MSN Messenger Bağlantı Sorunu Düzeltme ..!

Bu gece sizlerden gelen yoğun istek ve yorumlara baktığımda geneli bağlantı sorunlarından oluştuğunu gördüm sizlere MSN messenger yada Windows Live Messenger programları hata mesajı verdiğinde yada Bağlantı hataları mesajı verdiğinde sorunları nasıl çözebileceğinizden bahsetmek istedim..

Sorun : Bağlantı hataları vermesi, bağlantı kesilmesi, MSN dosya alışverişlerinde sorunlar 800b001 80072ee7 80072efd 80072f0d 80070190 81000301 80072efd 80072f0d 80072ee7 80072ee7 81000306 80072efd 80072f0d 81000314 800722746 hata kodları ve diğer bağlantı hataları…

Sebepler:

 • MSN servislerinin çok yoğun olması

MSN bazen o kadar yoğun olurki bağlantı kuramayabilirsiniz. Bazende sistemleri yeniliyorlar veya sistemleri çökebiliyor bu tip durumlarda 30 dk ile 3 Saat arası bir bağlantı problemi yaşayabilirsiniz.

 • Firewall

Eğer Firewall kullanıyorsanız ayarlarını düzğün yapılmaması MSN Messenger yada Windows Live Messenger programınız internete çıkamaz.

 • Windows Yani işletim sisteminiz.

İşletim sisteminizin ip Unp ve diğer TCP ayarlarını kurcaladıysanız yada bozulma meydana geldiyse Messenger’iniz internete çıkamayabilir yada bağlantı kuramayabilir.

 • Internet Explorer

İnternet Explorer ayarlarınızda oluşan problemler Messenger programınızın internet bağlantısını etkiler ve programınızın hata vermesine neden olur.

 • ADSL Modem

Sıkıntıların büyük çoğunluğu ADSL modem ayarlarının düzgün yapılandırılmamasından kaynaklanabilir. NAT ayarları ve ADSL modeminizin Firewall ayarlamaları hatalı yapıldığı zaman MEssenger ve birçok programın internete çıkışını engeller bağlantı zayıflamasından tutunda bağlantı kopmalarına kadar birçok arızaya sebep olabilir.

 • TÜRK TELEKOM

Evet birde sıkıntıların yine büyük bir dilimini oluşturan Türk Telekom hem alt yapı sorunları hem alt yapı çalışmaları, eski santraller, eski ADSL portları, Arızalı ADSL portları ve yağmur kar gibi dış etkenlere karşı koruması olmayan TELEKOM TELEFON BAĞLANTI kutuları sayesinde yani ARTIK bizim olmayan özelleştirilen ve bu özelleştirmeden henüz bir kazancımız olmayan Türk telekom kaynaklı arızalar…

 • Virüs ve Trojan lar

Malesef bilgisayarınıza Virüs yada Trojan bulaştıysa MSN bağlantı problemleri oluşabilir.


ÇÖZÜM :

 • MSN Servislerinin çok yoğun olması

Bunu anlayabilmeniz için MSN’in Hizmet durumu sayfasına giderek Tüm sistemler kararlı ve çalışır durumda. Yazıp yazmadığını kontrol edin eğer bu sayfa açılmıyorsa veya arıza sistemler çok yoğun gibi bir yazı karşınıza geliyorsa o zaman onların Sistemlerinde sorun var demektir PC nizin hiçbir ayarı kurcalamayın MSN ‘ bir süre sonra düzelecektir. Sadece bekleyin …

http://status.messenger.msn.com/Status.aspx?mkt=tr bu adresten Hizmet Durumu nu kontrol edebilirsiniz.

 • Firewall

Firewall ayarlarınızı kontrol edin gerekirse bir bilene yaptırın hadi olmadı o zaman firewall’ı kapatın MSN ‘e bağlanmayı deneyiniz. Eğer bağlanırsa o zaman Firewall’ı düzgün ayarlayınız..

 • İşletim Sisteminiz Windows

Windows’u bilirsiniz muhakkak bir yerde bir sorun oluşur ve sıkıntı çıkartabilir. Eğer bilgisayarınız internete hiç bağlanmıyorsa yada zayıf bir bağlantınız var ise o zaman sıkıntı Windows’tan olabilir bir bilene kontrol ettirin olmadı en azından

BAŞLAT
ÇALIŞTIR
CMD yazıp entere basın
ipconfig yazın entere basın
eğer ip adresi 0.0.0.0 gözüküyorsa sıkıntı TCP IP problemidir IP alamamışsınızdır yada ip gözüküyor ama DNS alamıyor olabilirsiniz
ipconfig /renew yazıp entere basın …

İp adresiniz ve DNS leriniz yenilenecektir…

Yada Masaüstünden
Ağ bağlantılarım Sağ tıklayın
özelliklere geliniz
Yerel Ağ Bağlantısı’nı Sağ tıklayın
Onar sekmesine gelin

Yerel IP adresiniz ve DNS leriniz tekrar güncellenecektir...

 • Internet Explorer

İnternet Explorer ayarlarından da bu sıkıtı oluşabilir düzeltmek için

 

Messenger’daki bağlantı ayarları Windows Live ID veya .NET Messenger Hizmeti hizmetine bağlanmanızı önlüyor olabilir.

