Mr. Robot’un Sezon Finali; Şeytan Prada Giyer

Merak, heyecan bir o kadar da tutkuyla izlediğim Mr. Robot’un sezon finali yayınladı. Ancak öyle bir final yaptılar ki Elliot’un kafayı iyice sıyırdığı gibi biz izleyiciler de kayışı kopardık diyebilirim.

Ayrıca alışıla gelmiş bir final olmadığını da söyleyebilirim. 

Ne o? Yoksa siz standart bir sezon finali mi bekliyordunuz? Açıkçası şaşırmadım. Bu kadar iç içe girmiş bölüm ve senaryodan sonra beni öküzün trene bakarcasına ekrana bakacağımı düşünüyordum. Gerçi çok daha farklı oldu 🙂

Yedinci bölümü izleyince Elliot’un ve takımının şizofren olabileceğini düşünmüştüm.  

Dokuzuncu bölümü izleyince Elliot’un şizofrenliği kesinlik kazanmıştı. Sezon finalinde ise Elliot’un şizofren karakteri iyice önümüze düştü. Finalde iyice gözümüze sokulan Elliot’un şizofrenliği ile geçmişe dönüp, önceki bölümlerden mesajlar kapabiliriz.

Ufak ufak ipuçları yok ekmek kırıntıları…

Sezon finalini izlediğimde geçmiş bölümleri hatırlamaya çalışarak, ipuçlarını birleştirmeye çalıştım. Ancak nafile Elliot’un kafası ile benim kafam aynı hale geldi. Kim? Nerede? Ne zaman? Ne yaptım ben? Sen kimsin? Ben kimim? Ha siktir…

…-ki önceki bölümlerde şizofrenlik sinyalleri veriliyordu. Asosyal davranışlar, içe çekilme, duygusal… Kısacası yönetmen bize arada söylüyordu zaten…

Dizi sekizinci, dokuzuncu ve onuncu bölümlerde evrim geçirdi. 

Hatta birçoğumuz Elliot’un babasının yaşadığına inanmıştı. Geçen bölümde Darlene ve Angela’nın mezarlıkta Elliot’un yanına gelerek “kiminle konuşuyorsun Elliot” diye seslenmesinden sonra elbette ki babasının yaşadığını düşünenlerin hüsrana uğradıklarını söyleyebiliriz.

Neyse, en azından Elliot’un hacker ekibi gerçek!

Tyrell’a ne oldu?

Bu soru da kafamızı karıştıran diğer bir noktaydı. Acaba nerede? Tyrell’ı öldürdü mü? Son iki günde ne oldu? Neden Tyrell’ın arabasında uyandı? Kafamda deli sorular… Ancak ikinci sezonun ikinci veya üçüncü bölümlerinde Tyrell’ın tekrar olaya dahil olacağını düşünüyorum. Şimdilik bu sorularla baş başayız.

Elliot’un kafayı iyice sıyırdığı bir final izledik.

Üzüldüm lan!

Gerçekten de çok üzüldüm. Kahramanımız kendini kaybetti, halkın içinde şizofrenliğini resmen haykırdı. Kontrolünü yitirdi. İnsanlara kendini fark ettirmeyen Elliot artık şizofrenliğini haykırdı…

Şuan kime ne oldu? Kim doğruyu söylüyor? Kim hayal? Kim gerçek düşünüp duruyoruz! Senarist biz izleyicilerin kafasını ot içmeden, içmeden Elliot kafasına döndürdü.

Tyrell’ın karısı Elliot’a ne dedi?

En çok merak ettiğim sorulardan biri oldu. Çünkü diziyi alt yazı ile izliyordum ve sanırım Fransızca bir şeyler söylediğinde altta çevirisi yoktu! Gıcık şey… Neyse İnternet üzerinde birazcık arayınca Google derdime derman oldu.

Tyrell’ın karısı Elliot’a “eğer O’na bir şey yaptıysan seni öldürürüm” demiş!

