Microsoft Surface (Yüzey) Teknolojisi ile Masanız Bilgisayar Oluyor

Merhaba,

Bu gece size katıldığım bir konferansta değinilen bir yenilikten bahsetmek istiyorum. Bakalım teknoloji nereye kadar gidecek. Eskiden bir çizgi film izlerdim bilmem siz de bilirmisiniz, Jetgiller. Her şey hayal gibiydi orda. Arabalar karadan degil havadan gidiyor, görüntülü konuşmlar.. Bilgisayarlarla iletişimi saymıyorum bile. Konuyu nereye mi bağlıcam? Tamam bağlıyorum 🙂 , öyle bir bilgisayar düşününki, klavyeye, fareye vs. ye ihitiyacınız yok. Her şeye dokunuyorsunuz ve masanızın yüzeyi bilgisayar. Evet, masanızın yüzeyi. Resimlere bakabiliyorsunuz, büyütüp küçültebiliyorsunuz, mail atabiliyorsunuz, rezervasyon yaptırıp bilet alabiliyorsunuz. Ne var bunda demi? Bilgisayardan farkı yok gibi. Bu anlattıklarımın bilgisayardan farkı yüzeyin masanızın üzerinde olması ve her seyi dokunarak yapmanız.

hi.gif

Daha ilginç yönlerine inelim şimdi. Bu bahsettiğim masa üzerine bir nesne koyduğunuzda onu algılayabiliyor. Mesela, telefonunuzu masanın üzerine koydunuz. Sistem telefonunuzu algılıyor ve isterseniz telefona elinizle masanın üzerinden resim veya müzikleri sürükleyip bırakabiliyorsunuz. Daha da ileri gidiyorlar. İki telefonu masanın üzerine bıraktığınızda aralarındaki farkı yazıyor size.

tel.gif

Bir örnek daha vereyim. Farz edin ki, bir restauranttasınız siparişinizi kimse almaya gelmiyor. Menu masanın üzerinde dijital, ordan dokunarak istediğinizi seçiyorsunuz ve size getiriyorlar. Veya masanın garson masanın üzerine bir bardak bırakıyor, masa içinde ne oldugunu söylüyor. Hadi burnun nasıl yapıldığını söyleyim, bardak tanımlandığı için msa bunun ne olduğunu söylüyor. Neyse, yemeğin sonu geldi hesap ödenecek. Yine aynı şey kimse hesabı almaya gelmiyor. Kredi kartınızı masanın üzerine koyuyorsunuz masa onu algılıyor ve siz ödemek istediğinizin resmini sürükleyip kredi kartının bulunduğu kısma bırakıyorsunuz. Arkadaşınızda aynı işlemi yapıyor kendi yedikleri için. Hesabı siz ödemeyecekseniz 🙂 .

Bu teknolojinin evlere girmesi biraz zaman alacak gibi ama tabiki hıza yetişmek mümkün değil. Belki düşündüğümüzden daha kısa sürede evimizde olur.

Evet, sanırım bir çok şeyden bahsettim şimdi sıra teknolojinin adı ve sahibine gelelim. Bu teknolojinin adi Surface (Yüzey) Teknolojisi. Teknolojinin yazılımı Microsoft’a, dizaynı ve hayata geçirilmesi ise anlaşmalı olduğu şirketlere bağlıymış. Ayrıca sloganları “Eskiden her masada bilgisayar olacak diyorduk, şimdi ise her masa bilgisayar olacak diyoruz. ” 🙂 .

Sanırım böyle anlatınca durum biraz havada kaldı. Hadi bir de videoyu izleyin. Eminim o zaman anlayacaksınız nedemek istediğimi. 🙂 Videoların yüklenmesi biraz zaman alıyor ama muhakkak izleyin. Yarın torunlarınıza bu da ne ki diye sormayın 🙂 🙂 🙂

Surface Technology Video

Nil_ Lin

“Microsoft Surface (Yüzey) Teknolojisi ile Masanız Bilgisayar Oluyor” üzerine 2 yorum

Yorum yapın