Microsoft Vista Lisans Sorununda Geri Adım Attı..!

Microsoft Vista Micosoft firması bir süre önce piyasaya sunduğu yenş Windows Vista sürümünde Cracker lere karşı bir güvenlik sistemi öne sürmüştü. Bu yeni sistemde kaçak lisansların önüne geçeceğini belirtmişler ve özel bir lisans sistemi geliştirmiştiler. Bu lisans sisteminde PC nize Windows Vista ‘yı kurduğunuz zaman etkinleştirildikten sonra tekrar Windows Lisansınızı kullanamıyordunuz. Yani Windows Vista sadece ve sadece bir kez kurulabiliyordu.

İlk duyduğumda emin olun bende şaşırmıştım ne demek 1 kez kurulabiliyor ? Yani Windows’um çöktükten sonra tekrar kuramayacakmıyım ? Kurduğum zaman lisansım iptal mi olacaktı ? Evet yanlış duymadınız. İşte Microsoft Firması’nın yeni Lisans çözümü buydu.

Sadece bununla kalmadılar sisteminizde örnek veriyorum Anakartınız yandı değiştirmek zorunda kaldınız, Virüs bulaştı temizlenmiyor format atacaksınız yada HDD niz hata veriyordu değiştirdiniz yani sisteminizi UPGRADE yapmak istiyorsunuz. Hayır yapamazsınız yaparsanız Lisansınız İPTAL EDİLİYORDU..! Tabi bunun sonucunda da kullanıcıların eğer sistemlerini yeniden kurarlarsa Ek lisans bedeli yani yeni Windows Vista ‘yı tekrardan para ödeyip almaları gerekecekti.

Şaşırdınız mı ? Gerçek buydu taki birkaç gün öncesine kadar Microsoft Firması geri adım attı..! Hele şükür zaten böyle birşey yapsalardı eminim ki hiçkimse salaklık etmemek için gidipte Windows Vista satın almazdı. Birkaç gün yada birkaç ay daha bekleyip CRACK li sürümlerini almak isteyeceklerdi. Çünkü tam bir saçmalık hangi akıllının aklına bu fikir geldide Microsoft Firması Ciddiye alıp bunu sistemine yerleştirdi bilmiyorum ama bildiğim birşey var. 1 kez kurmak için kimse kalkıpta lisans almazdı emin olabilirsiniz. Ne bu kullan at mı ? Tek kullanımlık İşletim sistemi 🙂 ben böyle diyorum

TEK KULLANIMLIK VISTA ..!

Dalga geçmiyorum gerçek buydu. Sonunda geri adım attılarda akılları başlarına geldi de bunu düzeltiyorlar. O fikri veren akıllıyıda umarım kovmuşlardır. Bu kadar insan içerisinde tek akıllı o ise eğer bu firmayı komple çöpe atmak gerekiyor diyebilirim. En azından düzgün yaptıkları birkaç şey vardı 🙂

Gelen büyük tepkiler sonucunda Microsoft Firması geri adım attıda bu lisans olayını düzeltti.

Evet gelen tepkiler gelen tepkilerin büyük çoğunluğunda donanım meraklıları ve sistem testi yapan firmalar var. Yeni çıkan aygıtları test edeceksiniz ne olmaz neden Vista lisansımız iptal olacak ne diyon ya sen bir anakart testide yapamayacak mıyım ? Ne halta ürettiler bu Vista’yı Öyle karşısına geçip bakmamız için mi ?

Zaten ürettikleri sistemler ortada en uzun süre Mircosoft Windows XP 45 gün ayakta durabiliyor zaten benim gibi bir PC kullanıcısıysanız sürekli sisteminizde test yapıyor program test edip donanım değiştiriyorsanız yada PC nizi sürekli güncelliyorsanız .. İşte o zaman hiçbirşey yapamaz hale gelecektiniz. Ben XP kullanmaya devam edecektim. Siz Vista kullanacaktınız. Sonra ya bu Vista için kimse birşey geliştirmiyor mu ? Acaba yeni bir ekran kartı aldım Vista da görüntü nasıl olur ? Ya Vista nın nasıl kurulduğunu öğrenmem lazım birkaç kez format atıp yeniden kurmam lazım ama kimse yazmamış 🙂

Ortalıkta dolaşacak olan sözler gerçektende güzel bitmeyecekti. Eminim Dünyanın En Çok Aranan Kelimeleri Windows Vista CRACK olacaktı. Google de Sex kelimesinden dahada çok aranacağına emin olabilirsiniz 🙂

Neyse gelelim geri adım atmaya…

Artık Microsoft Windows Vista ‘nızı istediğiniz kadar FORMAT ‘layıp yeniden kurabileceksiniz. Bunda bir sıkıntı kalmadı. Yalnız Şunuda aklınızda bulundurmanız gerekmekte.

Satın alacağınız Windows Vistanızı AYNI ANDA TEK BİR SİSTEMDE GEÇERLİ OLMASI GEREKİYOR. Yani bir lisansı birkaç PC de aynı anda kulanamıyorsunuz. Tespit edildiği zaman iptal ediliyor. Lisansınız çöpe gidiyor diyebilirim.

Birde Satın Aldığınız Bir PC de Windows Vista yüklü ise İşte o zamanda O PC DONANIMI GERÇEK OLARAK GÖRÜYOR. Yani kurulu bir sistem aldığınızda DONANIMI DEĞİŞTİREMİYORSUNUZ. O yüzden gidipte HP den CASPER den yada ne biliyim öyle bir sistem alıp da donanımı DEĞİŞTİRMEYE KALKMAYIN ..! Direk iptal durumuna düşersiniz.

Haydaaaaa gidip bir daha lisans parası mı vereceğim ?

Lisans alacağınız zaman BOX olarak alınız. Ve istediğiniz zaman DONANIMINIZI DEĞİŞTİREBİLİR, SİSTEMİ YENİDEN KURABİLİRSİNİZ.

UMARIM ŞİMDİYE KADAR ÇOK CİDDİ OLARAK GÖRDÜĞÜM MICROSOFT FİRMASI BÖYLE BİR HATA YAPIP DA TEK KULLANIMLIK İŞLETİM SİSTEMİ ÇIKARTMAZ.

EĞER TEK KULLANIMLIK İŞLETİM SİSTEMİ ÇIKARTACAKLAR İSE İŞTE O ZAMAN BARİ FİYATINI 10 USD YAPSINDA BİZDE GİDİP İSTEDİĞİMİZ KADAR ALALIM 🙂

“Microsoft Vista Lisans Sorununda Geri Adım Attı..!” üzerine 2 yorum

  1. böyle hikeyemi olur yaw alah allaaaaaaaaaah ne kadar saçam ayriyetten yorumların için azına salık kardeşim

    Yanıtla
  2. iyi yapmışlar ne diyim doğru bi karar geri adım öle bişi bu fiyatlarla çok saçma olurdu birde zaten lisans parası çok fazla bu paraya atıyom otuz milyon kişi lisanslı kullanıyosa şu fiyatları biraz daha cazip tutsalar herkes lisanslı kullanır daha fazla kar eder bence ama kendileri bilir genede on kişiden 9 u lisanssız yazılım kullanıyor bunu herkes iyi bilir 30-40 usd olsa ben lisanssız yazılım kullananları ben kınardım şahsen ama öle deil malesef

    Yanıtla

Yorum yapın