Manyak psikopat deli karı!

Hatta dizinin en çok korkulan, en tehlikeli karakteri! Psikopatlığını polisler evine geldiğinde kendini yaraladığı anda zaten kanıtlamıştı! Neyse ürkütücü bakışları ile Elliot’u fena korkuttu. Zaten zeki karakterimiz erken durumu fark etti. Yalnız Tyrell’ın nerede olduğunu O’da bilmiyormuş… Al sana bir soru işareti daha…

Final öyle müthiş bir final değildi

Ancak şimdiye kadar en çok dikkat çeken, kendini seyrettiren bölümlerden biri oldu. Elliot dünyayı kurtardı lan? Koca şirketleri batırdı. Dünyayı karıştırdı? Ancak Elliot’un bunu yaptığından haberi bile yoktu!

Angela ruhunu şeytana sattı!

Evet, Angela ayakkabı almaya gittiğinde ruhunu şeytana sattığını resmen gösterdi. Hatırlarsanız ayakkabı satan adamla bir diyalog geçti. Ancak Angela düne kadar…

“Orada çalışamam, annemi öldürdüler” diyordu. Colby ile olan diyalogunda ise…

Köşedeki her Fast Food zinciri milyonlarca insana hastalık bulaştırmıyor mu? Philips Morris her gün binlerce insanı kanser yapmıyor mu? Tüm bunları kişisel almaya mı başlayacaksın?

Ancak gördük ki, ayakkabıcı ile muhabbetini kısa kesip, “Prada’ları denemek istiyorum” dedi. Bu cümle de bana yetti. Canlı yayında senden bir metre uzakta adam kafasına sıkıyor ve şoka giriyorsun. Şirket CEO’su yanına gelip, üç yüz dolar para verip kendine yeni ayakkabı al diyor?

Lan daha üzerinden bir saat geçmedi gidip Prada ayakkabı aldın?

Prada’ları denemek istiyorum.

Evet, şeytan (Evil Corp.) Angela’nın ruhunu ele geçirdi. 

Dizi tam böyle havasına girmişken, Eliot’un ailesini hatırlamaya başlamışken bitti lan! Bitti!

Diğer bir taraftan da kız kardeşi Darlene ve ekibin diğer üyeleri “Dünyanın sonuna merhaba!” partisi verdi. Neden mi? Kullandıkları mekanda disk ve çipleri yok ettiler. Ancak parmak izlerini de yok etmeleri gerekiyordu. Bu zor bir işken, Darlene zekasını konuşturarak parti verdi. Partiye katılanların parmak izleri sayesinde ortada delil sayılabilecek hiçbir şey bırakmadılar.

Umduğum gibi, beklediğim gibi bir final olmadı. Yahu sen kimsin? Yönetmen misin? Senarist mi?

Haklısınız değilim, kendimce yorumladım. Kendi beklentilerimi dile getirmek istedim. Doğru ya da yanlış, iyi bir final izledim, ancak söylemeden de rahat edemiyorum beklentilerim çok yüksekken adam kafama bir sürü soru işareti soktu.

Aynen Elliot gibi olduk. Bu ne? Ben kimim? Bu nereden çıktı? Şimdi ne olacak?  

Yabancı dizi izlemek isterseniz Onlinedizi.co’yu tavsiye ederim. Birçok diziyi bu adresten takip ediyorum. Dizi izlerken zırt pırt reklam çıkartıp canımı sıkmıyor. Aksine reklamları gayet güzel yerleştirilmiş. Hızlı bir platform ve son bölümleri çok geçmeden siteye ekliyorlar. Ayrıca ggüncelleme servisine sahip olduğunun da altını çiziyor Onlinedizi.co ekibi…

Artık Onlinedizi.co’nun başına geçip bol bol  F5 yapıp, farklı diziler arayışına gireceğim. Diğer diziler de final bölümüne geldiler. Takip edecek dizi kalmadı. Onu bunu geçtim, bizim lamerler diziyi takip ediyorlarsa yandık. Dünyanın önde gelen şirketlerine lamerlik yapmaya başlarlar 🙂

Son bölümü çözebilen varsa buyursun, yorum kutucuklarına bekliyorum.

