Kartal Metrosunda Ne Çok Engelli Varmış?

Simto_Alev_Asansor_Sirasi
Görsel: Simto Alev http://simtoalev.com

Engel! Aslında engel biziz, doğuştan veya sonradan değil, direk biz halk olarak engelliyiz. Neden mi? Düşünmediğimiz, öğrenmediğimiz belki de aklımızın ucundan bile geçirmediğimiz için…

İşime genelde otobüs ve ardından metro kullanarak gidip geliyorum. Kartal’dan binmiş olduğum metro beni Kozyatağı’na kadar klimalı, serin serin, ferah ferah getiriyor.

Her sabah Kozyatağı durağında iniyorum ve her sabah aynı manzara…

Metrodan inerken bazı yolcuların metro kapısına doğru doluşup, kapılar açıldığında ise bir Usain Bolt edası ile koştuklarına şahit oluyorum.

Birçok kişi bu duruma şahit olmuştur. Kartal metrosu üzerinde hemen hemen her durakta Usain Bolt edası ile depar atan arkadaşların nereye koştuklarına hiç dikkat ettiniz mi?

Engelli asansörüne koşuyorlar!

Yaşlılar, engelliler, çocuklular, hamileler ise maalesef ki Usain Bolt edası takınan genç arkadaşlara ve Usain Bolt edası ile depar atan insanlara yetişemedikleri için arkada kalıyorlar.

Asansördeki finiş noktasına gelen Usain Bolt çakması arkadaşlar, arkadan gelen engellilere ve yaşlılara asansörde yer kalmaması sebebi ile hemen “Engelli Asansörünün” yukarı tuşuna basıp, bir depar da asansörde atıyorlar.

Yaşlı, hamile, engelli, bebek arabalı ve diğer asansöre ihtiyaç duyan vatandaşlarımız ise, maalesef ki “Engelli Asansörünün” yukarı çıkıp, yukarıdaki “Sözde engelli” vatandaşları alıp aşağı getirmesini bekliyorlar.

Bir yandan da anons duyuyoruz tam o sırada…

“Engelli asansörleri yaşlı ve engelli yolcularımızın kullanımı içindir…”

Bugün küçük bir deneme yaptım. Acaba asansör ne kadar hızlı yukarı çıkıyor. Metrodan Usain Bolt edası ile indim. “Engelli” arkadaşlarımız Usain Bolt edası ile asansöre koşarken ben de yürüyen merdivenlere doğru depar attım. Yürüyen merdivenlerde ise aynen onların asansörde yaptıkları gibi bekledim. Hiç kıpırdamadım, koşmadım! 

Yukarıya çıktığımda ise asansörle aynı anda yukarıda olduğumu gördüm!

Kısacası asansöre binmelerinin acele işlerinin olmadığını ispatladım!

Simto_Alev_Yuruyen_Merdiven
Görsel: Simto Alev http://www.simtoalev.com

Merdivenlere çıkamayacak kadar engellisindir, yaşlısındır, küçük bir bebeğin vardır kucağında, bebek arabası ile yolculuk ediyorsundur, tekerlekli sandalye kullanıyorsundur…

Bu gibi durumlarda merdiven çıkmak zor ya da imkansızdır! Hele ki tekerlekli sandalyelerin geçtim normal merdiveni, yürüyen merdiven çıkması da imkansızdır!  Bir de kocaman ağır, akülü olan modeller var! Nereden baksan 100-150 kilo o tekerlekli sandalyeyi hangi merdivene koyup yukarı çıkaracaksın?

Sağdaki resim her şeyi anlatmıyor mu? 

Geçenlerde yine Kozyatağı metro durağında indim. Sallana sallana merdivenlere doğru ilerliyordum ki bir tekerlekli sandalyede engelli  bir vatandaşımızın merdivenlere doğru yöneldiğini fark ettim.

Şaşırdım!

Kocaman tekerlekli sandalyeyi merdivenlerden nasıl çıkartacaktı. Merdivenlere gelince engelli vatandaş durdu ve öylece dimdik duran yürüyen merdivenlere baktı…

Dayanamadım…

Gidip yanına “asansör var, asansörü kullanabilirsiniz” demek istedim. Yanına gittiğimde ne söyleyeceğimi anlamış gibiydi.

_Asansör çalışmıyor! Arzalıymış

Bir anda dona kaldım. Adam sanki aklımı okumuştu.

_Asansör çalışmıyor? Peki görevlilere haber verelim? 

_Evet görevlilere haber verdim. Üst katta çalışıyorlarmış 2 saate kadar asansör hizmet verecekmiş. 

