Master Boot Sector NTFS Bilinmiyor. XP Sürekli restart atıyor.

Birçoğunuzun karşısına çıkmış bir hatadır. Bazen elektrik kesintisi bazen bir program bazende bir virüs sayesinde yada kendi ellerimizle ( Becerebilenler var malesef ) Harddisk inizin Boot Sector diye tanımladığımız NTFS yada FAT32 bölümleri silinebilmekte / Zarar görebilmekte.

Bilgisayarınızı açtığınız zaman karşınıza NTLDR Eksik veya bilgisayarınız siyah ekranda öylecene kalabilir. Genelde en sık görüleni ise MBR niz bozulduğu zaman Windows size açılırken seçenekler sorar.

Güvenli Mod
Komut istemi ile güvenli mod
En son en iyi yapılandırma…….

Gibi fakat hangi seçeneği seçerseniz seçin hiçbir şekilde bilgisayar açılmıyor veyahut reset atıyordur. Bu durumda anlayabileceğiniz gibi MBR sektörünüz zarar görmüş demektir. Daha da açıkca anlatmaya çalışayım Harddiskinizdeki BOOT SECTOR dediğimiz NTFS bölümü silinmiş / zarar görmüş demektir.

Peki ne yapacağız ?

Kolay yeni bir Boot Sector oluşturacağız

Peki nasıl olacak ? Ya Harddiskimdeki bilgilerim ?

Merak etmeyin hepsi genelde yerinde duruyordur format felan atmaya kalkışmadığınız zaman sıkıntı çıkmaz. Özelliklede kurcalamayın 🙂

ÇÖZÜM :

Öncelikle önemli bir uyarı ile söze başlayayım. Bilgileriniz bu işlem sırasında kaybolabilir. Zarar görebilir. Dikkat ediniz ve önemli ise bilgileriniz muhakkak ki yedek alınız. Bu işlem esnasında doğacak zararlardan sorumlu değilim.

Sorunumuz PC sürekli reset atıyor güvenli kip de dahil açılmıyor.

Bilgisayarınızı Windows CD si ile başlatınız.

Kurulum ekranında “R” tuşu ile ONARMA bölümüne geliniz.

Kurtarma konsolunu açınız ve kurtarma konsolu açılınca

fixmbr c:

fixboot c:

Size yeni bir MBR bölüm oluşturacağını söyleyecektir “E” harfine basıp devam ediyoruz.

Bölüm başarıyla oluşturuldu dedikten sonra işlem bitmiş demektir.

DIR

yapıp entere bastığınızda C:\ Sürücüsü içerisindeki tüm dosyalarınızı görebilirsiniz.

Eğer ki olmazsa

tekrar şunları yapacağız.

Fixmbr C:

Fixboot C:

Chkdsk /R

Son eklediğim komutta ise sistem diskiniz taranacak bozuk sektörler onarılacaktır. İşlem tamamlanamazsa ki ben yaptım tamamlanmadı ve Harddiskimin içerisindeki bilgilere ulaşamadım.

Bilgisayarınızı yeniden Windows CD si ile başlatınız.

Kurarma konsoluna “R” ile geçiş yapıyoruz.

Kurtarma konsolunda işlemlerimizi tekrarlıyoruz.

Fixmbr C:

Fixboot C:

Chkdsk /R

0 dan 100 e kadar sayacak ve diskinizde fiziksel bir arıza yoksa onaracaktır. 2. kez işlemi denedim ve diskimdeki tüm bilgileri %0 kayıpla kurtarabildim.

Hadi kolay gelsin…

“Master Boot Sector NTFS Bilinmiyor. XP Sürekli restart atıyor.” üzerine 8 yorum

 1. slm.. önemli bir sorunum var. bu konuda bilgi ve tecrübelerinize güvenerek acil yardım istiyorum.. yaklaşık 50 bilgisayrlı bir ağım var. yerel ağ gayet iyi şu anda ama internet inanılmaz yavaş. ilk sayfalardan sonra kilitliyor. outlook kullanılamaz duruma geldi.. sebebinin sabit ip olduğunu düşünüyorum ama çözüm noktasında hiç bir şey yapamıyorum çünkü ağ üzerinde erp programı kullanıyoruz ve o serverlarında zarar görmesini istemiyorum.. bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. benim düşüncem sabit ip ama başka bir şeyde olabilir tabi..

  Yanıtla
 2. blackrose:

  50 PC lik ağında domain mi kullanıyorsun ?
  Server işletim sisteminiz nedir ?
  50 PC aynı yerdemi yoksa şube olarak tek bir server bağlantısı mı yapıyorsunuz ?
  Kullandığınız ERP hangisi ?
  ADSL mi yoksa özel bir internet hattı mı kullanıyorsunuz ?
  Server’inize kablolu mu kablosuz mu bağlantı sağlıyorsunuz ?

  Biraz ayrıntılı anlatırsanız size yardımcı olabilirim.

  Yanıtla
 3. Selam
  Gerçekten işe yarıyor.Kızımın PC sindeki birçok dosyalarını(Kendi resimleri,,inmdirdiği şarkılar vs vs) kurtarabilmenin sevincini ondan çok ben yaşadım.Paylaşım ve bilgilendi için çok ama çok tşk..e diyorum..

  Yanıtla
 4. Meka ;

  Tabiki işe yarayacak denemeden yazmam 🙂 Resimlerinizi kurtardığınıza sevindim. Artık bundan sonra bol bol yedek alırsınız benide bol bol takip edersiniz 🙂

  Yanıtla
 5. Merhaba arkadasim cok tskler cok faydali bir bilgi bu siteyi ilk defa görüyorum.. ve takip edilmesi gereken bilgi dolu bir site yapandan bilgi paylasandan allah razi olsun diyorum..

  Yanıtla
 6. Peki güzel fakat benim windows cd’im yok bilgisayarımla önceden yüklenmiş haliyle geldi. Not:Dizüstü bilgisayar Marka Toshiba (sadece toshibanın kurtarma cd’si var:Nolu yardım edin. 😥

  Yanıtla
 7. işlemleri uyguladım fakat yine olmadı tüm işlemlerin sonundaki chkdsk i yaparken %75 e geliyor fakat tekrar %50 ye dönüp tekrar yapmaya başlıyor ardından %100 diyip işlemi bitiriyor fakat windows amblemi gelip yine reset atıyor yani c hala bilinmiyor olarak görünüyor pc de muhasebe programı var ve çok önemli yardımcı alursanız sevinirim saygılar…

  Yanıtla

Yorum yapın