Kısa Devre mi? Siber Saldırı mı?

Bugün ülke çapında büyük bir elektrik kesintisi ile karşı karşıyayız. Maalesef ki gelen açıklamalara ve televizyon haberlerine baktığımızda da ortalıkta bir belirsizlik durumunun hakim olduğunu görüyoruz.

Şu sıralarda jeneratör sayesinde bilgisayarım açık ve İnternet var. Ancak arızanın devam etmesi ilerleyen saatlerde jeneratör gibi sistemlerin de devre dışı kalmasına sebep olabilir.

Bir iki ilde olan bir kesinti de değil, elektrik kesintisi büyük şehirler de başta olmak üzere 10’dan fazla ilde yaşanıyor.

[sari]Ülkemizde elektriğin tam olarak, özellikle de bu çapta kesilmesi gibi bir durumun yaşanmamış  olması gerekiyor. (du) Konuyu bir de Türk İnternet üzerinden okumanızı tavsiye ederim.[/sari]

Ülkemizde elektrik, doğalgaz ve benzeri sistemler için kritik noktalar ve kontrol sistemleri mevcut. Ayrıca, barajlardan tutun da, önemli merkezlere kadar birçok noktada olağan üstü durumlar için önlem alınmıştır.

Ancak bugün yaşadığımız duruma bakınca, yeterli olmadığını söyleyebiliriz. 

Elektrik uzun süre kesildiğine neler olabilir hiç düşündünüz mü? 

İşte bu noktada olayın Siber bir saldırı olabileceği ihtimallerini akla getiriyor. Türk İnternet üzerinden okuyabileceğiniz gibi NTV üzerinde de benzer bir senaryo haberi biraz önce yayınlandı.

Peki GSM şebekeleri? Hastanelerin jeneratör sistemleri? 

Uzun süreli kesintilerde felakete yol açabilecek kadar ciddi problemlerle karşılaşmak mümkün!

Acaba Siber saldırı, Stuxnet/Flame benzeri bir saldırı mı?

Benzer olayların İran’ın başına gelmesi Türkiye’nin de başına gelebileceğinin en büyük kanıtıdır. Hatırlarsanız Stuxnet virüsü ile İran’ın nükleer santrallerinde büyük riskler ortaya çıkarmış ve milyonlarca dolar zarar oluşmuştu. 

Bu noktada insanın aklına bu bir Siber Saldırı mı sorusu geliyor!

Neden mi? Bu kadar saat oldu ve arızanın sebebi açıklanamadıysa, insanın aklına bu tarz senaryolar gelmesi çok doğal…

Oysa devir Stuxnet, Flame devri ve dahaa bilmediğimiz ülkelerin stratejik bölgelerine ve önemli enerji sistemlerine saldırı yapan kim bilir ne gibi virüsler ortalıkta dolaşıyor?

[kirmizi]Elektrik kesintisine yönelik açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Operasyonel hata mı yoksa siber saldırı mı araştırılıyor” dedi.[/kirmizi]

Günümüz teknoloji devri ve elektrik şebekeleri de diğer sistemlerde olduğu gibi akıllı şebekeler haline geldi. İşin içine teknoloji ve İnternet girdiği andan itibaren Siber riskleri ve Siber saldırıları da düşünmemiz gerekiyor.

Evet, bu kesintinin sebebi bir siber saldırı olabilir!

Geçen yıl Amsterdam’da süzenlenen ‘Black Hat Europe’ isimli toplantıda elektrik şebekelerine sızabileceği ve elektrik kesintilerine neden olabileceğini iddia etmişti.

Umarım bugün başımıza gelen olaydan büyük bir ders alırız. Umarım Siber saldırı gibi büyük bir risk olmamıştır. Umalım ki elektriğimiz en kısa sürede gelir.

Umalım ki bu bir kısa devredir…

Aksi takdirde hastanelerden tutun da soğuk hava depolarına (yiyecekler) kadar, bozulan aşılardan benzin kuyruklarına kadar birçok noktada büyük sıkıntılar çekeceğimiz aşikar…

Siber saldırılar ve güvenlik konusunda bilinçlenmeye başlamamız gerekiyor. Umarız ki bu konuda Cypsec gibi konferansların önemi daha da artar.

“Kısa Devre mi? Siber Saldırı mı?” üzerine bir yorum

  1. Enterkonnekte sistemde kesinti olmaz diye bir şey yok, kesintileri lokal düzeyde tutmak için iyi bir sistemdir. Ancak Amerika’da 2003’de olduğu ve Avrupa’da da dönem dönem olduğu gibi sıkıntı olabiliyor. Bir bölgede ortaya çıkan sorun hızlı bir şekilde yalıtılamadığı anda, tüm şebekeyi etkileyip geniş ölçekte kesintiye sebep olabiliyor. Amerika’daki 2003 kesintisinde de hatlarının altındaki ağaçlarının tepelerini budamayan ve otomasyon sisteminde hata olan elektrik iletim firması suçlanmıştı.
    Mesele arızanın nedeninin ortaya çıkıp, erken giderilip, bir daha olmayacak şekilde önlem alınabilmesi. Tabi oraya kedi buraya köpek girdi gibi garip açıklamalar yapmadan…

    Cevapla

Yorum yapın