Malicious Software removal Tool Nedir? Ne işe yarar? Nasıl Çalışır ?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Malicious Software removal Tool dan bahsetmek istiyorum. Microsoft Updateleri arasında sisteminize yüklenen Malicious Software removal Tool dan sanırım hala haberi olmayanlar var. Haberi olanlarda nasıl çalıştırılıcağını bilmiyor malesef.

Malicious Software Removal Tool yani Microsoft Windows Kötü Amaçlı yazılımları temizleme aracı adından da anlaşılabileceği gibi sisteminizi tarayarak sistemde olabilecek zararlı programları temizliyor. Birçok program özelliklede bedava diye kullanıcıya sunulan programlar arasında trojan, virüs, mallware diye hitap ettiğimiz kötü yazılım kodları ihtiva eder. Bu programları sisteminize kurduğunuz zaman sisteminizi ele geçirir ve hackerlere sisteminizi açarlar. Bunun dışında bilgi kaçırma, banka hesap numarası ve şifrelerini kopyalama, özel şifrelerinizi çalma gibi farklı işlevleri olanlarda mevcut.. Microsoft Windows’unu seviyor ki buna karşın kendiside bir yazılım çıkarttı ve updatelerinin arasına yerleştirdi.

Aslında piyasada bu tip zararlı yazılımlara karşı birçok anti yazılım var. Birçok virüs programıda artık komplike haline getirilmiş olarak butip zararlı kodları sisteminizden temizliyor. Madem dedik windows biz kullanıcılarını düşünmüş bizim için bir program geliştirmiş eee Microsoft firmasından daha iyi de Windows’u kimse temizleyemez diyoruz ve nasıl çalıştıracağımıza geliyorum.

Dikkat ettimde sisteme yüklenen bu Kötü amaçlı yazılımları temizleme aracı malesef sisteme kurulduktan sonra masaüstüne yada programlar arasında bir kısayol atmıyor atsa herkes görebilir kullanabilir diye düşünüyordum. Neyse programı çalıştırmak için

BAŞLAT
ÇALIŞTIR

“mrt.exe”

yazıp Entere basıyoruz..

Karşımıza karşılama ekranı geliyor kısa bilgiler veriyor. Bu ekranda İLERİ butonuna basarak tarama şeklini seçiyoruz.

HIZLI
TAM
ÖZEL

seçeneklerini getiriyor.

Hızlı kısa bir sistem taraması yapıyor…

Tam ise KOMPLE bir sistem taraması yapıyor bunu seçerseniz birkaç saat beklemeniz gerekebilir.

Özel bölümde ise belirli bir klasörü tanıyoruz ve tarama gerçekleştiriyoruz.

Hadi kolay gelsin..

“Malicious Software removal Tool Nedir? Ne işe yarar? Nasıl Çalışır ?” üzerine 24 yorum

 1. arkadaslar mrt.exe dosyasi windows u yeni guncellediginizde guncellestirmeleri actiginizda windows dogrulamasindan gecer gecmez diger programlarda direk yukleniyor

  Cevapla
 2. Şimdiye kadar okuduğum en iyi, en anlaşılır ve en kısa anlatım olmuş. Teşekkür ederim.

  Yalnız yanlış anlaşılmaktan korkarım ki yazıda bulduğum aşağıdaki dil kural yanlışlıklarını belirtmek istedim. Bilindiği gibi en çok dikkat etmemiz gereken husus dilimizi kusursuz kullanabilmemizdir.

  Yazıda; “malesef, maalesef” olacak;
  “… temizleme aracı adından da anlaşılabileceği…” ifadesinde, “temizleme aracı” ndan sonra virgül olmalıydı;
  “… özelliklede …” kelimesinde “özellikle de” ayrı yazılması gerekirdi;
  ” … seviyor ki buna karşın “kendiside”, bu kelimede de “de” ayrı yazılmalıydı;
  “Birçok virüs “programıda;, burada da “da” ayrı yazılmalı;
  ” … haline getirilmiş olarak “butip”, “bu tip” olacak;
  “Dikkat ettimde “ettim de” olarak;

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)