Norton İle Facebook Duvarını Tara

Norton-Facebook-TaramaBirçok Norton kullanıcısının belki de hiç kullanmadığı bu özellikten bahsedeceğim. Norton 360’ın Facebook duvarınızı tarayarak zararlı bağlantılardan koruyabileceğini biliyor muydunuz?

Bilgisayarınızda kurulu olan Norton 360’ı açıp, Facebook duvarınızı dahi zararlı yazılım ve bağlantılara karşı koruyabilirsiniz. Üstelik bir iki tıklama ile sürekli olarak Facebook hesabınızın taranmasını ve Norton tarafından kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz.

Masaüstünüzden Norton kısayolunu çift tıklayarak Antivirüs yazılımınızı açın. Karşınıza gelen ekranda “Güvenlik” bölümüne tıklayın ve altta açılan sekmelerden “Taramaları Çalıştır” bölümününü açın.

Tarama ekranında size bazı seçenekler sunacaktır. Bu seçeneklerin en alt kısmında olan, “Facebook duvarını tara” bölümünü seçiyoruz ve aşağıdaki “Git” butonuna basıyoruz.

Bir Facebook sayfası açıp, sizden Norton’un Facebook uygulaması için izin istenecektir. Gerekli izni verdiğimiz zaman Norton’un Facebook uygulaması çalışmaya başlayarak.  Bu uygulama Facebook hesabınıza erişerek son 24 saat içinde duvarınızda yayınlanan tüm bağlantıları ve etiketlenmeleri inceler.  Bu bağlantıları tek tek takip ederek, veri tabanı ile karşılaştırır ve size rapor verir.

Eğer bağlantılar arasında bir zararlı yazılım ya da Facebook duvarınızda bir saldırı ile karşı karşıyaysanız sizi hemen uyaracaktır.

Uygulama içerisinde üstteki “Otomatik Tarama Açık” butonunu kullanarak uygulamanın sürekli olarak Facebook duvarınızı kontrol etmensini ve bağlantıları taramasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede, kötü niyetli kişilerin saldırılarına ve zararlı yazılımlara karşın güvende olacaksınız.

Norton-Facebook-Tarama-ekrani   Norton-Facebook-Tarama-ekrani-FB   Norton-Facebook-Tarama-ekrani-FB-App

Norton bu uygulama sayesinde kişisel hesabınıza erişiyor ve hesabınız üzerinde paylaşılan tüm bağlantıları tek tek veritabanı ile karşılaştırıyor. Veri tabanında karşılaştırdığı bağlantılar arasında zararlı bir bağlantı varsa size bilgi verebiliyor.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta ise, bu uygulamanın sadece duvarınızdaki son 24 saat içerisinde paylaşılan bağlantıları incelediğidir. Eğer otomatik taramayı uygulama içerisinden açmazsanız, sürekli olarak da kontrol etmeyecektir. Otomatik taramayı aktif ettiğiniz sürece duvarınızda olabilecek saldırılara karşı güven sağlayabilirsiniz. Yine de yüzde yüz güvenlik olmadığının altını çizerek dikkatli olmanızı diliyorum.

Not: Norton sahibi olmayanlar için uygulama adresi: https://apps.facebook.com/nortonsafeweb

Yorum yapın