MSN Hata Kodları 800b001 80072ee7 80072efd 80072f0d 80070190 81000301

msnhata.JPG MSN Messenger 800b001 80072ee7 80072efd 80072f0d 80070190 81000301 hata kodları ve çözümlerine bakalım gerçi bunları hiç dert etmedim sizlerinde dert etmesini istemediğim için bu gece sizlere anlatmak istedim. Can sıkıcı hata kodları ile kafanızı bulandırıp MSN Messenger’i kaldırıp tekrar yükleme yada Ek paketlerinizi kaldırmak gibi işlerle uğraşmayın..!

Şimdi hata kodlarını tek tek incelemeye alalım bakalım canınızı sıkan bu hata mesajlarının anlamları nedir neden bu hatayı veriyor ve en önemlisi çözüm yolu nedir ?

Hata Kodu : 800b001 veya 80072ee7

Hizmet geçici olarak kullanilamadigindan .NET
Messenger Service oturumu açilamadi. Lütfen daha
sonra yeniden deneyin.

MANASI VE ÇÖZÜMÜ : Msn messenger live yada diğer sürümleri hiç fark etmez internete bağlanamadığında yada Messenger servislerinden kaynaklanan yoğunluk dolayısıyla oturumu açamaz ve size bu hatayı verir. Çözümü ise tekrar oturum açmayı denemektir. Sürekli oturum açmayı denediniz ve oturum açılmadıysa internet bağlantınızı kontrol ediniz kesip tekrar internete bağlanarak deneme yapın eğer varsa sisteminizdeki güvenlik duvarı ( Firewall ) veya proxy ayarlarınızı kontrol ediniz.

Hata Kodu : 80072efd veya 80072f0d

Hizmetten veya Internet baglantinizdan
kaynaklanan bir sorun nedeniyle su anda .NET
Messenger Service oturumunuzu açamiyoruz. Lütfen
Internet’e bagli oldugunuzdan emin olun.

MSN Messenger’iniza baglanilirken sorun olustu. Bu
sorun hakkinda yardim için Sorun Gider’i tiklatin.

MANASI VE ÇÖZÜMÜ : Msn messenger programınız hangi sürüm olursa olsun fark etmiyor :) İnternete çıkış yapamıyor. Yani internet bağlantınız kopmuş olabilir yada sisteminizde eğer varsa Güvenlik duvarı ( Firewall ) veya proxy ayarlarınızda sorun var. Yapmanız gereken internet bağlantınızı kontrol etmek eğer MSN internete çıkamıyorsa ya internete çıkışını Firewall programından kapatmıssınızdır yada internet bağlantınız kesilmiştir. Veyahut ip ayarlarınızda sorun olabilir bilgisayarınız ADSL modeminizden ip alamıyordur. DNS lerinizde de sorun olabilir bir modemi kapatıp tekrar açarsanız düzelecektir.

HATA KODU : 80070190

Hizmet geçici olarak kullanilamadigindan .NET
Messenger Service oturumu açilamadi. Lütfen daha
sonra yeniden deneyin.

MANASI VE ÇÖZÜMÜ : Msn Messenger servisleri çok yoğun yada internet bağlantınız o kadar yavaşlamıştırki MSN servislerine Login olamıyordur ( Geçk istek gönderme yada yanıt alamama) İnternet bağlantınızın hızını kontrol edin eğer normal ise o zaman bol bol OTURUM AÇ diyerek MSN servislerinin düzelmesini beklemek. Bol bol deneme yapın login olacaksınız.

HATA KODU : 81000301

Hizmetten veya Internet baglantinizdan kaynaklanan
bir sorun nedeniyle su anda .NET Messenger
Service oturumunuzu açamiyoruz. Lütfen Internet’e
bagli oldugunuzdan emin olun……

MANASI VE ÇÖZÜMÜ : İnternet bağlantınızda sorun var hotmail e girmeyi deneyin giriyorsa tekrar login olmayı deneyin. Gerekirse İnternet bağlantınızı kesip tekrar internete bağlanın ve OTURUMU AÇMAYI deneyin.

