Kendi Cihazını Getir Ama… (Bring Your Own Device)

Yavaş yavaş tüm dünyaya yayılmaya başlayan kendi cihazını getir (Bring Your Own Device) trendi, şirketler için tasarruf anlamına geliyor. Türkiye’de de etkisini göstermeye başlayan bu trendin arkasındaki tehlike ise kuruma yıkıcı zararlar verebilecek cinsten…

Yeni nesil çalışanlar akıllı telefon ve tabletlere sahip oldukları gibi, onlar için bu mobil cihazlar hayatın vazgeçilmez birer parçası. Çalışanlar, günümüzde e-posta alışverişi ve buna benzer birçok işi mobil cihazlar üzerinden yapmayı tercih ediyor. Kurumlar çalışanlarını bu gibi teknolojiye bağlı kişiler içerisinden seçtiklerinde, çalışan başına en az 1500 dolar masraftan tasarruf sağlayabildiklerini söylemek hatalı olmaz.

Kendi Cihazını Getir Trendi Ne Kadar Güvenli?

Kurumlar için iyi haber olan kendi cihazını getir trendi, BT yöneticileri için ne kadar verimli ve güvenli bir yöntem? Kurumların teknoloji ve ağ yapılarından sorumlu olan IT yöneticileri için durum maalesef finans departmanı kadar parlak değil. Her bağlantının kontrol edilmesi gereken yapılarda, güvenlik endişesi taşınmaması söz konusu bile olamaz. Kaldı ki, bir de sisteme binen ekstra yükler oluşacak.

Helyum Bilişim Genel Müdür Yardımcısı Neslihan Aksun, iş dünyası tarafından kendi cihazını getir trendine karşı sergilenen hevesli yaklaşımın endişe verici olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “İş dünyasının büyük bir kısmı mobil cihazlar üzerinden dönüyor. Hızla ülkemizde de yaygınlaşan bu trende biz ‘mobil dönüşüm’ diyoruz. Mobil cihaz maliyetlerini sıfıra indirmek bir şirket sahibi ya da yöneticisi için her ne kadar önemli ise, bu mobil cihazlar üzerinden aktarılması gereken bilgilerin güvenliğine de o kadar önem verilmelidir”.

Aksun’a göre, kendi cihazını getir trendi, güvenlik önlemlerinin alınması halinde kurumlar için ciddi tasarruf sağlarken, öte yandan da kurumsal bilgilerin güvende kalmasını sağlıyor. Özellikle son dönemde büyük bir artış gösteren Android’li cihazların destekledikleri çokça bağımsız uygulama mağazaları bulunmakta. İşte en çok bundan dolayı kötü niyetli siber korsanların bu platformlara iştahları günden güne daha da kabarıyor. Tehlikelerden uzak kalmak için ise atılması gereken en temel adım mobil cihazların da yönetilebileceği ve kontrol edilebileceği altyapıya sahip bir güvenlik çözümünü acilen devreye almak. Aksi takdirde, kendi cihazını getir trendi ile cihaz maliyetleri düşerken, oluşacak yönetilemez zararlı risklerin rakamsal değerleri hesaplanamayacak boyutlarda olabilir.

Helyum Bilişim, hem çalışanların sahip olduğu, hem de kuruma ait taşınabilir cihazlara kapsamlı koruma için Trend Micro Mobile Security’yi öneriyor

Yorum yapın