“Mr. Robot’un Sezon Finali; Şeytan Prada Giyer” üzerine 20 yorum

 1. Valla bence mutlu sonla biten bir final oldu. Tek soru işareti Tyrell nerede. Son 2 günde ne oldu. Onu da ikinci sezonda çözecekler artık.

  Yanıtla
 2. Dizi öyle bir hal aldı ki Tyrell’ ın bile Elliot olduğundan daha doğrusu Elliot’ un başka bir karakteri olduğunu bile düşünür oldum. Tyrell’ in hatun öyle bir bakıyordu ki sanki karşısında kocası var ve hastalığını biliyor gibisinden geldi. Belki dizinin bıraktığı izlenimlerden böyle bir kurmaca kafamda oluşmuştur.
  Finalde lordlar kamarası kısmı hmmm diye eli sakala götürüp düşüncelere dalmama sebep oldu. CEO nun halen rahat hareketlerinden de şüphelenmiyor değilim. Balık bakışlı Angela’ yı yanında tutmasının da bir sebebi var ki 2. sezonda çıkar diye ümit ediyorum. Yok gençsin, enerjiksin bunlar laf salatası.
  Bakalım 2. sezon ne olacak, her ne olursa olsun Elliot karakteri şimdiye kadar düzenlenmiş en iyi hacker tiplemesi ve yazdığı komutlar gerçek olan tek dizi diyebilirim.Yok benim iq 200 bilmem ne, kayan yazıları kod diye yutturrum gibi, ya da tırnak makasından araba yaparım gibi bir dizi değil. Emeğe saygı izlemeye devam.

  Yanıtla
 3. Tyrell zaten ecorptan kovuldu karısı bu işi halletmeden gelme dedi eliotun evine gelip tehdit etti sonra eliot plani açıkladı 9.bölümde sonra aradan 3 gun içinde eliot şizofren olduğu açıktı ama kendi içindeki kişilik ve babası zannettiği veya kimse o kişi arasında kaldı acaip birşey düşününce benimde beynim yanıyor en son kapiya gelen ise bence psikiyatris olabilir.

  Yanıtla
 4. Yazıyla diziyi 10 dk’da tekrar izledim diyebilirim. Açıkçası dizinin 3. ve 4. bölümlerinde herkes Elliot’un şizofren olduğuyla ilgili yorumlara katılıyordu, fakat Mr. Robot’un Steel Mountain’e girmek için giriş kartı kopyalamaya çalıştığı esnada bende dahil millet Mr. Robot’un gerçek olduğuna tanıklık etmişti. Bi süre şizofrenlikten kurtulduk fakat karakterin sürekli kendi ile konuşması tekrar bu konuyu gündeme getirdi. Doğrusu 9. bölümü izledikten sonra Mr. Robot’un hayali karakter olduğunu aktardılar fakat ben hala Mr. Robot’un kart kopyalama işlemi ve Darlene ile olan hack kapışması hatta zenci elemanı yeniden ekibe kazandırmaya(tehdit ederek) çalışması vs. kaldı. Bu bölümde senarist aslında kendisi olduğunu bize anlatarak gayet deli işi bir dizi izlediğime kanaat getirdim.

  Sorularına bende katılıyorum Hamza abi, psiko kadının ne dediğini çok merak etmiştim onu da sayende gidermiş oldum.

  @Hattori aynen, özellikle kod yazdığı zamanlarda ekranın dondurup düzmece olmadığını farkettiğimde daha da diziye ısındım diyebilirim. 🙂

  2.sezon için herkese iyi beklemeler

  Yanıtla
  • Mr. Robot’un yerine Elliot’ı düşünmek yetiyor, aynı Fight Club’da olduğu gibi. Yani Mr. Robot’ın bulunduğu her sahnede aslında Elliot vardı.

