Mr. Robot’un Sezon Finali; Şeytan Prada Giyer

Merak, heyecan bir o kadar da tutkuyla izlediğim Mr. Robot’un sezon finali yayınladı. Ancak öyle bir final yaptılar ki Elliot’un kafayı iyice sıyırdığı gibi biz izleyiciler de kayışı kopardık diyebilirim.

Ayrıca alışıla gelmiş bir final olmadığını da söyleyebilirim. 

Ne o? Yoksa siz standart bir sezon finali mi bekliyordunuz? Açıkçası şaşırmadım. Bu kadar iç içe girmiş bölüm ve senaryodan sonra beni öküzün trene bakarcasına ekrana bakacağımı düşünüyordum. Gerçi çok daha farklı oldu :)

Yedinci bölümü izleyince Elliot’un ve takımının şizofren olabileceğini düşünmüştüm.  

Dokuzuncu bölümü izleyince Elliot’un şizofrenliği kesinlik kazanmıştı. Sezon finalinde ise Elliot’un şizofren karakteri iyice önümüze düştü. Finalde iyice gözümüze sokulan Elliot’un şizofrenliği ile geçmişe dönüp, önceki bölümlerden mesajlar kapabiliriz.

Ufak ufak ipuçları yok ekmek kırıntıları…

Sezon finalini izlediğimde geçmiş bölümleri hatırlamaya çalışarak, ipuçlarını birleştirmeye çalıştım. Ancak nafile Elliot’un kafası ile benim kafam aynı hale geldi. Kim? Nerede? Ne zaman? Ne yaptım ben? Sen kimsin? Ben kimim? Ha siktir…

…-ki önceki bölümlerde şizofrenlik sinyalleri veriliyordu. Asosyal davranışlar, içe çekilme, duygusal… Kısacası yönetmen bize arada söylüyordu zaten…

Dizi sekizinci, dokuzuncu ve onuncu bölümlerde evrim geçirdi. 

Hatta birçoğumuz Elliot’un babasının yaşadığına inanmıştı. Geçen bölümde Darlene ve Angela’nın mezarlıkta Elliot’un yanına gelerek “kiminle konuşuyorsun Elliot” diye seslenmesinden sonra elbette ki babasının yaşadığını düşünenlerin hüsrana uğradıklarını söyleyebiliriz.

Neyse, en azından Elliot’un hacker ekibi gerçek!

Tyrell’a ne oldu?

Bu soru da kafamızı karıştıran diğer bir noktaydı. Acaba nerede? Tyrell’ı öldürdü mü? Son iki günde ne oldu? Neden Tyrell’ın arabasında uyandı? Kafamda deli sorular… Ancak ikinci sezonun ikinci veya üçüncü bölümlerinde Tyrell’ın tekrar olaya dahil olacağını düşünüyorum. Şimdilik bu sorularla baş başayız.

Elliot’un kafayı iyice sıyırdığı bir final izledik.

Üzüldüm lan!

Gerçekten de çok üzüldüm. Kahramanımız kendini kaybetti, halkın içinde şizofrenliğini resmen haykırdı. Kontrolünü yitirdi. İnsanlara kendini fark ettirmeyen Elliot artık şizofrenliğini haykırdı…

Şuan kime ne oldu? Kim doğruyu söylüyor? Kim hayal? Kim gerçek düşünüp duruyoruz! Senarist biz izleyicilerin kafasını ot içmeden, içmeden Elliot kafasına döndürdü.

Tyrell’ın karısı Elliot’a ne dedi?

En çok merak ettiğim sorulardan biri oldu. Çünkü diziyi alt yazı ile izliyordum ve sanırım Fransızca bir şeyler söylediğinde altta çevirisi yoktu! Gıcık şey… Neyse İnternet üzerinde birazcık arayınca Google derdime derman oldu.

Tyrell’ın karısı Elliot’a “eğer O’na bir şey yaptıysan seni öldürürüm” demiş!

Manyak psikopat deli karı!

