LinkedIn’den Kurumsal Markalara Yeni Pazarlama Seçenekleri

LinkedIn, Markaların Hedef Kitlelerine Göndereceği Mesajların Hiper- Kişiselleştirilebilmesi İçin LinkedIn Hedeflenmiş Güncellemeler (Targeted Updates) ve Takipçi İstatistikleri (Follower Statistics) Sekmesini Sunarak Takipçi Ekosistemini Güçlendiriyor

Dünya genelinde 150 milyonun üzerindeki üyesi ile dünyanın en büyük profesyonel ağı olan LinkedIn, Hedeflenmiş Güncellemeler (Targeted Updates) ve Takipçi İstatistikleri (Follower Statistics) sekmesi ile markaların ticari bağlamda daha etkin bir takipçi ekosistemi oluşturmasına yardımcı olmaya devam ediyor. LinkedIn, bu yeni takipçi araçlarını ilk olarak kullanacak olan global olarak Microsoft ve Avrupa’da Philips gibi seçkin bir ilk sürüm ortakları grubu kurdu.

Bu yeni özelliklerin kullanımıyla bu ilk pazarlamacı grubu, kendi LinkedIn Şirket Sayfalarından gerçekleştirecekleri kampanyalar için daha sağlam hedefleme ve analitik özelliklerine erişebilecekler. Sektör, Kıdem Düzeyi, Görev, Şirket Büyüklüğü, Şirket Dışı Personel ve Coğrafya gibi kategorilere dayanarak, bağlılığı arttırmak üzere kişilerin ilgilendikleri içerikleri gönderebilecekleri hiper-odaklı takipçi listeleri oluşturabilecekler.

Buna ek olarak pazarlamacılar, takipçi bulma çabalarına yönelik değerlendirme yapmalarını, beğenme, paylaşma, yorumlar ve bağlılık yüzdesi gibi bağlılık ölçütlerini zaman içerisinde takip etmelerini ve takipçilerinin demografik bilgilerini incelemelerine daha fazla destek sağlayacak olan bir self-servis erişime sahip olacaklar.

Bu yeni özelliklerle ilgili olarak Philips Healthcare Sosyal Medya Strateji Uzmanı Clive Roach şu yorumda bulundu,

“LinkedIn’in hedeflenmiş güncellemeleri, sadece onların ilgilendiği bilgileri paylaşarak şirket takipçileri ile bağlantı kurmamızı kolaylaştırıyor. Ayrıca, bu güncellemelerle birlikte sağlanan yeni istatistikler, iletişimimizle ilgili sürekli olarak ince ayar yapabileceğimiz ve bu ilişkileri iyileştirebileceğimiz anlamına gelmektedir. Çok fazla bilgi yükünün insanları uzaklaştırabileceği bir online ortam için atılan harika bir adım. LinkedIn ile artık şirket takipçilerini geri çekebiliyoruz.” 

LinkedIn’in Takipçi Ekosistemi Hakkında Ek Bilgiler

 • LinkedIn’in Eşsiz Takipçi Ekosistemi: LinkedIn’in takipçi ekosistemi, pazarlamacıların doğru takipçileri belirlemesi ve bulmasına, ilgili içerik gönderimleriyle takipçilerle düzenli bir şekilde iletişim kurmalarına ve takipçi ilişkilerinin etkisini analiz ve optimize etmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.
 • LinkedIn’in “Şirketi Takip Et” (Follow Company) Butonu: LinkedIn Hedeflenmiş Güncellemeler (Targeted Updates) ve Takipçi İstatistikleri (Follower Statistics) sekmesi, Şubat ayında LinkedIn’in takipçi ekosistemi stratejisinin ilk adımı olan LinkedIn Şirketi Takip Et (Follow Company) butonu üzerine kuruldu. Şirketlerin web sitelerine ve diğer pazarlama materyallerine eklenen bir butonla bağlantıyı kolaylaştırıyor.

LinkedIn Üyeleri ve LinkedIn Takipçi Ekosistemi Hakkında Ek ABD Araştırması:

 • Üyeler, şirketlerden LinkedIn’de bulunmalarını ve bağlantı sağlamalarını bekliyor:
  • LinkedIn üyelerinin %63’ü şirketlerin LinkedIn’de bulunmasını bekliyor.
 • Üyeler, şirketleri “takip ediyor” ve bu ilişkilerini sürdürmek istiyor:
  • LinkedIn üyelerinin %70’i LinkedIn’de şirketleri takip ediyor veya edebilir.
  • LinkedIn takipçilerinin üçte ikisi (%64) şirketleri “süresiz” olarak takip edebilir.
 • Takipçiler LinkedIn’de aktifler:
  • LinkedIn takipçileri, ortalama üyeden 2 kat daha fazla bağlı.
  • LinkedIn takipçiler, ortalama üyeye oranla 3 kat daha fazla LinkedIn grubunda yer alıyor.
 • LinkedIn’de takipçilerin sağlanması marka ölçütlerini önemli derecede etkiliyor:
  • Mevcut takipçilerin yarısı (%49), takipçileri ile bağlantı halindeki bir şirketten ürün veya hizmet satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu belirtiyor.
 • Üyeler, diğer sosyal platformların aksine LinkedIn’de şirketleri takip etme konusunda daha motive:
  • Mevcut takipçilerin yarısı (%47), şirket haberleri ve güncellemelerini duymak için LinkedIn’in daha uygun bir sosyal ortam olduğu konusunda hemfikir.

Yorum yapın