 1. Araçlar menüsünü seçin ve sonra Seçenekler‘i tıklatın.
 2. Bağlantı‘nın altında Gelişmiş Ayarlar‘ı tıklatın.
 3. Ayarlar iletişim kutusundaki HTTP bölümünde Sına seçeneğini tıklatın. Test sonuçları Bağlantı Sınayıcı iletişim kutusunda göründüğünde Tamam‘ı tıklatın.
 4. Tamam‘ı ve tekrar Tamam‘ı tıklatın.
 5. Hangi ayarların bağlantı sorununa neden olduğunu belirleyebilirsiniz.

Internet bağlantı ayarlarınızı denetleyin:

 

Başka bir web sitesini ziyaret ederek Internet’e bağlı olduğunuzu doğrulayın. Web sitesi açılmazsa, Internet bağlantınızı etkinleştirme işleminde yardım almak için ISS ile bağlantı kurun. (4440375 Adsl teknik destek hattı yada kablonet kullanıyorsanız onları arayın )

Güvenlik duvarı ayarlarınızı denetleyin:

 

Kullandığınız güvenlik duvarı Messenger uygulamasını engelleyecek şekilde ayarlandıysa, Messenger oturumu açamazsınız.Bu sorunu çözmek için :

 1. MSN Web Messenger web sitesini ziyaret edin.
 2. MSN Web Messenger Başlat‘ı tıklatın ve sonra oturum açmayı deneyin.MSN Web Messenger oturumunu açabilirseniz, Messenger güvenlik duvarı tarafından engelleniyor olabilir.
 3. Bilgisayarınızda, bir yazılım veya güvenlik duvarı yazılımı çalışıyorsa, yazılımın Messenger uygulamasının çalışmasına izin verecek şekilde ayarlandığından emin olun yani Firewall ayarları diyebiliriz. ve ardından yeniden Messenger oturumu açmayı deneyin.

Sisteminizde Proxy girilmiş olabilir… Proxy üzerinden çıkmıyorsanız ki çıkıyorsanızda silin ( Eğer şirket değilse çünkü genelde birçok şirket proxy ile intenete çıkar o zaman bilgi- işlemcinize danışın…)

Windows Live Messenger proxy ayarlarını temizleyin:

 

 1. Messenger programını başlatın.
 2. Araçlar menüsünü seçin ve sonra Seçenekler‘i tıklatın.
 3. Bağlantı‘nın altında Gelişmiş Ayarlar‘ı tıklatın.
 4. SOCKS altındaki girişleri silin
 5. Tamam‘ı ve tekrar Tamam‘ı tıklatın.

Windows Internet Explorer proxy ayarlarını belirleyin:

 

 1. Internet Explorer programını başlatın.
 2. Araçlar menüsünde Internet Seçenekleri öğesini tıklatın.
 3. Bağlantılar sekmesinde LAN Ayarları öğesini tıklatın.
 4. Ayarları otomatik olarak algıla onay kutusunu temizleyin.
 5. Tamam‘ı ve tekrar Tamam‘ı tıklatın.
 • ADSL Modem

Eğer ADSL modemde bir sorun varsa zaten internet bağlantınızın olmadığını yada birçok internet sayfasına giremediğinizi görürsünüz bu tip bir sorun yaşıyorsanız 444 0 375 ADSL teknik destek hattını arayın ve ADSL modem ayarlarınızı kontrol ettirmek istediğinizi söyleyin onlar size telefon ile ADSL modeminizin ayarlarını kontrol ederler hatta ADSL modeminizde bir sorun var mı diye sorduğunuzda birkaç saniye içinde ADSL modeminize bağlanarak IP ve DNS problemi olup olmadığını söylerler…

 

 

 • Türk Telekom

Özelleşsede özelleşmesede hep aynı sürekli arıza … :) Alt yapı malesef yeterli değil bundan 5 yıl sonrasına zaten garanti veremezler tüm Türkiye’nin alt yapısını değiştirmekte sağlam para ister kimse yapmaz.. Evet malesef bazen Türk Telekom kaynaklı MSN bağlantı problemleri yaşıyoruz sadece bağlantı sorunu değil internete bağlanamama sorunu dahi yaşamaktayız.. Bunu çözmek için 444 0 375 e telefon açıp üstteki ADSL Modem yazımdaki gibi bir arıza olup olmadığını sormanız gerekiyor.

 

 

 • Virüsler ve Trojanlar

Eğer sisteminizde uyduruk bir virüs programı varsa sistemde virüs varmış yokmuş anlamayabilirsiniz. Heleki Trojanlar bunlarda zaten ayrı bir dert size tavsiyem Yukarıda saydıklarımın hiçbiri ile MSN Messenger yada Live Messeger bağlantısı sağlayamadıysanız ve bağlantınız çok yavaş ise o zaman yapmanız gereken düzgün bir Virüs programı ile ( Ör: Bedava olan COMODO Antivirüs programı ile http://www.comodo.com ) ve sağlam bir Trojan programı ile sisteminizi tarayın ve Trojan virüs malware gibi zararlı yazılımlardan kurtulun böylelikle hem temiz hızlı bir internet bağlantısına kavuşursunuz hemde PC kolay kolay arıza vermez ayrıca MSN de çalışır tabiki…

 

Benden bu kadar arkadaşlar.. Hadi hepinize kolay gelsin artık MSN’im çalışmıyor bağlanmıyor demeyin hala öyle diyen varsa geriye PC nize TEMİZ bir FORMAT atmak kalıyor…

 

“MSN Messenger Bağlantı Sorunu Düzeltme ..!” üzerine 317 yorum

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)