Öğrenciye Kredi Kartı

Merhaba arkadaşlar bugün site konseptimin dışında da olsa sizlere halkımızın en büyük dertlerinden biri olan Kredi Kartlarından bahsedeceğim. Özelliklede Öğrencilere verilen Kredi Kartlarından …

Hemen hemen herkes kredi kartı borcundan dolayı huzursuzluk içerisinde vatandaşlarında büyük bir kısmı bu borçlar nedeniyle hacizle burun buruna geldi. Yıllardır süre gelen bu kredi kartları borcu en son Ankara Ticaret Odası’nın açıklamasına göre

Firma ve vatandaşların toplam banka borçları
2000: 35 milyar YTL
2003: 85 milyar YTL
2004: 100 milyar YTL
2005: 177 milyar YTL
2006: 250.2 milyar YTL
2007: 321.9 milyar YTL
kaynak: ATO

Yani gördüğünüz gibi uçsuz bucaksız bir hale gelmiş. Peki neden ? Aslında cevabı çok basit her ne kadar devletmiz büyüyor büyüme rakamları epeyli iyi enflasyon canavarını yendik deselerde halkım durumu çok vahim. İnsanlar 420 YTL lik asgari ücretle geçinmeye çalışırken şirketler o vergisi bu vergisi diye uğraşırken yaşamak eve 1 ekmek getirebilmek çok zor bir hale geldi. Yapılan açıklamalara bakıyorumda yok şu kadar iyiyiz yok milli gelir bu kadar oldu deselerde fakir kesimin elinde hala hiçbirşey yok…

Zenginler servetlerine yine servet katıyorlar ki milli gelir artıyor ama fakirlere ne katılıyor ? İşin ilginç tarafı burada işte… Neyse zengini f akiri bırakalımda sizleri daha ilginç bir mecraya çekmek istiyorum…

ÖĞRENCİLERE KREDİ KARTI …

Yahu bankalar insanların bu kadar borcu olduğunu görmüyorlar mı ? Ödeme sıkıntısı çekildiğini bilmiyorlar mı ? Yoksa bankaların arkalarında devlet desteği olduğu için kafaları rahat mı ? Merak ettiğim en büyük sıkıntılardan birisi artık hemen hemen her banka her üniversitenin kampüsünde bir yer açmış kendine.. Gelene gidene kredi kartı veriyorlar….

Peki ben kredi kartı almak istediğimde maaş bodrosu imza sirküleri isterlerken Öğrencilerden ne isteniyor ?

Sadece bir öğrenci belgesi …. Evet yanlış duymadınız öğrenci belgesi ile üniversite öğrencileri kredi kartı alıyorlar… Enteresan geldi bana

Acaba öğrencilerin üç kuruşluk burs paralarına mı göz diktiler ?

Yoksa ne kadar kredi kartı dağıtırsam puanım o kadar yükselecek anlayışıyla hareket edip ileride ödeme alamayınca banka batırıp ödemeleri devletten mi alacaklar ?

Evlenirken bankadan 10 kere kredi başvurusu yaptım 1400 maaşım var bunu bodromla belgelediğim halde bana kredi vermeyen banka öğrencilere neden kredi kartı veriyor ? Hiçbir geliri olmayan bu öğrencilerden nasıl ki tahsilat almayı bekliyorlar gerçektende ilginç bir durum..

BDDK diye bir kuruluş var ve bu tip sorunların önüne geçmek için kuruldu acaba hiç sormuyorlar mı öğrenciye neden kredi kartı veriyorsun diye ?

Ayrıca bir enteresan konu daha maaş zammı yapılırken enflasyon düştü bilmem ne %5 zam veriyoruz derlerken acaba bankalar neden %100 lere varan faizlerle geri ödeme alıyorlar ?

“Öğrenciye Kredi Kartı” üzerine 3 yorum

 1. bende GOcard var. şimdilik pek de bi borç batağına saplanmış değilim. en azından faizi sorun etmiorum. 200 liraya kadar her işlemde faiz dışıyım ben. zaten idareli ve biraz tasarruflu kullanmak lazım.

  Yanıtla
 2. aslında öğrenci konusunda biraz yanılmalar var
  doğu tarafında cahillikten dolayı üniversiteye oğlunu göndermek istemeyen babalar var mesela.(ki kız öğrencileri hariç tutuyorum)
  yada sadece üvey çocuğu diye “gitsin ne hali varsa görsün” diyen insan dışı varlıklar var bu ülkede.
  daha bunlar gibi yüzlerce örnek var.
  ne yazık ki ülkemizde yaşla beraber kuruda yanıyor yani sadece bu nedenlerden dolayı bankaların öğrenciye eşya satar gibi kredi kartı vermeside yanlış tabiki.
  mesela başvuranın çevresi araştırılabilir.
  yani öğrenci ne gibi bi durum içinde olduğu araştırılabilir.artık 20.yy da yaşıyoruz ülkemiz bu gibi araştırma durumlarını 2 dakkada halledebilmeli.
  yada yukarda bahsettiğim gibi mazereti olan öğrencilere bi ayrıcalık yapılabilir.

  Yanıtla

Yorum yapın