Okuyorum; Oktay Tiryakioğlu – Yavuz

Oktay Tiryakioğlu’nun tarih kokan yapıtı.  Romanın adı “Yavuz” epeyli ilgimi çekti. Bazen 15-20 sayfa okurken bazende dalıp gidiyorum. Kitapta Dünyayı kafasında taşıyan bir gaye adamı “Yavuz” anlatılıyor. Hedefleri uğruna kardeş kavgasını hatta baba oğul çekişmesini bile göze aldığı anlatılmakta. Küçük yaştaki Şehzade’nin yaşam hikayesi, kararlılığı ve zekası ile dikkat çekiyor.

“Yavuz” ‘un birçok hikayesini okumuştum. Fakat kitapta o hikayeyi yaşadığımı itiraf etmeliyim.  Kitabın fiyatı kitapyurdu.com ‘da 7,04TL. Henüz bitirmedim ama epeyli ilgimi çektiği için paylaşmak istedim…

“Okuyorum; Oktay Tiryakioğlu – Yavuz” üzerine 7 yorum

 1. Tarih romanları her zaman ilgimi çeker, Osmanlı padişahlarının ismini görünce ilgim biraz daha artıyor, son zamanlar roman okuyamıyordum, Yavuz’u okuyayım İnşaallah.

  Yanıtla
 2. bu kitabı bugün bitirdim gerçekten bir solukta okunacak kitap .Olayları betimlemesi bakımından çok güzel ve sözcük bakımından sade bir dil kullanılmış hoş bir roman ama romanın sonu bana göre çabuk gelmiş gibi geldi ama herşeye rağmen vaktinizi ayırıp okunması gereken bir roman…

  Yanıtla
 3. Kitap güzel ve sürükleyici olsa da tarih konusunda yetersiz buldum. Birçok konuya değinmeden geçmiş. Bahsettiği konuları da kısa kesmiş. Roman olarak güzel bir roman ama tarih konusunda biraz zayıf kısacası. Yine de okunmaya değer.

  Yanıtla
 4. eğer bir kitap Yavuz Sultan Selim Han’ı anlatıyorsa kesinlikle okunmaya değer. bu kitapla beraber vazgeçmemenin ne demek olduğunu, ‘söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ sözünün özünü, ‘hedef’ kelimesinin Yavuz Hanın adının yanında çok küçük kaldığını ve çılgınca istemenin ne demek olduğunu daha derinlemesine anlayacağınızı düşünüyorum.

  Yanıtla
 5. Kitabı daha önce okudum. Yavuz ile ilgili bir çok kitap okudum Okay Tiryakioğlu’nun kitabı güzel, sürükleyici zaten konu Yavuz okumamak olmaz ama bende kitabı biraz yetersiz buldum. Şah&Şultan – İskender Pala bu kitabı da tavsiye ederim. Özellikle Çaldıran Savaşı ve olaylara ilgili mükemmel bir roman. Bir solukta okunacak bir kitap.

  Yanıtla
 6. Bende IV.Murad isimli eserini okuyorum,aslında sondan başa doğru başladım ama gerçekten 4.muradın çekmiş olduğunu sıkıntılar ve Osmanlının çöküş döneminin başlamasını çok iyi anlatmış Oktay Tiryakioğlu.

  Yanıtla

Yorum yapın