HATA KODU : 81000370

Microsoft Messenger Service’da oturum açmanızı sağlayamıyoruz

MANASI VE ÇÖZÜMÜ : Windows ayarlarınızda kesinlikle bir problem var demektir. Şimdi Madde Madde yapmanız gerekenleri sıralayacağım. Bunları yapmanız gerekmektedir. Yanlış bir işlem yapmayın PC nizi bozmayın :)

 • MSN Messengeri komple kapatınız.
 • Masaüstünden Internet Explorer simgesini sağ tıklayın özelliklere geliniz. Buradan İÇERİK sekmesine gelelim SERTEFİKALAR butonuna basalım ve SSL DURUMUNU SİL botununa basalım.
 • Size işlemin gerçekleştiğine dair bir uyarı mesajı verecektir TAMAM diyelim.
 • Yine üstteki sekmelerden GELİŞMİŞ Sekmesine gelelim orada kutucuklar göreceksiniz.
 • Orada altta GÜVENLİK başlığı altındaki kutuların oraya geliniz.
 • Sunucu sertifikaları geçerliliğini denetle SSL2 ve SSL 3 kutuları eğer boşsa işaretleyiniz.
 • Uygula ve Tamam diyerek çıkalım.
 • PC nizi yeniden başlatınız.

Eğer bunları yaptınız ve yine aynı hatayı alıyorsanız. DNS lerinizde sorun olabilir bunun için ise

 • Başlat
 • Çalıştır
 • CMD yazıp Enter ‘e basınız.
 • MS DOS komut bölümünü açmış olacaksınız burada ipconfig /flushdns Yazıp Entere basın aşağıdaki yazı gelecektir.

C:\Documents and Settings\teakolik>ipconfig /flushdns

Windows IP Yapılandırması

DNS Çözme Önbelleği başarıyla temizlendi.

Bu hatayı da böyle çözmüş oluyoruz.

HATA KODU : 81000303

Girdiğiniz oturum açma adı varolmadığından veya parolanız yanlış olduğundan, oturumunuzu açamadık.

MANASI VE ÇÖZÜMÜ : Girmiş olduğunuz şifre yanlış olabilir şifrenizi tekrar yazıp giriniz. Eğer şifrem doğru diyorsanız. MSN HOTMAIL sayfasında şifrenizi değiştirip MSN e tekrar giriş yapmayı deneyin. Eğer Hotmail.com dan mail hesabınıza giremiyorsanız. İşte o zaman şifrenizi çaldırdınız MSN’inizi kaptırdınız diyebilirim.

HATA KODU : 81000362

Bilinmeyen bir Hatayla karşılaşıldı.
MANASI VE ÇÖZÜMÜ : Zaten bilseydin hata yapmazdın :p tabi işin espirisi bu Çözümü İnternet Explorer ayarlarınızdan ÇEVRİMDIŞI ÇALIŞ ayarlanmış bir internet sayfası açın size BAĞLAN ve ÇEVRİMDIŞI diye soracaktır. Bağlan tıklayın MSN i komple kapatıp tekrar açın.

HATA KODU : 80072ee7

Hizmet hatası yada Mesenger bağlantı hatası

MANASI VE ÇÖZÜMÜ : Büyük bir ihtimalle Messenger ‘inizi yeni sürümü çıktı sizde yüklediniz ondan sonra bu hata oldu PC yi yeniden başlat sonra MSN tekrar login ol olmadı internet bağlantı ayarlarını kontrol et.

devamını sonra tekrar yazacağım. kAFANIZA TAKILAN BİR HATA MESAJI VARSA YAZIN CEVABINI SÖYLERİZ ..: :)

NOT: Eğer çözemediğiniz birşey olursa birde http://www.teakolik.com/msn-hata-kodu/ makalemi okumanızı tavsiye ederim.

