Metrobüs’de Zam Durakta Geri İade

Metrobüsle beraber toplu taşıma araçlarında zamlı tarife 1 Eylül’den itibaren yeni fiyatlarla cebimizden çıkmaya başladı.  Başladı da maalesef ki birçoğumuzun bundan hiç haberi yok.

Birçok kişi halen daha Metrobüs’ün geri iade araçlarından haberi bile yok.  Önceleri yalnızca 3 durağa kadar 1.45TL ücret alıyordu. Aslında ilk girişte 2.10TL çekiyor, 3 duraktan fazla gitmediyseniz durak çıkışındaki geri ödeme makinelerine kartınızı okutup, fazlasını karta iade alıyordunuz. Eğer 3 duraktan fazla gittiyseniz geri ödeme yoktu. Yani ya 3 durak gideceksiniz ya da 2.10TL ücret ödemek zorunda kalıyorduk. Birçok kişi maalesef ki halen daha bunu bilmezken, otobüsten indikten sonra durak çıkışına yerleştirilmiş kiosk görünümündeki cihazlara kartını okutmayı bilmiyorken, yeni bir uygulama karşımıza çıktı.

Yeni sistemde ise, her ne kadar zam gelmiş olsa bile, birazcık adalet geldi diyebilirim. Artık yeni sistemde 3 duraktan 30 durağa kadar değil, kademeli olarak ücret artırımı uygulanıyor.

1’den 3 durağa kadar 1,60TL
1’den 9 durağa kadar 2.40TL
1’den 15 durağa kadar 2.50TL
1’den 21 durağa kadar 2.60TL
1’den 27 durağa kadar 2.70TL
1’den 33 durağa kadar 2.80TL
1’den 39 durağa kadar 2.90TL
1’den 40 durak ve üzerinde 2.95TL

fiyatları ortaya çıktı. Kısacası zamlı tarife geldi, beraberinde de kaç durak giderseniz ona göre kademe kademe çıkan ücretler ortaya çıktı. En azından 3 duraktan fazla gittim diye 2.95TL ödemeyeceğim…

Önceleri 5 durak gitsem de 40 durak gitsem de 2.10TL ücret ödüyordum. Şimdi ise yeni zamlar geldi ve 9 durağa kadar 2.40TL ödeyeceğim. Tabi ki indikten sonra durak çıkışında iade makinesine kartımı dokundurmayı unutmazsam!

Tabi ki, durak çıkışında geri iade makinelerine kartınızı dokundurmanız gerekiyor.

Ücretlerdeki bu küçük detayı bilseler dahi vatandaşların durak çıkışlarında, kartlarını okutmadıklarına şahit oluyoruz. İlk girişte bizden 2.95TL alınıyor ve duraktan çıkarken iade makinesine okuttuğumuz zaman kaç durak gittiysek ona göre ücret iade ediliyor. Bunu bilmeyen, unutan vatandaş ise 40 durak gitmiş gibi 2.95TL ödemiş oluyor…

Bu işten belediyeden başka kimse kârlı çıkmayacak gibi 🙂

“Metrobüs’de Zam Durakta Geri İade” üzerine 4 yorum

  1. Aslında bu konunun olması gereken dokundurmalı sistem değil yanı çıktığında iade için nereye dokunduracağım dememelisin çıkışta ve girişte zorunlu dokundurmalısın kartı nasıl girerken parayı almak için dokundurturuyorsa kartı çıkarkende iade için dokundurtmalı bundan 4 sene önce ben bu sistemi Hong Kong da görmüştüm adamlar bunu yapıyorlardı ve halk bu sistemi çok iyi benimsemişti bir yazıda da bundan bahsettim

    http://www.zgrkaralar.com/istanbul-kart-nasil-gelistirilebilir

    Yanıtla
  2. Zam aslında çok fazla değil. Zira, araçların masrafı çok fazla ve bu şekilde bir kolaylık sağlanması gayet iyi olmuş.
    He, durumu olmayana elbette kötü bir haber ama, Kadıköy’den Beylikdüzü’ne sadece 3 TL’ye gitmek gerçekten inanılmaz bir şey.

    Yanıtla

Yorum yapın