   Yanıtla
 5. Bölümün sonunda e-corp ceo’suyla muhabbet eden abiyi ve öten saatini kimse farketmedi mi yav? Bölümün en önemli ayrıntılarından biriydi. : )

  Yanıtla
  • Aynen, bence kesinlikle ileriye dayalı ipucu veriyor. Aksan ve öten saat direkt olarak akıllara Çin’i getirdi, yani en azından bende öyle oldu.

   Yanıtla
 6. Şizofren olduğu 2 3 bölümdür belliydi. Öncesinde de sinyallerini vermişlerdi ama izleyici gerçek olduğuna kitlendiği için görmezden geldi. Bu dizi bitti napcaz derken yeni dizi buldum. Limitless filminin dizisi başlıyor. Ayrıca The Last Ship i izlemediyseniz öneririm.
  Dizimag den izliyordum. Önerdiğiniz site daha az reklam veriyor. Bu yüzden ordan devam etmeye de başladım bende 🙂

  Yanıtla
 7. Dizinin sonundaki saati öten adam Elliot’un Harddiski götürdüğü (hani sonradan yakılan dükkan) yerde karşısına çıkan o eşcinsel görünümlü kadın-adamdı. Kurguda maalesef bazı hatalar var. Kaçıncı bölüm olduğunu hatırlamıyorum fakat Mr.Robot Tyrell’la görüşmüştü arabasından filan inmişti. O zaman o neydi? Beyin yakan fakat eksikleri olan bir dizi. Diziyi beğenenler eğer izlemediyse mutlaka Kein System ist Sicher (Who am i) filmini izlemeli.

  Yanıtla
  • Evet kurgu hatali bende onu anlatmaya çalıştım ama Barış’ın yukarıda bana dediği gibi Mr. Robot’un olduğu sahneler aslında Elliot’un kendisinin olduğu sahneler..

   Yanıtla
 8. CEO kizi Elliot a ulasmak icin kullanabilir diye dusunuyorum.Tyrell acaba Tv ye cikan maskeli mi diye(belki bir ihtimal) dusunmuyor degilim.Diziyi 2.sezona biraktilar 2016 ya kadar kim bekleyecek yahu.

  Yanıtla
 9. Bu diziyi ilk izlediğim günden beri “Who am I” filmi aklıma gelmiyor değil. Orada da bir şizofreni vakası vardı 🙂

  Yanıtla
 10. krd sen yorumculuğu burda bırak hatırlarsan angela Colby konuşmasında eğer bir şeyler yapmak istiyorsan içlerine sızmalısın diye bir şey söyledi bunu gözden kaçırmışsın angela kaleyi içten fed edicek benim merak ettiğim finalde kapı çalıyor eliott kapıya gidiyor kapıdan kim var ve son bölümde beyaz diye lakabı olan bir herif vardı eliott hard disk dukanında konuşmuşlardı evil şirketinin ceo suyla ne işi var hatta ben zamanı hacklerim sana üç dakika veriyorum demişti ve her dakıka sonu saatten bip sesi geliyodu final sonuna bakın gene saaten bip sesi geldi ben orda çaktın beyaz lakaplı olan adam olduğunu ben bunları cevaplamanı beklerdim

  Yanıtla
 11. tv ye cikan maskeli adam bence %100 Tyrell farkettiyseniz son bolumde tv ye ciktiginda gozlerine baya zoom yapmişlardi ve tyrellin gozuydu o ve son olarak tyrell elliot bile olabilir 🙂 elliot ve tyrell cinsel iliskiye giricekler gibi bir his var

  Yanıtla
 12. Kali kullanılan bir dizi izliyorum edasıyla salındırmaktan çok izleyicinin hayat amacında ki boşlukları doldurması istenmiş olsa gerek.

  Yanıtla

Yorum yapın