Nedir Bu Gezinti.Com Saçmalığı?

Birkaç gündür internette dolaşırken, bir siteye girmeye çalıştığım zaman, bir anda Gezinti.com sitesi karşıma gelmeye başladı. Pek dikkat etmediğim için “reklam” muamelesi yapıyordum. Daha sonradan fark ettim ki, teakolik.com’da yazsam, youtube.com’da yazsam direk bu site açılıyor.

Doğal olarak kıllandım. Kontrol etmeye başladım. Nedir bu gezinti? Ne değildir? 

Sonradan virüs mü kaptım telaşına bile kapıldığımı söylemeliyim! Ne virüs, ne popup, ne spam, ne de bir site içerisinde açılan reklam… Aslında herhangi bir siteyi adres satırınıza yazdığınızda, ilk olarak karşınıza Gezinti.com geliyor. DNS ayarlarınızı, host dosyanızı da kontrol etmeye, kurcalamaya çalışmayın. Cevabı çok basit. TTNet!

Bana bu hizmet biraz geç geldi sanırım. İnternetten araştırdığım kadarı ile bu Gezinti.com saçmalığı ile ilgili epeyce şikayet varmış! 

Gezinti.com “TTNet tarafından hazırlanan ve sunulan özel haberlerin, içeriklerin sunulduğu bir portal” olarak tanımlanıyor. Gezinti.com üyeleri için hazırlandığı ve ilgi alanlarına göre reklamlar olduğu belirtiliyor.  Tamam TTNet oturmuş düşünmüş. Ya da girişimci! arkadaşın bir tanesi TTNet’e bir proje girişmiş. Ardında da ortaya Gezinti.com çıkmış. Buraya kadar sorun yok. Sorun benim ilgim, isteğim veya alakam dışında herhangi bir internet sitesine girmeye çalışırken Gezinti.com’un karşıma çıkması!

Artık hangi akıllı!’nın aklına geldiyse…

İşin daha da gıcık tarafı nedir? Sorusunu sorsam şaşırmazsınız değil mi? Evet daha da gıcık tarafı, bir anda karşınıza gelen bu Gezinti.com sitesini kapatmaya çalıştığınızda karşınıza çıkan uyarı penceresi!

“Bu sayfayı terk ederseniz, kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılacaksınız.”

TTNet, eğer bu sayfayı kapatmaya çalışırsanız, anlaşmayı yani Gezinti’yi kabul etmenizi sağlıyor. Benim bildiğim bir kutucuk koyarsın işaretlerim, kabul ettim onayladım derim vs.. Tarayıcı sekmesini kapattığım zaman ben anlaşma şartlarını nasıl kabul etmiş sayılıyorum? Kendi isteğim dışında açılan bir tarayıcı penceresini kapatmak istediğimde otomatik olarak kabul etmiş ve TTNet’in tüm reklamlarını, portalının karşıma getireceği haberleri nasıl kabul ederim?

Ahlaksızlık değil mi?

Anlaşılan TTNet, hit kazanacağı, bu hitler karşılığında ntvmsnbc.com gibi, mynet.com gibi bir portal haline getirmeyi düşündüğü Gezinti.com sitesine bol bol da reklam almayı planlıyor. Ne de olsa biz kullanıcılar kendi isteğimiz dışında,  sayfayı kapattığımız halde sisteme üye oluyoruz!

İstemeyerek karşımıza çıktı, istemeyerek üye olduk. Sonra da kullanıcı sözleşmesini kabul ettik! Aşağıdaki maddeleri dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Zorla üye olduğumuz Gezinti.com internette dolaştığımız zaman bazı dataları alıyor ve kullanıcıların yani bizlerin karşısına ilgi alanımıza göre reklam ve içerik getirebiliyor!

Bari Fişleseydin!

Adamlar reklamı fark etmeyeceğinizi biliyorlar. Kapat butonuna basınca çıkan uyarıyı okumayacağınızı da biliyorlar. Reflex olarak kapatacağımızı da biliyorlar. Aslında çok büyük bir çakallık. Dünya da eşi benzeri olmayan bir “üye yapma yöntemi”.

“gezintiye üye olursanız, aynı abonelikle gezdiğiniz bütün siteler kaydediliyor”

GEZİNTİ, TTNET ile PT REKLAM işbirliğiyle KULLANICI için sağlanan bir hizmettir. KULLANICI TTNET Müşterisidir. HİZMETİN amacı KULLANICI’NIN internette dolaşırken ilgilendiği katagorilerdeki içerik ve reklamları karşısına getirerek KULLANICI’NIN internet deneyimlerini kişiselleştirmektir.

HİZMET, KULLANICI’NIN bilgisi ve onayı dahilinde SÖZLEŞME’NİN 7.2. Maddesinde tanımlanan belirli tiplerdeki internet dolaşımı trafiğini toplar ve kategorize eder. Bu SÖZLEŞME kabul edildiği anda burada belirtilen HİZMET onaylanmış olacaktır.