Hatta dizinin en çok korkulan, en tehlikeli karakteri! Psikopatlığını polisler evine geldiğinde kendini yaraladığı anda zaten kanıtlamıştı! Neyse ürkütücü bakışları ile Elliot’u fena korkuttu. Zaten zeki karakterimiz erken durumu fark etti. Yalnız Tyrell’ın nerede olduğunu O’da bilmiyormuş… Al sana bir soru işareti daha…

Final öyle müthiş bir final değildi

Ancak şimdiye kadar en çok dikkat çeken, kendini seyrettiren bölümlerden biri oldu. Elliot dünyayı kurtardı lan? Koca şirketleri batırdı. Dünyayı karıştırdı? Ancak Elliot’un bunu yaptığından haberi bile yoktu!

Angela ruhunu şeytana sattı!

Evet, Angela ayakkabı almaya gittiğinde ruhunu şeytana sattığını resmen gösterdi. Hatırlarsanız ayakkabı satan adamla bir diyalog geçti. Ancak Angela düne kadar…

“Orada çalışamam, annemi öldürdüler” diyordu. Colby ile olan diyalogunda ise…

Köşedeki her Fast Food zinciri milyonlarca insana hastalık bulaştırmıyor mu? Philips Morris her gün binlerce insanı kanser yapmıyor mu? Tüm bunları kişisel almaya mı başlayacaksın?

Ancak gördük ki, ayakkabıcı ile muhabbetini kısa kesip, “Prada’ları denemek istiyorum” dedi. Bu cümle de bana yetti. Canlı yayında senden bir metre uzakta adam kafasına sıkıyor ve şoka giriyorsun. Şirket CEO’su yanına gelip, üç yüz dolar para verip kendine yeni ayakkabı al diyor?

Lan daha üzerinden bir saat geçmedi gidip Prada ayakkabı aldın?

Prada’ları denemek istiyorum.

Evet, şeytan (Evil Corp.) Angela’nın ruhunu ele geçirdi. 

Dizi tam böyle havasına girmişken, Eliot’un ailesini hatırlamaya başlamışken bitti lan! Bitti!

Diğer bir taraftan da kız kardeşi Darlene ve ekibin diğer üyeleri “Dünyanın sonuna merhaba!” partisi verdi. Neden mi? Kullandıkları mekanda disk ve çipleri yok ettiler. Ancak parmak izlerini de yok etmeleri gerekiyordu. Bu zor bir işken, Darlene zekasını konuşturarak parti verdi. Partiye katılanların parmak izleri sayesinde ortada delil sayılabilecek hiçbir şey bırakmadılar.

Umduğum gibi, beklediğim gibi bir final olmadı. Yahu sen kimsin? Yönetmen misin? Senarist mi?

Haklısınız değilim, kendimce yorumladım. Kendi beklentilerimi dile getirmek istedim. Doğru ya da yanlış, iyi bir final izledim, ancak söylemeden de rahat edemiyorum beklentilerim çok yüksekken adam kafama bir sürü soru işareti soktu.

Aynen Elliot gibi olduk. Bu ne? Ben kimim? Bu nereden çıktı? Şimdi ne olacak?  

Yabancı dizi izlemek isterseniz Onlinedizi.co’yu tavsiye ederim. Birçok diziyi bu adresten takip ediyorum. Dizi izlerken zırt pırt reklam çıkartıp canımı sıkmıyor. Aksine reklamları gayet güzel yerleştirilmiş. Hızlı bir platform ve son bölümleri çok geçmeden siteye ekliyorlar. Ayrıca ggüncelleme servisine sahip olduğunun da altını çiziyor Onlinedizi.co ekibi…

Artık Onlinedizi.co’nun başına geçip bol bol  F5 yapıp, farklı diziler arayışına gireceğim. Diğer diziler de final bölümüne geldiler. Takip edecek dizi kalmadı. Onu bunu geçtim, bizim lamerler diziyi takip ediyorlarsa yandık. Dünyanın önde gelen şirketlerine lamerlik yapmaya başlarlar :)

Son bölümü çözebilen varsa buyursun, yorum kutucuklarına bekliyorum.

“Mr. Robot’un Sezon Finali; Şeytan Prada Giyer” üzerine 20 yorum

  1. Kali kullanılan bir dizi izliyorum edasıyla salındırmaktan çok izleyicinin hayat amacında ki boşlukları doldurması istenmiş olsa gerek.

    Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)