Nvidia ve DirectX 10 Destekli GeForce 8800 ve nForce 680i SLI

Nvidia, Ati ile rekabette yeni bir hız getirdi. Nvidia Chipsetli Ekran kartlarında artık DirectX 10 Desteği mevcut. GeForce 8800 ve nForce680i SLI kartlar artık DirectX 10 destekliyor. Bu kartlarla özelliklede Film görüntülerinde bu güne kadar ki en yüksek performansı alabileceğinizi gerçek görüntüye çok yaklaştıkları görülüyor.

8800 Chipsetli kartlarda unified shader yani birleşik gölgeleyici teknolojisini kullandılar. Vertex veya grafik hesaplamalar için kullanılan bu yeni 128 bit lik mimaride STREAM yani akış işlemcileri olarak isimlendirildi. 600USD civarına alabileceğiniz bu yeni 8800 GTX kartlar 768MB ve 578Mhz saat hızında çalışıyor.
Düne kadar 256MB lık ekran kartlarına gözü açık bakarken bu kartlardan sonra OYUN MERAKLILARININ 512 MB lık Ekran kartlarına burun kıvıracağına eminim :)8800 GTS ise 640MB ve 540Mhz saat hızında size diğer bir seçenek olarak sunulabilir. İkisi arasındaki fark Ram ve İşlemci farkı zaten özelliklerinde yazılı RAM farkından dolayı gözle görülür bir fark ancak Profesyoneller tarafından görülebilir diyorum. Gerçi bu kartları alıp daha henüz test edememiş olmam da eksik yorum yapmama neden olabilir. Bu kartın fiyatı ise 500USD civarında…

Windows Vista Testimiz Başlığıyla sunduğum makalemde okursanız Vista için 256MB lık ekran kartım olan X550 nin ne kadar yetersiz kaldığını anlatmıştım ve sistemimin kasıldığından bahsetmiştim 939Pinlik AMD 3200 işlemcim her ne kadar yeterli olsada Windows Vista için yetersiz kalmakta olduğu ortadaydı.

DirectX in yeni versiyonu DirectX 10 piyasaya sunuldu ve Vista ile aynı çıkış tarihine sahip olan NVidia ‘lar da sanırım Vista kullanıcıları için bulunmaz bir nimet olacaktır. Birde Oyun meraklıları ile Grafik çalışanlar muhakkak ki Vista ile beraber bu kartları alacaklardır. NVidia ile Vista aynı satacak diyebilirim. Microsoft Firması Vista ile bir büyük hata ortaya çıkarmaz ve Vista beklenildiği gibi yeni bir çığır açarsa işte o zaman NVidia bayağı bu kartlardan satacaktır. 🙂 Bu kartlardaki en iyi performansı ancak Vista ile alabiliriz diyebilirim.

Yorum yapın