KULLANICI’NIN onayı kişisel bilgilerin işlenmesini de içerir. HİZMET’İN yürürlükteki mevzuat tarafından kişisel bilgilerinizin işleme alınması şeklinde yorumlanması durumunda, onayınız kişisel bilgilerinizin işlenmesini [kabul ettiğinizi] de kapsayacaktır.

Şuan iğrenç bir tasarımla ve kıytırık haberlerle hizmet etse dahi, ileride toplayacağı verilerle milyon dolarlık reklamlar alabileceğini tahmin edebiliyorsunuzdur. Sonuçta 30 milyon internet kullanıcısı var ve birçok kişi TTNet kullanıyor! TTNet bu 30 milyon ADSL abonesininden bir güzel data toplayarak sistemini iyi bir portal haline getirecektir.

Biz zavallı TTNet üyeleri de bir anda karşımıza çıkan Gezinti.com sitesinin (isteğimiz dışında) çarpı işaretine basarak kapattığımız için abonesi olarak kalacağız! Artık xxx’e gireyim diye gezintiye gireriz. Ne dersiniz?

Gelelim bu hizmetin iptaline!

Eğer Gezinti.com abonesi olmak istemiyorsanız, ya da daha önceden karşınıza geldi siz de pencereyi kapattıysanız, en azından bu hizmeti nasıl iptal edebileceğinizi anlatmak istiyorum.

 • Gezinti.com sitesine son bir kez giriyoruz.
 • Sağ üst menüden “Hesabım” bağlantısını açıyoruz.
 • Sağ üst kısımda karşımıza iki adet ayar çıkacak. “Internet Hattı için Gezinti” kutusunu “Kapalı” kısmına getiriyoruz.
 • Karşımıza bir popup uyarısı gelecek. Bu uyarı içerisinde “Evet” tıklıyoruz.
 • Gezinti’den kurtuldunuz!

Hadi hayırlı olsun…

Not: TTNet’e bu projeyi gezintiren, bu şekilde bizi anlaşma dahiline sokmayı akıl eden, refleks olarak tarayıcıyı kapattığımızda hizmeti kabul ettiren arkadaşa selamlarımı ve tüm internet camiası adına saygılarımı sunarım!

Unutmadan, bu kadar akıl etmişler www olmadan siteye sokmayı akıl edememişler!

“Nedir Bu Gezinti.Com Saçmalığı?” üzerine 12 yorum

 1. Bunu ilk duyduğumda en güzel küfürlerimi etmiştim. ttnetten gayet beklenebilen bir hareket. söyleyecek laf bulamıyorum artık.

  Cevapla
 2. Olur mu ? “HİZMET, KULLANICI’NIN bilgisi ve onayı dahilinde” demiş. Güllük gülistanlık her şey, kebap. o.O

  Cevapla
 3. Hamzacığım eline sağlık. Çok bilgilendirici ama bence çok da tehlikeli olan bir özellik. Adamlar hangi sitelere girdiğini öğreniyor anladığım kadarıyla. Türkiye’de bu kötüye kullanılabilir.

  Cevapla
 4. üstad basımdan gecen TTnet ile ilgili ufacık benzer bir konu; 2 sene önce benim ve eşimin bilgisi dışında tivibuya abone yapmışlar ve hangi akla hikmet ise aylık 3 tl kesilmiş bizden 2 sene boyunca; ben konunun daha sonra farkına vardım, bankadan otamatik ödemeli idi; aradım ilgili kişileri kimseler cevap veremiyor ben de tuttum sizi gerekli her yere şikayet edicem deyince 2 gun sonra bana ulaşıldı konunun araştırıldığını ve ses kaydının bulunduğunu söyledi bende bir şekilde bana ulaştırılmasını rica ettim; 3 ay sonra cevap geldi ve ……. numaralı size ait abone ses kaydı yoktur diye; bende avukatım ile görüştüm tüm hakkımızı kullanabileceğimizi söyleyince tüm herşeyi avukatıma bıraktım ve sonuc tarafımıza faturadan düşülmek kaydı ile 3 tl nasıl sizce… 🙂

  Cevapla
 5. Kesinlikle çok saçma bir uygulama. Detaylı bir şekilde enphormasyon.org sitesinde inceledik ve bir imza kampanyası başlattık. Bu hafta da savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Bu konu için kanunlarda çok açık hükümler var. Suç işliyorlar. Desteklerinizi bekleriz.

  Cevapla
 6. Bu olayı görür görmez kapatmıştım. İnterneti kapatmıştım bir süre önce tekrar aldığımda gene açıktı hizmet ve bende kapattım tabi. Sonra siteler açılmamaya başlayınca biraz Google ‘da araştırdım ve yazınızı gördüm gayet başarılı ve doğru bir yazı olmuş insanları bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

  Cevapla
 7. Bunu akıl eden arkadaşa gönderdiğiniz nazik selamlarınıza bende katılıyorum ama biraz daha yukarılara uzanıp female yakınlarını da anmadan edemiyorum.

  Cevapla

Yorum yapın