Notebook ‘um HIBERNATION geçti. Fakat Geri Dönmüyor ..!

Notebook larda sıklıkla rastladığımız bir problem yazılım hatası sanırım test etmedim ama donanım dan da kaynaklanabilen bir sorun olabilir. Neyse gelelim sorunumuza ve çözümüne.

Notebook unuz ile uzun süre çalışmadığımızda NOTEBOOK ların genel olan bir özellik PİL sarfiyatından tasarruf etmek için Sistem kendini otomatik olarak bekleme konumuna yani en az enerji kullanarak sistemin pil ömrünü maksimum seviyede kullanmasını sağlar bu duruma HIBERNATION deriz. Gerçektende çok yararlı ve sisteminizin uzun ömürlü olmasını sağlayan bir tasarruf aracı diyebiliriz. Sistem bu ana geçtiğinde sabit diskler işlemci fanları monitör ve gereksiz bütün sistemler kapanır. Geri döndüğünüzde yani bilgisayarımızın başına geçip ENTER tuşuna yada bir işlem yapmak istediğimizde Sistemi en son bıkratığımız gibi buluruz. Yani en son bıraktığımız sistem o anda ekranda ne varsa kayıt olur sistem susar tekrar kullanmaya başladığımızda ise sistem tekrar oradan devam eder.

FAKAT:

Bazen hiçbir tuş işlemeyebilir, sistem açılmayabilir, görüntü gelmeyebilir. Yani HIBERNATION durumundan dönüş yapamayabilirsiniz. Sanki bilgisayar kilitlenmiş gibi kalır.

ÇÖZÜM: Bazı kullanıcılar bilgisayarının düğmesini basılı tutar ve tamamen kapanmasını sağlar bu o an ekranda açık olan dosyalarınızda yaptığınız değişikliklerin eğer kayıt etmediyseniz uçması manasına gelir. Sabit diskiniz hatalı kapatmadan dolayı zarar görebilir.

Çözüm yolu ise çok basittir. Bilgisayarınız kapalıyken BACKSPACE tuşuna basılı tutun ve açma / kapama butonuna basın. Hemen normal açılış konumuna geçtiğini göreceksiniz. Yani sisteminiz geri dönmüş olur.

“Notebook ‘um HIBERNATION geçti. Fakat Geri Dönmüyor ..!” üzerine 3 yorum

  1. merhaba benim leptobum son bir haftadır aniden kapanıyor.pc de virüs programım var ve güncel durumda neden kapandığını bilmiyorum uzun süre açık kalması buna etkenmi? ama bundan olacağını sanmıyorum çünkü bazen az bir zaman açık kaldığında bile kapanıyor lütfen bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum şimdiden tşklerr..

    Yanıtla
  2. ya makinanın virus oldugunu sanıyorum ama virus programı cözmüyo sorunumu ve makinam internete girmiyor ara sıra kafasına göre takılıyor

    Yanıtla

Yorum yapın