İki saat mi? Arkadaş ne yapacaksın iki saat burada? Televizyon bile yok ki vakit geçir diyeceğim? Üst kata çıkıp görevlilere aşağıda bir engelli vatandaşın beklediğini söyledim.

Adamlar canlarından bezmiştiler!

“Haberimiz var çalışıyoruz asansöre fazla kişi binmiş ve …. sistemleri sıkışmışıp kilitlenmiş” diye seslendi. Adamın ses tonunda da “Sözde engelli” vatandaşlara bir sitem vardı. Adam ne yapsın? Arabayı bu kadar çok kullan ömrünün yarısı biterdi…

Her sabah onlarca kişi koşarak “engelli asansörüne” doluşuyor!

Her sabah onca yaşlı ve engelli vatandaşa yer verilmiyor!

Yanlarına gelen engelli vatandaşa bakıp yüzleri kızarmıyor!

Bebekli ve hamile kadınlara bakıp utanmıyorlar!

Asansöre ben de sıkışayım diye binip kapasitesini aşırdıklarında asansör arıza yapıyor!

Günde 100 kere çalışacak asansöre her dakika sıkışa sıkışa binip, kapasitesinin üstünde yükleniyorlar, binlerce kez çalışıyor ve bir süre sonra asansör arıza yapıyor.” düşünmüyorlar!

Peki hiç düşünmüyorlar mı? Engelli bir vatandaş geldiğinde o asansör arızalıysa yukarı nasıl çıkacak?

Hiç düşünmüyorlar mı? Yaşlı insanlar merdivenleri nasıl çıkacak?

Hiç düşünmüyorlar mı? Bir bebek arabasını merdivenlerden yukarı içerisinde yeni doğmuş bir bebekle yukarı çıkarmanın tehlikesini?

Hiç düşünmüyorlar mı? Bir akülü tekerlekli sandalyenin 150 kilo olabileceğini ve yürüyen merdivenlerle çıkartılamayacağını? En azından iki kişinin destek olması gerektiğini ve merdivende tehlike arz edebileceğini?

Eşeğiz arkadaş düşünmüyoruz.

Kendimizden başkasını düşünmüyoruz. Otobüste yaşlı bir teyzeye de artık yer vermiyoruz. Yolda bir yaşlı amcanın karşıdan karşıya geçmesine umursamaz bir şekilde bakıyoruz. Bir tekerlekli sandalyenin kaldırıma karşı verdiği mücadeleyi düşünemeyecek kadar az zekaya sahibiz.

Engelli asansörünü kullanırsak, asansörün bozulabileceğini aklımızın ucundan bile geçirmiyoruz! Bir asansörün arıza yaptığında en azından 3-4 saat servis dışı kalacağını düşünmüyoruz. 3-4 saat içerisinde nice engelli ve yaşlı vatandaşı mağdur ettiğimiz umrumuzda bile değil!

Yok yok hacı hepsini biliyoruz da aklımızın ucundan geçirmiyoruz!

O engelli asansörüne binecek kadar engelli tek bir şeyimiz var! Kafadan sakatız! Aslında engelli asansörleri bizim için yapılmış! Tekerlekli sandalyedeki arkadaşlar kendi başlarının çaresine baksınlar!

Görme engelli vatandaşların asansör yerine yürüyen merdiven tercih ettiklerini görünce lanet ediyorum kendime. Yetmiş yaşında amcanın yürüyen merdivenlere çıkıp, merdivenin sağına yapıştığını görünce kahroluyorum. Engelli bir vatandaşın asansöre doğru yönelirken Usain Bolt edası ile asansöre koşan gençleri görünce kendimden utanıyorum!

Her sabah asansörün önünde bekleyen minili kızları, yakışıklı delikanlıları, genç hanımları, olgun hatunları ve erkekleri görünce yüzlerine şöyle bir bakıp, gözlerimi üzerilerinden ayırmadan ters ters söyleniyorum. Belki utanırlar diye…

Bir tanesi bile utanmaz mı arkadaş?

Bir asansörü arıza yapmayacak kadar kaliteli bile inşa etsen,  bir günde binlerce kez kullandığın için halatları aşınır, frenleri aşınır, motorları aşınır arkadaş. En sonunda paşa paşa arıza yapar!  En iyi kalite arabayı bile aldıktan sonra 100.000 km’ye geldiğinde artık satalım yoksa masraf çıkarır bize demiyor muyuz?

O asansörleri hiç düşünüyor musunuz? Peki sizin yüzünüzden bozulunca bir tekerlekli sandalye ile yukarıya hiç kimsenin çıkamayacağını? Hamile bir kadını zorla merdivenlerden çıkartacağınızı? Tekerlekli sandalyeyi, yürüyen merdivenlere yokuş yukarı koyup, arkadan iki kişinin destek olarak yukarı çıkarabileceğini?

