuvadan alırken fark ettim. 

Fark ettiğim nokta ise, H.Bank’ın bankamatikleri genelde çukur bir şekilde kart yuvasına sahiptirler. Bankamatikte ise bir parça koyularak çukur yuva dümdüz olmuştu. Ayrıca yuvanın yan tarafındaki tutkal izleri! Bu izler de iyice şüphe etmeme sebep oldu. Ardından yukarıda tam tepemde bir hoparlör vardı. Elimi üzerine atmasam, gerçek bir hoparlör zannedecektim!

Kısacası bankamatikteki ufak değişiklikler bile sizi şüpheye sevk etmeli! Bu tarz değişiklikler, gariplikler gördüğünüz anda bankanızı aramanız gerekiyor. Sadece şüphe bile olsa, gerçek olmasa bile dikkatinizi çeken her ayrıntıyı bankaya bildirin.

Hele ki bankamatiklere aşinaysanız, sürekli gittiğiniz bir banka ise, mutlaka bankamatik girişlerinin nasıl olduğunu biliyorsunuzdur. Eğer bir değişiklik varsa, acele işiniz yerine birazcık inceleyin, kurcalayın!

Yoksa kredi kartınız çatır çatır kopyalanabilir!

Kartınız nasıl kopyalanıyor?

[kirmizi]Kartınızın arka yüzünde manyetik bir bant var. Bu manyetik bant üzerindeki bilgiler dolandırıcılar tarafından ATM üzerine yerleştirilen elektronik parçalar yardımıyla kopyalanıyor.[/kirmizi]

Kart bu şekilde kopyalandıktan sonra şifrenizin de ele geçirilmesi gerekli!

Dolandırıcılar aynı zamanda ATM üzerindeki klavyenin üzerine sahte bir klavye koyarak veya görülemeyen kablosuz mini bir kamera montajı gibi yöntem ya da benim başıma geldiği gibi hoparlör şeklindeki bir parça içerisine yerleştirilen kamera ve pil düzeneği ile (kamera şifreyi girerken kayıt yapıyor) şifrenizi ele geçiriyorlar.

[sari]Sonradan bankamatiğe tekrar gelip, bu parçaları söken dolandırıcılar, kartınızın bir kopyasını basıyor ve kamera kaydında şifrenizi öğreniyorlar. [/sari]

Mağdur bankaya başvurduğunda ise haklılığını kabul ettirmesi çok zor!

Çünkü işlem müşterinin kartı ve pin numarası ile gerçekleştirilmiş olduğu için müşterinin sorumluluğunda görünüyor’ 

İşte bu noktada maalesef ki tüketiciler mağdur durumda kalabiliyorlar. Düşünseniz emekli maaşınızı çekmeye gittiniz ve hesapta para yok!

Yazık günah değil mi onca insana? Kamera düzeneğini bilmiyorsunuz ki, bankaya ATM cihazında kartınızı kopyaladıklarına ikna edesiniz? 

Kredi kartı güvenliği literatüründe Skimming olarak geçer. Elbette ki teknoloji gelişiyor ve dolandırıcılar da teknolojinin nimetlerini kendi çıkarları yönünde kullanabiliyor.

Birçok yöntem var…

Bir çağrı cihazı kadar küçük olabilecek bu kopyalama aletleri Çindeki alışveriş sitelerinden 100-200 dolar gibi fiyatlara alınabiliyor. Unutmadan, kart kopyalamalar sadece bankamatiklerde yapılmıyor. Alışveriş yaparken de kötü niyetli bir kasiyer, kartınızı size göstermeden pos cihazından önce başka bir makineden geçirip, birkaç saniye içerisinde kopaylayabiliyor.

Okuyucu vasıtasıyla kartın bilgileri alındıktan sonra bir takım bilgisayar programları yardımı ve özel cihazlar (skimmer) kullanılarak bu bilgiler başka bir karta aktarılıp, kartınızın bir kopyası çıkartılıyor.

Bir gizli kamerayla ya da şifrenin girildiği klavyeye yerleştirilen bir cihazla müşterinin şifresi de elde edilebilmekte ve kopyalama sonrasında başka bir kartla gelinerek hesabınız boşaltılabiliyor.

Avrupa’da ise kredi kartı dolandırıcıları, artık kablosuz cihazlarla kart bilgilerini uzaktan çalmaya başladılar. Özellikle kartlı geçiş sistemleri ve otomatik akbil doldurma makinelerinde bu yöntemler sıklıkla deneniyor. 