“MSN Hata Kodları 800b001 80072ee7 80072efd 80072f0d 80070190 81000301” üzerine 677 yorum

 1. ben bu dediklerini biliyor ve uyguluyorum ama bu söylediklerininz hatayı gidermiyor hata DNS veya büyük ihtimalle PROXYden kaynaklanıyor bunları belirtmişsiniz ama çözüm üretilmemiş yardımcı olursanız sevinirim tesekkürler…

  Cevapla
 2. sizlere çok ama çok tesekkür ediyorum sizi takdir ediyorum yardımcı olduğunuz için….:D

  Cevapla
 3. İnternet bağlantısından kaynaklanan yada proxy den kaynaklanan sorunlar değişik ve farklı olabilir onlar için ayrı bir makale yazarım bir ara ama sisteminizi kontrol etmeden bu tip proxy ve internet bağlantı hatalarına yorum yapamam sizin yapabileceğiniz en basit çözüm bu tip hatalarda proxy’i iptal etmek doğrudan internete bağlantı yapmak eğer sonuç alamaz iseniz işte o zaman ADSL modeminizi yada Kablo modeminizi aç kapa yaparak internet bağlantınızı yenilemenizi tavsiye ederim.

  Cevapla
 4. Merhaba

  Bende 2 gündür 80072ee7 hatası alıyorum. Ayrıca webmessenger’ın sayfasını da açamıyorum ama hotmail’e girebiliyorum.

  hatayı onar dediğimde key ports da ünlem işareti çkıyor.
  Proxy i kaldırdım ve firewall ı kontrol ettim.

  1 hafta önce 8.0 sürümünü yüklemiştim. Dün kaldırıp yeniden 7.5 yükledim yine olmadı.

  Nasıl düzeltebilirim? Bir fikriniz var mı?

  Teşekkürler.

  Cevapla
 5. Meggenger ‘in tüm sürümlerini kaldırınız. Proxy varsa iptal ediniz. Güvenlik duvarını kapatınız. Firewall varsa eğer devre dışı bırakınız. Daha sonra Firewall ‘i aktif edip Tekrar son sürüm messenger ‘i kurunuz. Firewall size uyarı verecektir. Bunu Evet diyerek izin veriniz.

  Cevapla
 6. slm.hata kodlarındanmıdır bilmem ama msn açıktı,hatla birlikte koptu.daha sonra açmak istedim amakarşıma farklı kodlar çıkıyor tıpkı şunun gibi (1527736 yordam giriş noktası
  MSNCore.dll dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı)gibi
  ve her tıklayışımda
  farklı bir kod vererek aynı şekilde dın oluyoo.kodlardan bazıları(1608808)(1608024)(1490568)(1608888)(1608232)(1524968)ve daha başkaları
  her denemede farklı bir kod veriyor umarım bana yardımcı olabilirsiniz.cevabını bekliyeceğim.teşekkür ederim,sizin gibiler olmazsa biz acemiler ne yaparız?

  Cevapla
 7. Media Player’i Microsoft ‘un download sitesinden indirip yeniden kurmanızı öneririm büyük ihtimal dosya bozulması meydana gelmiş. Yeniden kurarsanız düzelecektir.

  Cevapla
 8. 80072ee7
  benim pc de bu hata kodu çıkıyor dediklerinizi yaptım ama
  hala giremiyorum
  yaklaşık 1 haftadır aynı zmanda ben internetede giremiyorum
  yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 9. slm ben 7.5 ve stuff plug kullanıcısıydım tekrar yüklemem gerekdi ama şimdi stuff pluğı açamıyorum MSNCore.dll bulunamadığından açılamadığı bilgisi ekrana düşüyo yardımcı olur musunuz?
  iyi çalışmalar

  Cevapla
 10. benim hata kodumada yardımcı olursanız sevinirim benim hata kodum 81000306 sorununu bulursanız sevinirim teşekkür ederim

  Cevapla
 11. 81000306 HATA KODU VE ÇÖZÜMÜ ..!

  Bu hata mesajı MSN programının internete çıkamamasından kaynaklanıyor. Sebepleri ise..