Kendi kardeşiniz olsa? Bıraktım engelli olmasını hamile olsun, karnı burnunda olsun, asansörün bozuk olduğunu duyun ne yapardınız? Metro istasyonunu görevlilerin başına yıkardınız değil mi?

Kucağınızda 2 aylık bebeğiniz ile merdivenlerden yukarı çıkmak zorunda kalsaydınız asansörle çıkanlara ne derdiniz?

Peki ya engelli olsaydınız? Kocaman tekerlekleri olan bir sandalyede olsaydınız? Usain Bolt edası ile asansöre koşan, yaşlıları bile umursamayanlara ne derdiniz?

Hiç kimse bana gelip gazel okumasın, yok merdiven çokmuş, yok üşenmiş, yok tünel çok korkunçmuş, yok yürümek uzun sürüyormuş, yok acele işi varmış…

O merdivenler yürüyor! Sabit bile değil!

Bunların hepsi üşengeç bir kişinin kendinden başkasını düşünmemesi, düşüncesizliği, bencilliği, yardımseverliği unutması ve eşşekliğidir arkadaş!

Zorunlu değilseniz, (ayağınız sakattır, parmaklarınız alçıdadır, bacak kaslarınız şişmiştir, kolunuz kırılmıştır…) engelli değilseniz, (görme engelliler bile asansör kullanmıyor çoğunlukla) yaşlı hiç değilseniz, (bu sabah 60’ın üstünde bir amcanın çatır çatır merdiven çıktığına şahit oldum)…

Asansör kullanmayın! O asansörler sizin için değil, zorunlu kalanlar için yapıldı!

“Kartal Metrosunda Ne Çok Engelli Varmış?” üzerine 8 yorum

 1. Bunlar ahlak yoksunu insanlar miskin uyuşuk uşendiklerinden engelli insanların haklarına resmen tecavüz ediyorlar.
  aslında bu engeli yasalarını hazırlarken bu tür olayların engelenmesi için yasalara bir kaç madde daha ekleyeceksin engelli asansörü, otoparkı, merdiveni, otobus,metro vs yerlerde saglam olupda oturanlar aynı sigra cezası gibi para cezası keseceksin öyle sigara cezası gibi 72 tl degil daha yüksek olacak bak birdaha yapıyorlar.

  Yanıtla
 2. Daha söyleyecek çook şeyler varda, kimin umurunda.. Bu ve benzeri durumlar hiçbir zaman sona ermeyecek. Yazıklar olsun ki böyle insanlar da var..

  Yanıtla
 3. Ben de bir örnek vereyim; tünel biraz karanlıksa ya da aşırı güneş altında Bastonumu açıyorum, takip çizgisine koyup yürümeye başlıyorum… bir de ne göreyim? takip çizgisinin üzerine park etmiş bir araç ya da tünelle birlikte dönmek yerine bitiş noktasında bir duvar!
  En güzelini Kabataş yapıyor arkadaş, asansör kapalı, engelli yaklaşınca adam basıyor düğmeye asansör açılıyor. Bunlar da birer kamera+monitör koyup izleseler hiçbir sorun kalmaz kanımca..
  Samimi söylüyorum, sadece engellilerin yaşadığı sorunları her satıra birer cümel ,12PTS boyutunda sıralasanız en az 2 cilt kitap çıkar…

  Yanıtla
 4. Çok basit bir yöntemi var bu işin. Engellilere özel kart verilse ve sadece bu kart ile çalışsa asansör bütün mevzu çözülür.

  Yanıtla
  • konyada bu şekilde çalışıyor, engellilerin için hazırlanan toplu ulaşım kartı(elkart) aynı zamanda engelli asansörlerini de aktif etmek için kullanılıyor.

   Yanıtla
   • 5 senemi Konya’da geçirmiştim. Konya’daki sistem güzel fakat bebek arabalı ya da valizli yolcular için hangi kart yolculara verilecek? Bu sistemi engelli yolcularımız için kullandırtmak kolay diye düşünüyorum ama valiz, birkaç günlük rahatsızlığı vs olan için özellikle yoğun olan istasyonlarda takip edilemeyecek bir hal alacaktır.

    Yanıtla
 5. Yazınızı oldukça beğendim. Mümkünse biraz daha sadeleştirip,toplu baskı alarak asansörün yanına bu kağıtlardan konmasını talep ediyorum. Broşür dağıtan arkadaşlar gibi birisi dağıtsa mesela,belki vicdanları rahatsız olur insanların.
  Teşekkürler

  Yanıtla

Yorum yapın