“Kart Sahipleri, Bankamatik (ATM) Dolandırıcılarına Dikkat!” üzerine 52 yorum

 1. Bilgi için sağ ol. Ben de maaşımı halkbanktan çekiyorum. Kart giriş kısmı yuvadan. Rahatsızlığım nedeniyle el ve parmaklarda güç kaybından dolayı kartı çekemiyorum. Yoldan geçen birine ya da yanımda biri varsa ona çektiriyorum. Tehlikeli ama ne yapabilirim ki? Yanıma pense ya da kargaburnu mu alım :) Şikayetvardan msj yazdım. Bulunduğum yeri ve hangi atm olduğunu belirttim. “4440400” aramamı söylediler. “Buradan belirttim, rapor yazıp kurumunuza iletiniz” dedim. Cevap yazmadılar. Kart girişinin bir dilden olması daha rahat oluyor. Kartı rahat tutup çıkartabiliyorum. Maaşımı Vakıfbanktan aldığım zamanlar böyle bir sorun yoktu. Kart girişi bir dilden yapılıyordu. Engellileri düşünerek hareket edilse daha güzel olur.

  Cevapla
 2. Çok mecbur kalmadıkça şube ATM’leri dışındaki ATM’lerden işlem yapmayınız.
  Görsellerle destekli ve teknik bir dilden daha çok yalın bir dil kullanılan ve çok somut bilgilendirme yapan,uyarı niteliğindeki bu yazı için ve dahi o gün ATM başındaki çabanız için teşekkür ederim.

  Cevapla
 3. Bugün aynı düzeneğe bir bankamatikte rastladım. Sizin yazınızı okuduğum için, durumu hemen anlayıp, kartımı takmadan, banka yetkililerine haber verdim.

  Cevapla
 4. bugunde benim h bank 24 kartımdan 2 gün içinde toplamda 6.050 tl çekmişler savcılıga gidip suc duyurusunda bulundum bankaya bilidirdim süreç i bekleyecez.

  Cevapla
 5. Bende sürekli kullandığım halbank atmsinden para çektikten sonra yapıştırıcı izlerini gördüm. Ancak mekanizma sökülmüştü, bankayı arayıp haberdar ettim.
  Şifre girerken diğer elle veya cüzdan vs ile şifreyi gizlemekte fayda var. Daha çok kamera kayıtlarıyla şifreyi öğrenmeyi tercih ediyorlar, çünkü onu üst bir yere hızlıca yapıştırmak daha kolay. Mekanizmayi farketmesek de şifreyi bir ihtimal kaptırmayabiliriz.

  Cevapla
 6. O parçalar aslında suç kanıtı ve parmak izi taşıyorlar, banka o bankamatiği merkezden bakım, güncelleme vb. bir işlemle hemen devre dışı bırakmak, oraya bu işlerden anlayan bir personelini anında göndermek, gerçekten bir montaj var ise o görevli de hiç elini dokunmadan parmak izi belirlemesi için polise haber vermesi gerekirdi diye düşündüm. En azından daha önce bilinmeyen bu konu artık açıklığa kavuştuğu için, bundan sonra böyle olmalı diye düşünüyorum. Yoksa bu çeteler hiç bitmeyecek. Ne dersiniz?

  Cevapla
 7. Kart kopyalama işlemleri sektörde sıklıkla yaşanan bir sorun. Ancak hiçbir banka müşterisini mağdur etmiyor ve hesaplardan kopya kartlarla çekilen tutarları iade ediyorlar

  Cevapla
  • Sektörün bu kadar büyük bir sorunu ise neden umursamıyorlar, güvenlik görevlilerine zaten maaşlar ödüyorlar, o suç aletlerini oraya yerleştirenlerin kamera görüntülerini bilgisayarlarına kaydediyorlar ama… Boşuna mı yani bu kadar güvenlik önlemleri? Bankalar için saygınlık konusu bence bunlar.

   Cevapla
   • Levent bey, bizim bugün başımıza geldi. Kart, aynen yazıda anlatıldığı gibi kopyalanmış. Ancak paranın çekildiği yerler, arkasında banka şubesi olmayan atmler.

    Cevapla
  • Burak bey, sizden aylar sonra, aşağıya yazılan, Hatice hanımın başına gelenleri okursanız, parasını geri alamadığını, ve üstelik bankanın mağdur olduğu halde, kendisini suçlu bulduğunu yazmış. Bugün bizim de başımıza aynı dolandırıcılık olayı geldi. Umarım parayı geri alırız. Çünkü çekilen para oldukça iyi bir meblağ.