  1- Güvenik Duvarı
  2- İnternet bağlantısının zayıflığı
  3- Windows Update
  4- MSN Update.

  1. Güvenlik Duvarı

  Eğer Firewall yada Windows Güvenlik duvarı kullanıyorsanız MSN programını Güvenlik duvarına takılmış olabilir. Güvenlik duvarınızın ayarlarından yada Firewall ayarlarınızdan MSN programına izin vermeniz gerekmektedir.

  2. İnternet Bağlantısının zayıflığı

  İnternet bağlantınız eğer yavaş ise MSN bağlanırken çok zayıf bağlantı olduğu için uzun süre ana merkezinden cevap alamayabilir ve internet yok zannedebilir.

  İnternet bağlantınızın Zayıf olmasının sebepleri ise Tjojanlar , Virüsler yada ADSL modeminiz olabilir. Bunları kontrol edip internet bağlantınızı temizlemenizi öneririm.

  3. Windows Update.

  Yani Windows dan kaynaklanan güvenlik açıkları ve eksik komponentler yüzünden ( Component ) MSN programını etkileyebilir http://windowsupdate.microsoft.com/ adresinden en son güvenlik güncelleştirmelerini yapmanız gerekmektedir.

  4. MSN Update

  Yani Kullanmakta olduğunuz MSN Messenger yada Live programı eski versiyon ise iletişim için kullandığı DLL dosyalarıda eski demektir. MSN programı sürekli güncellenmekte ve sürekli bağlantılarını geliştirmektedirler eski versiyon bir Messenger kullanmakta iseniz yeni versiyon bağlantı DLL leri ile uyumsuz olması yani yeni versiyon Messenger veri yollarını tanımaması dolayısıyla bu hata mesajını karşınıza çıkartıyor olabilir.

  Cevapla
 12. bedeki sorun güvenlik duvarı ile ilgili ikon bölümlerinde kaldıramıyorum ve 80072 efd sorunu çıkıyor bunun için yardım.

  Cevapla
 13. ben msn messengerı acamıyorum sureklı msncore.dll olmadıgı uyarısı yapııyo…ama kod numarası falan yazmıyo.ılgılenırsenız sewınırım tesekkurler

  Cevapla
 14. Hata Kodu : 80072efd veya 80072f0d

  Hizmetten veya Internet baglantinizdan
  kaynaklanan bir sorun nedeniyle su anda .NET
  Messenger Service oturumunuzu açamiyoruz. Lütfen
  Internet’e bagli oldugunuzdan emin olun.

  MSN Messenger’iniza baglanilirken sorun olustu. Bu
  sorun hakkinda yardim için Sorun Gider’i tiklatin.

  MANASI VE ÇÖZÜMÜ : Msn messenger programınız hangi sürüm olursa olsun fark etmiyor İnternete çıkış yapamıyor. Yani internet bağlantınız kopmuş olabilir yada sisteminizde eğer varsa Güvenlik duvarı ( Firewall ) veya proxy ayarlarınızda sorun var. Yapmanız gereken internet bağlantınızı kontrol etmek eğer MSN internete çıkamıyorsa ya internete çıkışını Firewall programından kapatmıssınızdır yada internet bağlantınız kesilmiştir. Veyahut ip ayarlarınızda sorun olabilir bilgisayarınız ADSL modeminizden ip alamıyordur. DNS lerinizde de sorun olabilir bir modemi kapatıp tekrar açarsanız düzelecektir

  YADA AĞ BAĞLANTILARIMDAN YEREL AĞ BAĞLANTISINI SAĞ TIKLAYIP ONAR DEYİN VEYAHUT DEVRE DIŞI BIRAKIP TEKRAR AKTİF EDİN DÜZELECEKTİR:

  Cevapla
 15. yaaa olmuoo ne biçim bişeyy bu yaa hata kodu dedikleri bnm hata kodum da hç bi yerde yoq heraldee 7.5 kullanıormm ama olmuorr yaa offf

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)