   Cevapla
 8. seni takip etmeyi bırakalı baya olmuş. keşke şu yazını okuyup bıraksaymışım 850 liramı çekti hırsızlar. benim anlamadığım bu atmlerdeki kameralar ne işe yarıyor, bu insanlar harry potter ın görünmezlik pelerini giyip mi yerleştiriyor bu cihazları. hadi orda kaçırdın e parayı çekerken bari yakala. anlamadım gitti

  Cevapla
 9. Allah senden razı olsun keşke bu bilgilere dolandırıcılar a 18000 tl kaptırmayan ulasabilseydim yarın savcılığa basvurucam

  Cevapla
 10. Merhaba çok teşekkür ediyorum bilgiler için ama maalesef ki başına geldi ve bankaya itiraz dilekçesi yazdım beklememi söylediler bugün evine bir kağıt geldi şaka gibi ama şuçlu bulunmuşum yıllarca ziraat bankası ile çalışıyorum ama adamlar beni ilk mağduriyetimde suçlu ilan ettiler ama bu işin peşini bırakmayacağım ben hesap ödeyecekken garson bakiye yetersiz dedi internet bankacılığına girdim paran beyoğlu şubesinden çekilmiş nasıl olur kart bende tüm ilerleyen takibi yazacagım kimse parasını bırakmasın

  Cevapla
  • Hatice hanım bugün, aynı olay annemin de başına geldi. Kendisi de Ziraat Bankası ile çalışıyor. Ve ona da aynen itiraz dilekçesi yazdırmışlar. Bankadaki parasının oldukça çok büyük bir kısmı aynen yazıda anlatıldığıı gibi hiç uğramadığı iki farklı atm’den çekilmiş.

   Cevapla
  • Meraba bugun benim başıma da geldi ama 1000 TL
   Çekilmiş bende şikayet ettim ama yabancığım biraz kanun ları bilmiyorum
   Suçlu bulunduğun halde neoluyor ?

   Cevapla
 11. İyi de polisi aramanız gerekmez miydi? Parmak izi, vücut izi, dna vb. çıkamaz mıydı? Sizin veya banka yetkililerinin sökmesi biraz garibime gitti.

  Cevapla
   • Anladım o zaman banka ekibi, bankanın isminin duyulup, itibarının zedelenmemesi için böyle bir yöntemi seçtiğini düşünüyorum. Bu da maalesef dolandırıcıların ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey olmadığını düşünüyorum.

    Cevapla
 12. Arkadaşlar benim ziraat atmsinden 1500 lira çekildi. Bende ziraat bankasına paramın iade edilmesi için dilekçe yazdım ve sonra gidip savcılıkta suç duyurusunda bulundum. Bir ay sonra ziraat bankası dilekçeme cvp verdi banka resmen beni suçladı sanki ben bankamatik kartımı ve şifremi başkasına vermişim gibi izlenim yarattılar. Bu sefer de türkiye bankalar birliği hakem heyetine başvurdum aradan 95 gün gecti ve bu gün yanıt geldi şok üzerine şok yaşadım ziraat bankasının bana verdiği cevabın aynısını hakem heyeti de verdi ve talebimi reddetti. Şimdi ne yapacağımı şaşırdım. Benìm gibi bu olayı yaşayan veya parasını alan arkadaşlar varsa biilllgi versinler

  Cevapla
 13. Arkadaşlar benim ziraat atmsinden 1500 lira çekildi. Bende ziraat bankasına paramın iade edilmesi için dilekçe yazdım ve sonra gidip savcılıkta suç duyurusunda bulundum. Bir ay sonra ziraat bankası dilekçeme cvp verdi banka resmen beni suçladı sanki ben bankamatik kartımı ve şifremi başkasına vermişim gibi izlenim yarattılar. Bu sefer de türkiye bankalar birliği hakem heyetine başvurdum aradan 95 gün gecti ve bu gün yanıt geldi şok üzerine şok yaşadım ziraat bankasının bana verdiği cevabın aynısını hakem heyeti de verdi ve talebimi reddetti. Şimdi ne yapacağımı şaşırdım. Benìm gibi bu olayı yaşayan veya parasını alan arkadaşlar varsa biilllgi versinler

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)